Има ли място за ядрената енергетика в Зелената сделка на ЕС
Все по-вероятно е Европейската комисия да включи АЕЦ към "зелените" енергийни източници, които ще бъдат приоритетно финансирани в настоящия програмен период


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Над 2.1 трилиона евро е бюджета на ЕС (вкл. REACT-EU) за седемгодишния период 2021-2027. Една трета от него или около 700 млрд. евро са предвидени за постигане на климатичните цели на Съюза. Основният въпрос сега е как тези пари да бъдат разпределени между различните сектори и технологии. И по-специално - трябва ли ядрената енергетика също да получи финансиране като начин да се декарбонизра производството на ток, на което в момента се дължат около 80% от въглеродните емисии.
Ако това се случи ще настъпи драматична реорганизация в плановете на редица държави членки за развитие на енергетиката и е много вероятно огромни средства да бъдат насочени именно към нови АЕЦ, вместо към заявените към момента възобновяеми енергийни източници. А причината е в моментната енергийна криза, която повиши в пъти цената на електроенергията и накара пазара да търси по-устойчиви източници на ток. В дългосрочен план обаче - строежът на АЕЦ отнема минимум 10 години - неяснотите са твърде големи и не е изключено само след няколко месеца пак да има отричане от ядрената енергия поради спад на цените на тока например.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
"В същото време всичките средства за инвестиции в енергетика по линия на Зелената сделка, които България може да получи са около 5 млрд. евро. От тях поне половината ще бъдат задължително насочени към ВЕИ, а още една съществена част към проект за природен газ и водород. Така че за АЕЦ биха останали евентуално около 1 млрд. евро"
Частта за ВЕИ да бъде вложена изключително в изграждането на нови ПАВЕЦ-ове, които ще са нужни и при нови ядрени мощности, и при евентуален внос на по-евтин ток (нощен или пиков слънчев), и при добив на енергия от слънцето.
Проекти за газ и водород не са ни необходими, ще си ползваме въглищата докато построим Белене и новите блокове в Козлодуй. Защо да зависим от вносна суровина като газта? По-добре да горим боклук и биомаса, но далеч от населени места, естествено. Те нали се водят възобновяема суровина?
"Оттогава обаче има значително повишение в цените на материалите и суровините, като според различни оценки общото поскъпване на инвестицията е около 40%"
В момента по обясними причини всички суровини са поскъпнали рекордно, като медта например, но това не значи да ги купуваме точно сега. Да изчакаме цените да се нормализират и тогава да ги поръчаме. Тоест, още преди проектът за Белене да е сигурен, ние пак можем да купим поевтинелите суровини и некои материали, и в краен случай да ги продадем с печалба или без загуба след това, ако нещата се провалят. Не е като да купиш реактори, които са непродаваеми на свободния пазар.
Какво мисли ЕС по темата?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.