Македония ударно замества въглищата с нови соларни паркове
Българската "Соларпро" и турската Fortis Enerji ще инвестират 70 млн. евро във фотоволтаична централа на мястото на стара мина
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Ден преди официалното посещение на северномакедонския премиер Зоран Заев в София в Скопие българската "Соларпро" подписа договор за изграждането на нова фотоволтаична централа без държавни субсидии върху неизползваема въглищна мина в Осломей. Това е важно най-малкото по две причини. Първо - показва, че отношенията между двете страни могат и трябва да се развиват не само на политическо, но и на бизнес ниво. И второ - Северна Македония видимо изпреварва България в енергийната трансформация и прилага успешни модели, а България - не.
Освен със "Соларпро", в която акционер е и издателя на "Капитал" Иво Прокопиев, македонският държавен производител на електроенергия ESM подписа договор и с турската Fortis Enerji. Двете дружества ще изградят общо 100 мегавата соларни мощности (две централи по 50 мВт) до края на годината, като инвестират общо 70 млн. евро. За сравнение - най-големият действащ соларен парк в България - този до Караджалово, е с техническа мощност 60.4 мВт, но лицензираната е 50 мегавата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Това е пътят за сближаване с Македония. Гърция отдавна го прави. Само да се намери правителство, което най-после да изгради Коридор №8 и си мисля,че нещата доста ще се подобрят!
Няма държава Македония.
Прокопиев хубаво инвестира в соларни паркове и затова конвенционалните източници на енергия толкова му пречат.
България стигна 18% дял от панели и ветрогенератори още преди 10 години, колкото и Германия между другото и в двете държави се спря по-нататък, защото тази енергия е непостоянна и не може да гарантира функционирането на индустрията и икономиката като цяло.
До коментар [#] от "":
Непостоянен, но затова трябва да търсим начини за съхраняването на добитата енергия. Иначе ТЕЦ-те с тези цени на въглеродните кредити са нерентабилни. Май или ще купуваме скъп ток, или ще строим АЕЦ, а може и да седиме на тъмно.
Нито в Солун, нито в Благоевград са се юрнали да правят соларни паркове. В Северозападна Македония може и да се случва нещо, но не е хубаво да генерализирате.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.