България днес е с най-скъпия ток в цяла Европа
Една от причините за това е планов ремонт на АЕЦ "Козлодуй", но заради високата цена на CO2 емисиите въглищните ТЕЦ, които го заместват, оскъпяват и електроенергията
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
След седмица на постоянно повишаващи се цени на електроенергията в събота България отбеляза абсолютен антирекорд за почивен ден и изпревари всички европейски страни със стойността на борсовия ток. За един мегаватчас днес в страната се плаща почти 76 евро, или около 150 лева. За сравнение - следващата най-висока цена на континента е в Гърция - 68 евро/мВтч, но в нея са включени и допълнителни такси, които в България се начисляват едва при доставката.
Ако високата цена на електроенергията беше прецедент, това нямаше да има особено значение - повечето фирми се снабдяват по дългосрочни договори, които се актуализират на месечна или тримесечна база, и не биха усетили подобно единични отклонение. В България, а и в цяла Европа обаче от края на март има постоянно високи цени на тока за бизнеса, което е крайно нетипично за това време на годината. Обикновено април и май са месеците с едни от най-ниските стойности на електроенергията, тъй като тогава нуждата от отопление или охлаждане е най-малка, а заради топенето на снеговете и валежите има силно производство от ВЕЦ. Точно затова сегашното състояние на пазара представлява проблем - търговците ще бъдат принудени да вдигнат цените на клиентите си (някои може и да фалират, ако не успеят да предоговорят тарифите), а те на продукцията или услугите си.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
"Това означава, че от системата са изведени 1000 мегавата мощности, които трябва да бъдат заменени от ТЕЦ или ВЕЦ"
Ама как бе - АЕЦ нали се замества със слънчеви панели - питайте филолога Ю.Попов да ви обясни как става тая работа.
Прост въпрос - знаете ли какво е тихо и тъмно? .....Дискотека ама без шоото. Останалото е далавера в борсовота цена.
ТЕЦ не дава базова мощност само когато ядрен блок е спрян, а всяка зима според зимата дава от 1.5 до 2 пъти повече базова мощност от АЕЦ, ефекта на цените би трябвало да го има всяка зима. 50 % от електроенергията в България се произвежда от ТЕЦ, 35 % от АЕЦ и 15 % от ВЕИ. Как 50 % + 15 % = 65 % ще станат от ВЕИ, от къде толкова ВЕИ енергия, не е ясно. Това, което е ясно от плана на ЕСО за периода 2021-2030 г. е, че през 2030 година ВЕИ ще дава 16.8 % от производството и това ще е 20.8 % от потреблението на електроенергия в България.
Това я чака България без атомна енергия. Нито имаме достатъчно слънце и вятър, нито ни позволяват да си горим кюмуро. Алтернативата е да се превърнем в депо за боклука на цела Европа.
До коментар [#] от "":
Да,ама до 01.05.21 сленце няма да има.
До коментар [#] от "":
енергията я има, но на днешните цени за ВЕЙ ще ни дойде Много скъпо ако заложим на тях.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.