Батериите в голямата енергетика: Какво не разбираме?
Какви са днешните реалности и кои са нещата, предвещаващи страхотното им бъдеще


Симеон Белорешки

Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
За автора
Симеон Белорешки е инженер по автоматизация, EMBA от Американския университет в Благоевград, с дългогодишен управленски опит в Близкия изток, а преди това консултант по енергийни проекти в EMEA и ръководител проекти в ТЕЦ "Бобов дол", модернизацията на блокове 1, 3, 4 в "Марица-изток 2" и редица проекти в "Лукойл Нефтохим".Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
28 коментара
Добре е , че има визионери като Мъск и иноватори като Оситата та края на изкопаемите горива да е още по близо !
"Батериите не са част от устойчивото развитие, защото ще изискват огромни количества метали и едва ли не ще доведат до унищожаване на природата, а отделно имат и сериозни емисии при производството." Това съждение е невярно като цяло поради два основни фактора: те са част от устойчивото развитие, защото са почти 100% рециклируеми, т.е. при достигане на определено ниво на мощности металите за нови батерии ще идват от рециклирането на стари, което допълнително ще намалява тяхната цена; развиват се и нови технологии, които не използват толкова много метали (flow batteries).
--------------------
На теория повечето метали могат да се рециклират на 100% и безкраен брой пъти. Днес над 90% рециклиране обаче имаме само при оловните акумулатори, но въпреки това около 50% от годишното световно производството на олово все още идва от мините, а абсолютната стойност на добива продължава да расте.
-------------
RECYCLING RATES OF METALS: A STATUS REPORT
United Nations Environment Programme ; International Resource Panel (2011)
In theory, metals can be used over and over again, minimizing the need to mine and process virgin materials and thus saving substantial amounts of energy and water while minimizing environmental degradation.
-------------------
Ето и схема ЛИТИЯТ НАПРИМЕР, СЕ Е РЕЦИКЛИРАЛ ПОД 1%
От друга страна, повечето метали се използват в минимални количества в огромен брой продукти, което прави рециклирането им неизгодно. Ако през 80-те в компютърните чипове са използвани 12 елемента, днес броят им вече надхвърля 60 – рециклирането и на 1% от тях е постижение. Ако погледнем и цифрите за строителни суровини, стъкло, тъкани, хартия и най-вече пластмаси, бързо осъзнаваме, че сме безкрайно далеч от кръг.
До коментар [#1] от "SS":
Краят на изкопаемите горива е доста далече:
https://www.sustainability.bg/wp-content/uploads/2020/11/FT_China.png
До коментар [#2] от "simChо":
Схема за % на рециклиране на различните елементи на Земята ..
https://www.sustainability.bg/wp-content/uploads/2018/09/metal_recycling-768x492.png
Не знам защо, предния път не излезе.
Източник - UNEP, 2011
Браво за материала, много ми хареса. И съм 100%,че на доста хора, абонирани за "Капитал" тази информация няма да им хареса, ама какво от това... Рано или по-скоро късно, но и у нас прогресът в енергетиката ще настъпи, ако, че имаме супер назадничав в мисленето (което не е силната му страна) Министър Председател, бъдещето ще отстреля изостаналите...
Според мен смесвате две неща : едното е техническата възможност , другото е дали се прави.
Дали е скъпо или евтино , изгодно или не е въпрос на финансова рамка. Ако в един момент стане трудно увеличаването на добива (а то вече става поради реч причини) рециклирането ще е е единствената алтернатива.
Още нещо, това че оловото се рециклира на 90%, но добива продължава да расте е същата което съм написал - това ще стане в един момент когато се задоволи първоначалното търсене породено от батериите.
Кога ще стане , не знам . Дали ще стане въобще, това е повече от сигурно.
Длугото най-важно, най-големите батерии вероятно ще бъдат flow battery те или подобни , но в никакъв случай няма да са такива,които да изискват допълнителни не щадящи природата ресурси - това е един от основните параметри при разработките. Нека все пак си даваме сметка, че тези които правят разработките и другите които дават парите имат тези елементарни неща в предвид.
