Водородът: новото гориво за икономиката
Пари, проекти, интереси движат поредния балон или революцията, която ще осигури връзката между електричество, транспорт и индустрия.
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- Стотици милиарди евро се насочват към проекти за производство и внедряване на водород като гориво на бъдещето и средство за декарбонизация.
- Това може да създаде своеобразен балон, грешни илюзии или недалновидни държавни политики, тъй като технологията не е универсално решение.
- Реално хората няма скоро да започнат да използват водорода в ежедневието си, а може да го видим само в индустрията и енергетиката.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
“Днес обаче ситуацията е различна и интересът към водорода е вече и икономически - евтината соларна и вятърна енергия в комбинация с подобрените технологии на електролизата позволяват сравнително конкурентно производство на зелен водород.“
-----------------
Ми съхранението бе?
Без пари , а?
Да, ама не - съпоставимо е с съхранението на енергия в батерии и е в пъти по-скъпо, отколкото, ако слагаме “излишната“ енергия от Енергетиката в някакъв ПАВЕЦ ..
Поредното ограбване на масите и богатеене на енергийните монополи...
Няма, нито екологинен, нито енергиен, нито икономически смисъл в това начинание с много малко изключения.
Ще произвеждаме зелен водород с електролиза с около 50-60% КПД, после ще произвеждаме ток в горивни клетки пак с около 50-60% КПД. От цялата голяма работа ще изгубим 2/3 от енергията и то, ако водородът не измъква през стените на съдовете за съхранение.
До коментар [#2] от "tie_interceptor":
Разбира се, че НЯМА КАК ДА СЕ СЪХРАНЯВА без загуби и евтино!
И да, теа са си наумили да наливат пари ..
До коментар [#2] от "tie_interceptor":
Та явно - малоумната паплач е платена, та ти е наслагала минуси ..
Ама пак да ги питаме - АМИ СЪХРАНЕНИЕТО , БЕ?
Как да стане? В дебелостанни стоманени съдове, под налягане?
Ми отворете - прочетете, може ли , не може ли, има ли загуби и какви ..
Намислили ли сте го - или си изкарвате само надниците , с кухо бръщолевене ..?
Главният енергетик на нацията , първия философ на републиката , повелителят на сарайте харесва водорода и е приготвил клечка кибрит !!!
Евтин (под $0.10/kg себестойност + $0.05 за компресиране до 700 бара ) Водород може да се произвежда чрез нискоенергийна електролиза на вода (LPWE) - https://fuels.alle.bg , от Въглища -- чрез Цикъла на Фишер-Тропш, или чрез Стийм-Риформинг на БиоМетан, добит от Свръх-Бързорастящи (1м/ден) Бамбук-Беема или Гигантски Келп (Macrocystis Pyrifera) - Най-Бързорастящия Организъм на Земята, отглеждани в хипер-интензивни условия (24ч. Cyan-LED Осветление и др.) на Вертикална Аеропонна Многоетажна Ферма - https://vertikalna-ferma.alle.bg . --
България може да произвежда по 1000 тона Чист (99%) Водород на ЧАС с вода от Дунава и ток от АЕЦ Козлодуй и АЕЦ Белене , и да го изнася на цена от $10/kg. --
Търсенето през 2019 беше над 60 млн. тона. --
Ще генерираме $88 млрд. на година ( БВП-то ни е 70 млрд.). --
Без да говорим за Кислорода или Водород-Хибрида (MOH Gas), който също ще произвеждаме в количества хиляди тонове на час. --
Дебитът на Вода в Дунава в Българската Акватория е над 3000 Тона в СЕКУНДА, в най-сушавите лета. --
Толкова ще ни се услади, че ще построим още 10 АЕЦ-а по Дунава. --
Да, Водородът е извънредно ОПАСЕН. --
Да се ползва в домакинството например - това, което смятат да правят в Англия, си е чисто БЕЗУМИЕ. --
Който не е виждал как Водород прониква, окрехкотява и разрушава метали и пръска през уж стегнати уплътнители, и особено който не е виждал и чувал водородна експлозия, той не разбира за какво говоря. --
За целта се предлагат значително по-френдли алтернативи на високо-плътни и безопасни Енергийни Складове - например Фъстъчено Олио, добито от бързорастящ (115 дни) сорт ("Лотос") Фъстъци, отглеждани върху рото-рафтове, в хипер-интензивна Вертикална Ферма - близо 2000 пъти по-високи добиви от декар заета от Фермата площ в сравнение с тразиционното, примитивно земеделие. --
Водно-Емулгираното (до 50%) Фъстъчено Олио е евтино (под 0,20лв./кг), 100% Карбон-Неутрално Аерозолно Гориво за Дизелови и особено за Ванкелови Двигатели и за невероятно мощни и компактни Газови Турбини и Турбо-Ел. Генератори -- https://biodizel.alle.bg --
И да, Фъстъченото Олио е 100% Нетоксично, полезно за Консумация и има прекрасен ВКУС.
Естествено, че има логика! При това много проста. Да вземем за пример ЕС - нямаме значими залежи на изкопаеми горива и чакаме на внос на петрол, газ, че дори и въглища. За това пък има достатъчно възобновяема енергия, която вече е скандално евтина... Само няма начин да се акумулира. Двата варианта за сега са батериите на електромобилите и производство на водород.
Естествено нито едното скоро няма да има достатъчен капацитет.
По-важното за мен е да няма повече субсидии за перки и панели, защото те вече са си печеливши.
Ако се върнем на изкопаемите горива, те са основен фактор в търговския баланс на страната или с други думи вместо тези парички да се врътката тука, те напускат страната и стандарта на живот вместо тук се подобрява другаде.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.