За слънчев ток трябва да регистрирате данъчен склад на покрива
Законови абсурди усложняват инсталирането на фотоволтаични панели за собствени нужди на бизнес


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- Инвестицията във фотоволтаици за собствено производство все още е свързана с много бюрокрация и излишни процедури.
- ЕРП-тата искат да имат пълен контрол върху централата, въпреки че тя няма да връща ток към мрежата, а митниците събират акциз.
- Фирмите обаче не се отказват от инвестиции в солари, тъй като им спестяват до 60% от сметките за електроенергия.
Бизнесът за разлика от държавата винаги търси начини да бъде по-ефективен и съответно да намали разходите си, за да увеличи печалбата. Точно затова от миналата година български компании масово започнаха да инвестират във фотоволтаични централи за собствено производство, които да покрият част от нуждите им от ток. Процесът е наистина мащабен: официално въведените такива централи през 2020 г. са с обща мощност около 60 мегавата, или колкото 15% от средното натоварване на най-голямата въглищна централа в страната - държавната ТЕЦ "Марица-изток 2". За тази година очакванията са да бъдат въведени още над 100 мегавата соларни мощности, които да заменят част от електроенергията, която бизнесът купува от мрежата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Нищо ново. Живеем във филма "Бразилия"
Дали в България няма съдебната власт? Въпросите се решават чрез постоянни съдебни разбирателства.
В сравнение със Законите за енергетиката и за енергията от възобновяеми източници и подзаконовите наредби, Параграф 22 е като детска приказка, за съжаление. Вярва ли все още някой, че законодателна и изпълн. власти се грижат за нормалното функциониране на бизнеса у нас. Имам предвид - на всички компании, за "нашите" е ясно. :(
Навремето за да имаш вътрешна централа разговора трябваше задължително да минава познайте през кой. Как седи в момента предефинирането, нали без коментар.
Монополите са най вредното нещо, колко вой ще има само.
Между другото монопол има и при производството на коли, ама си намериха майстора с тесла Илан Мъск.
Другари Майната ви и на концерните Майната и. Вече взимате да си намирате майсторите.
По-рано или по-късно ще трябва да облекчават режима за инсталация на фотоволтаици ( да пускат кокала) . Тази работа изглежда още по-неизбежна предвид либерализацията на пазара за потребителите от 1.07.2021. Лесно е да контролираш 50 или 100 централи, но ако са 50 000 нещата ще изглеждат по-друг начин , а натам сме тръгнали с разните врътки с цената на тока. Ще има праг под който няма да има контрол , а само регистрация, това е неизбежно.
Добре де, из цялата страна могат да се видят светещи (мигащи) пътни знаци с панели отгоре. Тях митниците гледат ли ги? Има и улични лампи със соларни панели. За тях плаща ли се акциз?
А и защо говорим само за електроенергия? Топлоенергията някак пренебрегната остава.
До коментар [#6] от "orchis":
Става думи само за инсталации, вързани с мрежата. Може да си поставите каквото искате и да си произвеждате и консумирате собствено ток колкото искате. Но в момента в който искате да го продадете, дължите акциз. Всички тези малки соларни централки са закачени към мрежата и продават цялото си производство, защото цената е много изгодна.
До коментар [#5] от "Vassil Stoychev":
Със сигурност, отдавна е време да натоварят енергото със събирането на тоя акциз. Или да го премахнат и да сложат някакъв друг данък върху тоя ток и да не се занимават митниците с несвойствени задължения.
Чуеш ли някога думата "държава" знай че винаги ще те прецака. "Държавата" никога не работи за хората
До коментар [#7] от "m17":
Като класически ГЕРБ–аджия, ръсите глупости без да четете. Дори го пише в статията поне 5 пъти. Ама как така в държавата на Боеко нещо ще е криво и малоумно:
"Получава се така, че ако някой иска в собствен имот да инсталира соларни панели, чийто ток да ползва само за своите нужди, без да продава или получава преференциална цена за него, все пак ще трябва да се договори и плати на електроразпределителното дружество такса за присъединяване, трябва да му разреши да управлява централата дистанционно и дори да я спира, ако реши, а също така трябва да се съгласи, че никога няма да се откачи от електрическата мрежа и да започне да работи в т.нар. Островен режим, ако, да речем, си сложи още панели и батерии, така че да няма нужда от външно захранване.
Ако това ви се струва прекалено, има и още. Нужно е инвеститорът да регистрира соларната си централа като данъчен склад и да плаща акциз на митниците за тока, който произвежда за себе си."
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.