Енергийното бъдеще на България - ВЕИ, водород или АЕЦ?
Прехода към нисковъглеродна икономика ще се отрази на всичко - от дома (как се отопляваме), през транспорта (с какво се придвижваме), до работното място (производство без емисии)


Антон Иванов, Иван Хиновски

Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Преходът към нисковъглеродна икономика е свързан със заместването на изкопаемите горива като ресурси за крайното енергийно и неенергийно потребление. Тази амбициозна цел обхваща всички сектори - индустрия, транспорт, енергопроизводство, услуги и домакинства и изисква радикални промени. За постигане на общата крайна цел се разчита на мащабното развитие и внедряване на редица нови технологии като:
- Производство на електрическа енергия, на топлинна и енергия за охлаждане от възобновяеми източници - на първо място слънчева и вятърна енергия;
- Електромобилност;
- Производство и използване на водород.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Всеки покрив - фотоволтаик ! Всеки фотоволтаик - куршум за енергийната мафия !!!
Бъдещето е сероводорода е Черно море!!!
Моята малка покривна централка вече работи от 1.5 години, доволен съм от нея и продължавам инвестирането във фотоволтаици, там е бъдещето...
850 млн м3 природен газ се заменя от 220 000 тона водород? 1 м3 водород тежи 0.09 кг и има енергия за 10.9млн дж. Това е 3.4 пъти по-малко отколкото отдава ПГ. Този обем ПГ к ато енергия е еквивалентен на
само 2 890 млн м3 водород. Сега остава да видим колко пъти ще бъде по-скъпа тази водородна енергия. Авторите да доразвият нещата. Много моля.
Ако забравим за финансовата страна, 23 GW соларни мощности ще изискват 230 кв. км земя (ако се смята, че 1KW заема 10 кв. м). Това изглежда като доста площ. Какви са идеите в тази посока - още ли се разчита да се разположат върху земите на Мини Марица Изток?
Елон Мъск не вижда бъдеще във водородното решение.
Това, което е ясное, че ще имаме нужда от нови енергийни мощности защото до 10г повечето нови автомобили ще са електрически. У нас нови автомобили не се харчат много така, че този преход у нас ще се забави. Но дори и така след 15-20г в автомобилният парк у нас ще има голям дял от електроавтомобили. Трябва да се мисли как ще се отрази това на търсенето на електроенергия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.