Седем мита за енергията от Слънцето
Какво не знаем или пропускаме при дискусиите за соларните панели и мястото им в енергетиката


Симеон Белорешки

Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
За автора
Симеон Белорешки е инженер по автоматизация, EMBA от Американския университет в Благоевград, с дългогодишен управленски опит в Близкия изток, а преди това консултант по енергийни проекти в EMEA и ръководител на проекти в ТЕЦ "Бобов дол", модернизацията на блокове 1, 3, 4 в "Марица-изток 2" и редица проекти в "Лукойл Нефтохим".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
all true!
Едни и същи лобистки глупости от същите човечета. Покажете и тъмната страна, ама ще ви пляскат през пръстите ...
До коментар [#2] от "afz176481O2":
Опровергайте "глупостите" или замълчете!
Слънчевите панели или вятърни турбини, които се водят в категорията на чиста енергия не са 100% чисти. Въпреки че тези системи генерират чисто електричество, процесът на обработка на суровините, производството и транспортирането на панелите, най-често използват фосилна енергия. По този начин производството на фотоволтаични панели използва конвенционални източници на енергия. Следователно тези системи не са 100% чисти (към днешна дата). От 4 до 6 години работа на фотоволтаика, покрива енергията за неговото производство.
Световният енергиен съвет (WEC) посочва, че потреблението на енергия ще се увеличи с близо 70-100% до 2050 г. Ако такова нарастване на търсенето трябва да бъде произведено и доставено, без да причинява „климатични промени“, тогава единствената възможност за такова производство е чрез възобновяема енергия.
Тук слънчевата енергия е изправена пред предизвикателства в сравнение конвенционалната в няколко направления:
• Капиталови разходи
• Разпределяемост
• Прекъсващ характер
• Големи системи за съхранение
Когато се решат тези предизвикателства, бъдещите индустрии могат да преминат от конвенционална енергия и да използват енергия от възобновяеми източници за производството на слънчеви енергийни системи, като по този начин процесът стане 100% чист.
Това е гигантска трансформация, която реализирана в кратки срокове, ще доведе до огромни финансови дисбаланси и катаклизми.
„Истините“ написани в този материал повдигат ред въпроси, много от тях тежат още повече, поставени на българска почва, заради енергоемката ни икономика.
Първо, защо от началото на „прехода“ ВЕИ са налагани със субсидии, а въглищните централи са поставени в неконкурентност и водени към фалит, чрез изкуствени СО2 такси?
В „митовете за соларните ВЕИ“ не се споменава, защо ТЕ не бяха оставени да се развият по естествен път, а бяха наложени с много зелен популизъм, от зелени клакьори и „прогресивни инвеститори“, щедро възползвали се от парите на данакоплатците, чрез субсидии и високи цени?
Колко ще струва преходът към пълна въглеродна неутралност за българската икономика, /не визирам само енергетиката/ и как ще изглежда страната след него? Ще бъде засегната над 70-80 процента от икономиката, формираща БВП? Как ще платим цената? А след това?
Как ще се отрази преходът върху – работната сила, а в последствие и върху общата демография, а за демографията по региони изобщо да не говорим?
Когато някой твърди, че ВЕИ са устойчиви, надеждни, едва ли не мана небесна и ви успива с това, че е много евтина, спомнете си какво се случи у нас през 2012 година, когато новоприсъединените слънчеви ВЕИ даваха ток и през нощта. Гарантираните високи цени тогава, бяха и са един доста сериозен пладнешки обир, от който се възползваха част от „елитите“. Кой и защо си мисли, че тези „елити“ са станали мили и добри и ще направят следващата крачка към въглеродноа неутралност, прозрачна и честна. Окей, през следващите години ще закрием комплекса Марица изток, малко по-късно ще спрем и АЕЦ, под зеления диктат, отвън и от вътре. За мен е видно, че в Европа и у нас се оформя нова зелена плутокрация, а част от старата олигархия бърза днес да мимикрира към нея, за да запази благата и да продалжи да цоца. Това са „нормални“ процеси и е нормално да има желаещи да ги яхнат. Но сметката, която ние като общество ще платим заради „митовете за ВЕИ“ , тяхното налагане, крясъците на Грета и безкрайната алчност, ще се изучават в учебниците по история след време. Процесът по налагането на ВЕИ трябваше и трябва да са реализира естествено, а не насилствено облечен в мантрите за глобалното затопляне.
'Мит. 6. ВЕИ компаниите могат да съществуват само при подкрепа на държавата'
Ами Симеоне, правиш проект за ВЕИ, финансираш го и ставаш богат!
Елементарно е направо!!!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.