Токът няма да поскъпне много, ако държавата спре ТЕЦ "Марица-изток 2"
Доклад на КЕВР предвижда от 1 юли цената на електроенергията да се повиши само с 3-4%, при положение че държавната централа не участва в производствения микс. Противното ще означава скок от близо 20%
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Моментът на истината за българската енергетика настъпва. След години, в които проблемите бяха отлагани и замаскирани с цената на стотици милиони, сега е време за тежките решения. Най-спешното от тях е да продължи ли да работи или да спре държавната въглищна електроцентрала "Марица-изток 2". При положителен отговор цената на тока за бита ще се повиши драстично, а при отрицателен - над 2300 служители в ТЕЦ-а вероятно ще останат без работа, като това ще има ефект и върху държавните "Мини Марица-изток".
През последните две години правителството на ГЕРБ по политически, а не икономически съображения избираше втората възможност - да поддържа държавния ТЕЦ, като натоварва допълнително сметките за ток и на домакинствата, и на бизнеса. По същество обаче това е държавна помощ, забранена от закона, и има риск от санкции от ЕК при прилагането й. А и ефектът е краткосрочен, без да решава проблема.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
12 коментара
Закривай ...
A що не спре и американските Марици? Че то и те имат въглеродни квоти..
Въпреки че са на една ръка разстояние от така одумвания държавен мастодонт, за двете американски въглищни централи се говори все по-малко и все по-тихо. А заради евроизискванията през 2030 г. те също трябва да бъдат затворени завинаги.
Според всички оценки собствениците им дотогава ще са възвърнали всичките си инвестиции – очаква се сегашните им дългосрочни договори да бъде приключени през 2024-а за ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“ и през 2026-а за ТЕЦ AES Гълъбово. Като до края те остават в привилегировани позиции и с гарантирано изкупуване на произведената електроенергия.
В приватизационните им договори има и още една интересна клауза, на която обаче се обръща малко внимание. Разходите за вредните емисии на двата ТЕЦ-а се покриват изцяло от НЕК. Двете американски централи и българското правителство са се разбрали преди 20 години тези разходи да бъдат за сметка на енергийната компания. Това до известна степен не е лишено от логика, като се има предвид в колко тежко финансово състояние бе държавата през 1999 година. А и самите разходи тогава бяха съвсем други.
Сега клаузата действително изглежда стряскащо, но пък и никой не говори за нейното предоговаряне. От отчета на НЕК за деветмесечието на 2019 г. ясно се вижда, че Общественият доставчик е закупил над 2,2 млн. мвтч. електроенергия от ТЕЦ „AES Гълъбово“. За това количество са избълвани около 2,5 млн. тона въглероден диоксид. Простата сметка показва, че за деветте месеца на миналата година НЕК е платил на предприятието близо 62,5 млн. евро или над 122 млн. лева. за емисиите.
До коментар [#] от "":
Данък САЩ, какво да се прави. Явно е бил малък, щом ни принудиха да купим и най- скъпите самолети продавани някога в историята на военната авиация.
От няколко години Капитал са изключително "позитивни" към държавната ТЕЦ Марица изток 2. Обаче си мисля, че за пореден път ще останат разочаровани. Това са над 1600 мегавата, модерна и работеща мощност, която може да се замени само с внос, а в критични моменти с нищо. НИЩО означава ТЪМНО. След като Европа закри 4-те блока на АЕЦ Козлодуй, дойде време за спирането и на термичните ни централи. Бюрократи в Брюксел, решават съдбата на хиляди от уютните си кабинети, подпомогнати от добре платени зелени лобисти и слаба съпротива от държавната ни администрация, с едничката цел да изстудят планетата - виц. Спирането, респективно закриването на ТЕЦ2 означава край, на независимата българска енергетика. Означава да зависим от газ или от въглищните централи на Ердоган. Само че за нас Турция, няма да субсидира електроенергията си, като прави, за да подпомогне икономиката си, а и на входа ЕС се кани да ни я облага още веднъж с СО2 такса... За мен е лъжа е, че след спирането ТЕЦ2 цената на тока ще се повиши с 2-3 процента. Веднага, когато битовите потребители излязат на свободния пазар, бързо, много бързо, ще научат "кон боб пасе ли", както се случи фирмите.
Още едно БРАВО на Герб-истан и благодарности до къде сте ни докарали!
Откакто доставчикът на варовик за ТЕЦ “Марица-изток 2” е различен от “Каолин”, позицията на Капитал за съдбата на ТЕЦ-а претърпя метаморфоза и с една дума може да се обобщи с често срещания коментар “закривай”. А дали? Необходимо ли е? справедливо ли е? Да поразсъждаваме малко -в статията се казва, че държавната централа няма да получи дял от регулирания пазар, защото цената на електроенергията й е много по-висока от записаното по закон до над 10 процента от прогнозируемата. Вярно е. И причините са верни. Но докато тази същата централа произвеждаше евтина електроенергия с едни и същи консумативи и при едни и същи цени на консумативите, токът на двата “американски ТЕЦ-а” беше два пъти по-скъп. Очевидно това е забравено или счетено за бенужно да се постави като тема от Капитал. Очевидно и въпросите “защо това е така, кой печели от това и на чий гръб печели”, също са счетени за ненужни или пък за “горещ картоф”, знам ли. Е, за мен и за доста хора отговорите на тези въпроси са прелюбопитни.