До коментар [#2] от "simChо":
Не знам в какъв контекст вкарвате графиката за централите на въглища и за края на фосилните горива?! Разбирам донякъде пристрастеността ви към този сайт, който цитирате непрекъснато, но аз работя с по-пространни и задълбочени такива, но не това е важното.
Статията е за нещо съвсем различно , а именно , че батериите все по-често и по-често ще изместват съществуващите балансирани мощности (включително и ВЕЦ), когато им се даде възможност . И те го доказват по блестящ начин.
До коментар [#3] от "simChо":
До коментар [#7] от "Simeon Beloreshki":
Не знам в какъв контекст вкарвате графиката за централите на въглища и за края на фосилните горива?! Разбирам донякъде пристрастеността ви към този сайт, който цитирате непрекъснато..
---------------------------------
A kakва ли е пристрастеността ми?
Аз самият изпаднах в недоумение, като Ви прочетох и се замислих :
“Ми аз “ .. викам си .. “ не си разбирам пристрастеността“..
--------------
но аз работя с по-пространни и задълбочени такива, но не това е важното.
Статията е за нещо съвсем различно , а именно , че батериите все по-често и по-често ще изместват съществуващите балансирани мощности (включително и ВЕЦ)..
---------------
Ми хубаво - да ни е жива и здрава Статията , ама се споменава за прогнози, за НАМАЛЯВАНЕ на фосилните горива ..
А те - Прогнозите - за близкото бъдеще - СА ТОЧНО ОБРАТНИТЕ..
Не знам Вие, какъв кремълски сайт ползвате , но и ДЕЙСТВИТЕЛНОСТТА , подкрепя прогнозите - използването на фосилни горива - природен газ, нефт, въглища - се увеличава в света!
Когато във все по малки батерии се натъпква все повече енергия краят на въглеводородите все повече ще наближава ТОЧКА
До коментар [#6] от "Simeon Beloreshki":
Според мен смесвате две неща : едното е техническата възможност , другото е дали се прави.
Дали е скъпо или евтино , изгодно или не е въпрос на финансова рамка. Ако в един момент стане трудно увеличаването на добива (а то вече става поради реч причини) рециклирането ще е е единствената алтернатива.
Още нещо, това че оловото се рециклира на 90%, но добива продължава да расте е същата което съм написал - това ще стане в един момент когато се задоволи първоначалното търсене породено от батериите.
Кога ще стане , не знам . Дали ще стане въобще, това е повече от сигурно.
--------------------
Не виждам, нещо да съм смесил .. колкото и да си преглеждах мнението ..
ДАВАМ факти, не знам Вие дали го разбирате , че В МОМЕНТА БАТЕРИИТЕ СЕ РЕЦИКЛИРАТ ПОД 1%..
Та това са ФАКТИТЕ, които съм споменал .. не е зле , обаче и да поразсъждаваме.. да, ако се хвърлят ресурси, има научни изследвания и т.н. сигурно може да се създадат технологии и да се РЕЦИКЛИРА ВСИЧКО..
Включително и тези 65 елемента, дето ги има в чиповете..
Но КОМУ Е НУЖНО?
Ако хвърлим безкрай ресурси - сигирно е възможно да се рециклират и кърпят безкрай обувките на всеки и с някаква технология да се подновяват почти до чисто нови.
Но биха били 20 пъти по-скъпи, да речем.
И кой човек, в нормално психично здраве, ще си рециклира безкрайно обувките, вместо да си купи нови?
Може би, примерът не беше подходящ ..
--------------
Но да се върнем към основното.
ТОВА СА ФАКТИТЕ .. батериите се рециклират ПОД 1%..
Ако някой извади пари и даде - може би и ще стане 30%.. 60% и т.н. .. тука се съгласявам!
П.П
А сайта дето ползвам за данни добър ли е, или ще ме пристрасти ?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.