Русия и САЩ: Кой е виновен за газовата криза в Европа?
Недостигът на природен газ е в резултат от преносочените към Азия американски танкери с LNG и ограничените доставки от "Газпром"
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Високите цени на природния газ през последните месеци станаха и тема на геополитическите отношения между САЩ и Русия в Европа. Старият континент продължава да бъде зависим от доставките на руски газ през изградените газопроводи, докато американските танкери, които обикновено участват активно на европейския пазар, са по-скоро заети с азиатските клиенти в момента.
Само за година природният газ на европейските борси поскъпна със 700%, което все повече повдига въпроса кой печели от това.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Виновни са некомпетентните брюкселски технократи и разбира се, местните управници, които да също толкова некомпетентни. ЕС е догматичен идеолог, който вместо да разреши проблема, го политизира. Защо не сключват дългосрочни договори с Газпром, каквато е световната практика и нещо, което гарантира енергийна сигурност. Да не говорим за следващата колосална клопка (след еврото), т.н. зелена сделка, според която енергоснабдяването трябва да мине на възобновяеми източници. За неадекватните решения и политики на Евро съюза плащаме ние гражданите, но ЕС никога не го е грижа за тях защото са недемократична формация.
Кръгли глупости пишете, Евгени.
Ако хладилникът ми е празен, BILLA и LIDL ли ще са отговорни за това?
ЕК направи чудеса под US диктат две години всячески да стопира проекта СП-2, в който с 49% участие са частни европейски енергийни корпорации - OMV, RDShell, BP и пр. СП-2 щеше да докара до Европа 55 000 000 000 куб.м. газ още в края на 2020 г. Ако се беше случил, повече от сигурно е, че сега нямаше да си пишем по темата, нали?
Тогава Америка на Тръмп беше в пика на шистовото изстискване и беше (за кратко) №1 като износител на въглеводороди. За да разкара конкурента си Газпром, Америка обещаваше да залее ЕС с втечнен газ - през Германия, Холандия, Полша, Хърватска, Гърция...
Елементарните сметки показват, че в света няма толкова газовози, които да осигурят трансатлантическия газов експрес с обемите, които да заменят руския внос.
Просто физически ги няма!
А освен това собственикът на най-големия флот за пренос на ВПГ - Катар - едва ли ще е съгласен да си зареже бизнеса и да даде на чичо Сам танкерите си, за да снабдява ЕС. Защото САЩ имат само 2-3.
Отгоре на всичко САЩ физически нямат толкова свободни количества газ, че да заменят руския. За цени на този етап не говорим, макар да е алогично ВПГ да паднее на цената на тръбопроводния, защото има компресиране, навло, декомпресиране, пък те пари струват.
В края на зимата газовите хранилища в ЕС бяха празни на 75%.
Чудното е, че те останаха на 50% празни през цялата 2021 и в това дередже ги завари идващата зима.
Ако Газпром не бе изпълнил договорите си с ЕС на 1%, щеше да бъде осъден на мига. И всички газети да тиражират новината. А не е. Което означава, че кучето не е заровено в Москва, а в Брюксел.
И трупът на кучето вече смърди неудържимо, защото ЕС-чиновническият апарат отдавна робува на идеология вместо на политика.
Та за (теоретично) празния ми хладилник BILLA и LiIDL ли са виновни, Евгени?
Виновни са онези не съвсем адекватни глави, които са решили, че могат да си играят на рулетка с неща от първостепенна важност за населението и бизнеса като ток и газ, налагайки борсово ценообразуване. И колко акъл се иска за да ти присветне, че при съвкупност от негативни обстоятелства ще останеш на тъмно и студено, без стабилни дългосрочни договори за обеми и цени?
Тази статия си е самострел :-)
Когато се наложиха санкции на Русия по американска поръчка, единствения полезен ход на Русия за да не натрупа валутен дълг беше да ограничи вноса, особено на храни, от Европа. От това разбира се пострадаха производителите на храни в Европа. Русия спешно трябваше да започне да произвежда храни, даде помощи на фермерите, прати не квалифицираните безработни във фермите. И си реши въпроса със ниско квалифицирана безработица, престъпността в големите врагове, и с месото и фуража. Доста по-чисто месо, от това което получаваше, между другото. За да реши въпроса със зеленчука Русия даде под аренда на китайски фирми огромна площ в Камчатка, където с геотермална енергия се поддържат оранжерии. Договора е прост - могат да правят каквото си искат с продукцията само и само да осигурят по килограм заленчук на руснак. Сега имат не само този килограм ами и заленчук за половин Пекин. Зърното - подобна работа. Не го купуват от Украйна. Та както казват в Русия благословени санкции. Превърнаха ги в нетен износител на храни.
Русия предупреди че ще пренасочи газта почти изцяло към Китай през 2019 за да избегне политическата зависимост на решенията на ЕО. И бяха готови, само Ковид отложи някои решения. Та сега Европа слушайки големия брат се вайка за цената на газтта... Ами да продължават.
Хайде, Радев, Борисов, дълга зове, след 2 месеца трябва единодушно да се подновяват санкциите.
Евгени, опаднах на интересен анализ по темата.
Не е зле да понатрупате инфо:
https://www.moonofalabama.org/2021/10/how-poland-tried-to-win-but-lost-the-gas-game.html
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.