Полша залага на ядрената енергия и природния газ
Първата атомна централа трябва да е завършена през 2033 г.


Тодор Шишков

Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Полша е една от малкото страни от Източния блок, която остана без атомна централа след падането на Берлинската стена. 1982 е годината, в която е започнат строежът на АЕЦ до малкото градче Зарновиeк, но той не е довършен и след 40 години е в окаяно състояние. Сега Полша ще опита отново, като локацията на централата е все още неясна, а причината е зелената сделка на Европейския съюз, която цели да намали нивата на вредните емисии на парникови газове с 55% до 2030 г. и да достигне нетни нулеви емисии до 2050 г. в сравнение с нивата от 1990 г. Полша разчита силно на въглищата за добива на енергия (70% от електричеството в страната е произведено с въглища), а въглищата не влизат в зелената сделка.
Първата централа трябва да е завършена до 2033 г., а още 5 - до 2043 г. Атомната енергия трябва до голяма степен да замени сегашния метод на добив - главно въглища. Правителството ще похарчи 28 млрд. долара за проекти с вятърна енергия, които да се реализират извън Полша. Малко под 33 млрд. долара пък ще отидат за развитието на атомната програма. С тази промяна се очаква делът на въглищата в енергийния микс да спадне постепенно до 37% през 2030 г. и 11% през 2040 г. "През следващите 20 години ще изграждаме нова допълнителна енергийна система, сравнима по своите размери със съществуващата, която работи само на източници с нулеви емисии: морски, ядрени и др.", заяви министърът на околната среда и екологията Михал Куртика пред Financial Times.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Като чета и гледам бюлетините на Брюксел за зелената енергия май ще са най на далавера тези, които ще продават свещи и петромаксови лампи в бъдеще....
Тошо, с преписване на става. Трябва си и мислене, а и четене...
За газа. В момента полската държавна газова компания PGNiG бие тъпана, че се оправя на 100% с американския шистов втечнен газ на Швийнуйшче. И съветва цяла Европа да направи същото.
Само че, PGNiG не разказва как го прави, за да й излязат сметките.
Реално купува от САЩ квоти за ВПГ, около 1/3 от които препродава в Азия и с разликата в цената (към 30%) спонсорира газа за страната.
Няма европейска икономика, която без собствени газови находища (или договори с Газпром,) да може да си позволи 100% доставки на ВПГ.
Просто не излиза аритметиката.
Нямам представа как са калкулаторите на Иван Вазов 31. Всъщност техния софтуер е от Козяк 16.
Т.е. може и да може...
Те поне правят опит за план. Нашият план е да обещаваме "шъ стане" и на ЕС, и на синдикатите. Докато не дойде момента, в който едните ще се окажат на земята.
Реактори за АЕЦ- откъде? Газ, след като заявяват че спират да купуват от Русия, откъде? В Норвегия добивът на газ намалява. От къде ще дойдат тия количества за новите енергийни мощности на Полша?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход