България отчита рекорден спад в производството на ток за 2020 г.
Потреблението се свива с 2.4%, а износът намалява почти наполовина
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
С над 3.3 млн. мегаватчаса по-малко електроенергия е произведена в България през 2020 г. спрямо предходната година. Това е спад от 7.6% на годишна база и представлява толкова енергия, колкото е произвела държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" през цялата минала година. Или казано по друг начин: има огромен спад в производството на ток, какъвто не е регистриран през последното десетилетие.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
А някои искат да строят АЕЦ "Белене". Че и седми блок на АЕЦ "Козлодуй" .
Боже - събери си вересиите!
Като поскъпне още тока, потреблението съвсем ще се здуха - изпитана рецепта.
"няма никакви причини българската електроенергия да стане по-конкурентна през 2021 г." Ако е намаляло потреблението, цените падат. Така че ако имаше пазар, цените на тока щяха да са по-ниски. Енергетиката е между най-високоплатените сектори - заплатите са по-високи дори от банки и финанси. Вижте кои компании в сектора са в топ 10 на фирмите в България и с какви показатели. Хайде стига сме се правили на луди!!!! Колко е ROE за 2019 на Контурглобал Марица Изток 3 АД? Хайде стига!!! Така че има какво да се направи, няма причини да се прави, явно.
И тук е моментът да се напомни, че средствата, които ТЕЦ-овете плащат за въглеродни квоти, постъпват в Фонд "Гарантиране на енергийната сигурност" под управлението на изпълнителната власт.
Никой никъде не го споменава това, оставяйки впечатление, че тези квоти са някакъв данък, който плащаме на ЕС. Тези пари отиват от държавно дружество в държавен фонд. С тези пари могат да се поддържат ТЕЦ-овете живи (както е досега) или да се инвестират в нови мощности.
И решението, и проблемите са в ръцете на властта.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.