Има ли място за ядрената енергетика в Зелената сделка на ЕС
Все по-вероятно е Европейската комисия да включи АЕЦ към "зелените" енергийни източници, които ще бъдат приоритетно финансирани в настоящия програмен период


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Над 2.1 трилиона евро е бюджета на ЕС (вкл. REACT-EU) за седемгодишния период 2021-2027. Една трета от него или около 700 млрд. евро са предвидени за постигане на климатичните цели на Съюза. Основният въпрос сега е как тези пари да бъдат разпределени между различните сектори и технологии. И по-специално - трябва ли ядрената енергетика също да получи финансиране като начин да се декарбонизра производството на ток, на което в момента се дължат около 80% от въглеродните емисии.
Ако това се случи ще настъпи драматична реорганизация в плановете на редица държави членки за развитие на енергетиката и е много вероятно огромни средства да бъдат насочени именно към нови АЕЦ, вместо към заявените към момента възобновяеми енергийни източници. А причината е в моментната енергийна криза, която повиши в пъти цената на електроенергията и накара пазара да търси по-устойчиви източници на ток. В дългосрочен план обаче - строежът на АЕЦ отнема минимум 10 години - неяснотите са твърде големи и не е изключено само след няколко месеца пак да има отричане от ядрената енергия поради спад на цените на тока например.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове