ЕС предлага въглероден данък за някои вносни стоки
Между 2025 и 2035 г. производителите на алуминий, цимент, торове и стомана постепенно ще загубят субсидиите си
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Когато ЕС създаде своята схема за търговия с емисии през 2005 г., се изправи пред сложен проблем с дизайна ѝ. Принуждаването на замърсяващите компании да купуват разрешителни ги поставя в неравностойно положение на световните пазари. Те могат да реагират на схемата, като преместят мръсните си дейности в офшорни зони, причинявайки "изтичане на въглерод". И ако производителите на места с недостатъчни екологични стандарти надминат европейските фирми, глобалните емисии биха се увеличили.
ЕС реши проблема, като предложи субсидии и безплатни разрешителни за замърсяване на някои мръсни индустрии, изложени на конкуренцията на външната търговия. Тези раздавания обаче винаги са били мишена. На 14 юли ЕС изготви план за постепенното им премахване и замяната им с "механизъм за регулиране на въглеродните граници" (CBAM).
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Това че е по-лесно да забогатееш ако не спазваш екологични норми означава ли, че е невъзможно това да се случи? Ако въведем допълнителни данъци/мита или както там го наречем на стоките и услугите, които се произвеждат с отделяне на вредни неща в природата не означава, че ще решим проблема, а че ще го преместим. Тоест докато не се разберат основните потребители на тези стоки помежду си и не изградят реални контролни процедури само копаем дупка в морето.
До коментар [#] от "":
Защо потребителите да плащат, нали вече са платили цена за тази стока?
Да плати производителя, то я е произвел и образувал въглеродните емисии.
Не разбирам аз ,що за наглост, вечно го отнася потребителя, а тоя който печели милиарди, за него даже и данъци се оказва че почти нЕма.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.