Андрей Живков: За месец трябва да направим план за отказ от въглища
Нямаме много опции за намеса в цените на тока, казва още служебният министър на енергетиката пред "Капитал"
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
В енергетиката от няколко месеца бушува истинска буря. Първо - природният газ поскъпна над три пъти само в рамките на 2021 г., като основният скок беше именно през юли, август и септември. Второ - през тази година има рязко повишаване на цените на въглеродните емисии - от 30 до над 60 евро за тон. Това доведе до исторически рекорди в цената на тока из цяла Европа. На този фон от 1 юли всички фирми в България бяха задължени да започнат да се снабдяват с електроенергия по свободно договорени цени. Става дума за над 300 хил. фирми, повече от половината от които обаче поради липсата на информационна кампания не предприеха действия и не избраха доставчици, а оставиха да бъдат служебно снабдявани. Резултатът бяха изненадващите двойни и дори тройни августовски сметки за ток. Ситуацията през септември е дори още по-неприятна - електроенергията е средно с 10% по-скъпа спрямо предишния месец. В същото време няма действащ парламент, който евентуално да одобри схема за компенсиране на енергоемките предприятия, и това може да доведе до спиране на работата им и съкращения. При всички случаи високите енергийни цени ще доведат до повишаване на инфлацията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
To па да е сложно .. отказваме се и толкоз !
Псевдозелена мафия!
Не са въглищата проблем, а благодат, осигуряващ енергийната независимост на България.
Бойко Борисов преди 3 години е подписал договор с ЕС за въглеродните квоти, а много други държави на са или с по-ниски тарифи. Ето това е национално предателство.
Ако не беше подписал, сега нямаше да има проблем с цените на тока.
Но дори и сега има изход и той е в изграждане на химически завод в Марица Изток за преработване на въглеродния диоксид. И проблемът с квотите е решен!
Само от крадените 8 милиарда на година да се инвестират няколко стотин милиона в този завод и целият цирк около енергетиката приключва.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.