Ще спука ли Русия газовия балон на Борисов
Почти всички входно-изходни точки на газовата мрежа на България са блокирани от "Газпром" за години напред.
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- Въпреки първите доставки на азерски газ в страната влиянието на Русия не отслабва.
- Капацитетът на почти всички входно-изходни точки на газовата мрежа е резервиран 100% от "Газпром" за години напред.
- Така България не може да продава никакви количества в чужбина и да стане регионален газов хъб, както се ангажира пред Брюксел.
"Газ ще може да идва отвсякъде и да отива навсякъде", не спира да повтаря през последните седмици премиерът Бойко Борисов. Но колкото повече го прави, толкова по-ясно се вижда, че нещо с газовите проекти и договори не е наред. С настъпването на 2021 г. България наистина трябваше да отвори пазара си за алтернативни доставчици, да осигури свободна търговия и пренос на газ във всички посоки и най-вече да скъса зависимостта си от доставките на руски газ. Този момент уж се подготвяше от години - с газовите връзки със съседните страни, с договора за азерски газ, със създаването на газова борса и т.нар. виртуални търговски точки... но не само не се осъществи, а няма изгледи да се случи поне още 10 години.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Има тръби, има газ и Газпром ще плаща за да седят празни... Ами на мен ми се струва, че каквато и да е руската политика едва ли е на самоубиец. Логично погледнато прецакания в случая е Газпром и с изтичане на договора през 2022 ще трябва да се наведат. Междувременно може да поемем някакви загуби, но в пъти по-малки от тези на Газпром. И като опънем чертата винаги ще сме на плюс просто защото разполагаме и с тръби и газ, а това е пътя. Да не забравяме и Чирен, чийто капацитет може да се увеличи. Най-важното е, че сме в далеч, далеч по-силна позиция от колкото преди няколко години. Свидетелство е и цената.
Въртелива статийка. 1. Специализираният журналист трябва да показва цялата картинка. Когато се обяви тендър за ангажиране на капацитет дали имаше и други кандидати? 2. Авторът пледираше заедно с други трима енергийни тенори за борсов компонент във формулата - навремето това беше желано и с него се цакаше Газпром. Газпром кандиса на ЕК и адаптира формулата по еврокефа на комисионерите. Сърбия не е член на ЕС и нещатасе уреждат по старата формула. Ама новата в момента не ни уйдисва. Като не уйдисва, да се търси газ в България . Да, ама вече няма конвенционален. Ами да се търси нетрадиционен. Да, ама има мораториум! Е, да се включат "нашите дълбоководни залежи" Ама такива няма! Ами следвайте турския челен опит.
Спрете да манипулирате хората. Северен поток 2 и Балкански поток са икономически изгодни проекти за Европа и интересите на ЕС. И двата потока се подкрепят от Германия и има нареждане те да се случат на всяка цена. По-евтин газ от руския няма кой да докара никъде в Европа. Разбира се няма да кажете истината, че след като изпуснахме Южен поток заради натиск от вашите господари зад океана и сега ако бяхме пак провалили Балкански поток той щеше да мине задължително през Гърция, които само това и чакаха и за това се бореха. И спрете да манипулирате, че когато една тръба минава през дадена територия то тези които пускат газ могат да извиват ръцете на правителствто. Точно обратното - в момента Украйна изнудва руснаците да им продават по-евтин газ, за да пуснат газ към Европа и успоредно с това си крадат от руския газ и руснаците нямат избор! В момента България става регионален фактор, ще взима дълги години транзитни такси, успоредно с гозовото трасе се прекарват и оптични кабели и от там бъдещите поколения ще взимат такси. Стига работете срещу България и в полза на други държави. Разлика между националните предалите които работя за руските или американските интереси няма! Все са предатели!
До коментар [#3] от "scuby":
Анализът е наистина малко тенденциозен, но ми хареса хубавата схема на газопроводите с всички изходно-входни точки. Дали Газпром е виновен, че за Сърбия цените били привързани към нефта, та сега като скочил газа на борсите или ..европейските директиви, не съм уверен.
абсолютно. ЕС ни помогна много. Достатъчно е да сравним със Сърбия. Там газопреносната мрежа е пак държавна, ама Газпром държи половината от акциите. Сътветно Сърбия газ има двама директори, единият е руснак.
До коментар [#1] от "nqma zna4ka koi":
Самият резервиран капацитет може да се разгледа като монопол, стига някой да има желанието да го повдигне пред брюкселските институции вкл. съдебни. Разграбването на държавата е в контрола на днешните уравляващи и задкулисие, все матрьошки. Ех, Кьовеши, ех Лаура.
Това ,което не се осъзнава от София и Москва е, че в даден момент България минава на ръчно управление от Брюксел и тогава някой трябва да плати - обикновено не плаща московският господар.
А! Този "анализ" още ли ще го държите? За любителите на "цялата картина" - в Испания борсовата цена на1000 куба е над 600 ЮСД!!! А Унгария отби номера с течния газов парфюм от САЩ и отново е на руски газ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.