В статията се казва още, че за двата “американски” ТЕЦ -а не е проблем да получат квоти, защото те са част от доховора им за производство на електроенергия, т е по договор -те са част от разходната им компонента. И това е така. Обаче обядът не е безплатен - защото Фондът, който продава българските безплатни квоти и с тези пари покрива разходите за емисии на двата ТЕЦ-а, в същия този фонд отиват парите от такса “отговорност към обществото” и на ТЕЦ 2. Само че в случая с американските централи -разходите им могат да бъдат покрити и се признават, защото такива са им договорите, а в другия случай с ТЕЦ 2 -централата има единствено правото да плаща, не и да получава. И хайде сега да поразсъждаваме -не става ли въпрос за по-равни сред равните? И ако става въпрос за това -редно ли е? Дали пък подобни твърдения не наливат вода във водениците на американските тецове? За да може те да са превърнат в незаобиколим фактор, ако бъде “порязан” ТЕЦ 2? Пазарната икономика ди е пазарна икономика, но... тези прийомм никак не са пазарни. И ако на Запад лобирането е урегулирано със Закон, тук само се чуха плахи гласчета в това направление.
Ами, просто договорите с американските централни сега се оказват неизгодни. Но това е рискът на дългосрочното планиране. По същия начин, по който Милен Велчев превалутира държавен дълг и се оказа грешно, така и тези договори са подписани неизгодно, но имайте предвид и каква е била икономическата ситуация в България тогава.
Едно нещо е сигурно - България трябва да бяга от енергийните източници със сериозен въглероден отпечатък. Частният сектор вече показва как това може да се случи, като строят собствени ВЕИ централи. И да, ще са необходими балансиращи мощности на страната, но това не е оправдание да държим губещи и неефективни дружества. Не трябва да се вадят спомени от миналото " на тъмно", а регулаторни промени и диверсификация на източниците. Защото на Запад вече е стандарт да може да продаваш излишния ток на пазара.
Трябва да се мисли как да се управлява по-добре електроенергията, а не как само да я създаваме и да се чудим как да я продаваме, като е скъпа.
Ето ти ги 2300 гласа от корпоративен вот, платени чрез сметките за ток ...
До коментар [#] от "":
Така е няма да рискуват да разсърдят партньорите си в военения съюз тук виж им увеличат вноска за Нато ако поискат предоговаряне.. 😉
До коментар [#] от "":
Te подписаха договора, те ..
"Основният проблем при двата проекта е Сключването на 10-годишни договори за изкупуването на произведената електроенергия. Срещу дългосрочното договаряне в енергетиката възразява Световната банка, защото това разваля пазара, стеснява възможностите за конкуренция и носи риск за бюджета при евентуални проблеми на НЕК. .."
...."Още когато стана вицепремиер в началото на 2000 г., позицията на Жотев по проектите за "Марица-изток" 1 и 3 бе неизменна - той искаше двете US компании да понижат цените на тока и в договорите да отпадне ангажиментът на НЕК да изкупува през следващите 15 г. цялото произведено от тях количество.
Ако американците не се съгласят на отстъпки, по-добре да няма сделки, бе позицията на Жотев. Подобна бе и тезата на Световната банка. В серия от писма и анализи тя предупреди кабинета "Костов", че подобни договори могат да направят цената на тока за населението "непоносима". ...
..."В началото на април в София пристигна зам. търговският министър на САЩ Чарлз Лудолф. Той се среща с тогавашния шеф на Агенцията по енергетика Иван Шиляшки. След срещата Лудолф заяви пред журналисти: "Приоритет №1 за САЩ в България е енергийният сектор". US компаниите, казва още той, се нуждаят от политически сигнал, че България е готова за нови инвестиции и ще гарантира вложенията им.В деня, в който зам. търговският министър си тръгва от София, US посланикът Ричард Майлс обяви, че се подготвя визита на Костов във Вашингтон.
На 23 април Костов е във Вашингтон в кабинета на вицепрезидента Дик Чейни. Разговорът им е прекъснат от Буш. Той влиза, за да се здрависа с българския премиер и да му пожелае успех на изборите.
През това време, твърди бизнесмен, Шиляшки уверявал шефовете на "Ентърджи" и АЕС, че сделките за "Марица-изток" 1 и 3 предстоят.
Предупрежденията на Жотев
След посещението в САЩ позицията на Иван Костов по US проектите вече е променена. "Това огорчи Жотев", каза служител, който бе близък тогава до ексвицепремиера.
На 10 май има закрито заседание на синьото правителство. На него Жотев и работната група, която той оглавява, трябва да докладват докъде са стигнали преговорите с американците.
Жотев дава лично на Костов писменото си становище и към него прилага доклада на работната група.
"Моля да имате предвид, че в сегашните проекти на договори за изкупуване на ток и финансовите модели към тях съществуват множество рискове за България заради 15-годишния срок на действие на договорите", пише в становището си Жотев. Министърът е категоричен, че, цената, по която НЕК ще изкупува тока, трябва да е по-ниска. В противен случай, твърди той, има опасност да се намали конкурентоспособността на цялата енергетика, а оттам и на икономиката.
В доклада си работната група предупреждава, че щатските енергийни гиганти са "в по-изгодна ценова позиция от другите независими производители на пазара". Причината е, че цените, по които американците ще продават тока си на НЕК, са фиксирани, а количествата гарантирани. Останалите производители и вносители обаче нямат такива преференции.
Изводът на работната група е, че "проектите на споразуменията съдържат клаузи, които са неизгодни за НЕК и "Мини Марица-изток" и трябва да се преразгледат".
----------------
Да, ама за заплащаните от НЕК въглеродни квоти, според договора - никой не говори.. Всички беснеят за ТЕЦ-2 !
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.