

Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- Обещанията за поддържане на въглищата до 2038 г. са по-скоро политически трик за краткосрочни дивиденти.
- Заради европейски регламенти ТЕЦ-те няма да могат да получават държавна помощ след 2025 г.
- Освен това самият План за възстановяване изисква отварянето на 1.4 гВт въглищни мощности, около 75% от средно използваните сега.
Официалната позиция на служебното правителство, записана в Плана за възстановяване, е, че България ще се откаже от въглищата през 2038 г. Това донякъде успокои протестите на миньорите и енергетиците от комплекса "Марица-изток", а и изнесе темата встрани от предизборния политически дебат. Но истината е, че въглищната енергетика ще се трансформира принудително много по-рано - още до 2026 г. И реално след само 5 години над две трети от миньорите ще останат без работа. Факт, който в момента никой не иска да спомене.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Да разрешават по скоро масовото инсталиране на солари по покривите + най новото поколение батерии за съхраняване на енергията и забравяме за кюмюра ...
До коментар [#] от "":
А който няма едни 20 хиляди за подобна щутротия или няма покрив на който да ги сложи, да се готви да избира между топлото, лекарствта и храната ли?
Това ви е проблема на зелените чукундури, виждате само това което ви харесва, а не истинските проблеми на народа и затова никога няма да управлявате тук. НИКОГА!!
Вие ще сте причината аз и много други да не гласуваме за ДБ.
Някои кауньи щом им е кеф да гълтат сажди , да гълтат ! Колкото до 20-те бона , както санираха безплатно сума ти сгради , така могат да се санират и соланизират и покривите ...
До коментар [#3] от "SS": виж какво стана в други страни и тогава искай. Панели по покривите могат да се сложат, само дето има една подробност: тока има аксиз. Така че дори тока ти да е произведен само за теб, ще трябва да си платиш на този, който ти налага аксиза. И тук идва интересният мпмент: аксиза е наложен от ЕО на страните под 44 паралел, с цел да не се ощетявали страните в Северна Европа с по-малко слънце. И се плаща на тези страни за да си намалели СО2. На Полша например. Ха познай дали България ще може да промени европейската наредба, която е в полза на Германия, Полша и Скандинавия.
Има и други сладки моменти с горчив привкус: за да са ефективни, слънчевите панели, особено в градовете, трябва да се мият редовно. Като прозорците, но по-редовно, защото като електростатично наслояват всичката прах със електрически заряд като галваничен процес. Та миенето изисква доста вода и специален детергент. И накрая износването на елементите, което някак си се пропуска. Абе няма елемент с гаранция над 3 години и поддръжка на нещо, чийто среден живот на фирмата производител е 4 години, е доста сложна работа. Дори и фирмата майка да е Сименс или GE, отрочето Baikin и продава панела u ако утре смени пластмасата и се прекръсти на Baikon, след 5 години трябва да си купиш нови батерии на нови цени.
Изобщо, когато за да си запазят властта няколко месеца политиците ни подписват белите листчета, няма оттърване. Вече са подписали от твое име че панелите няма да ти излезат на сметка. Това не е Полша, чиято конституция е над европейските наредби.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.