

Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
"Може би няма по-голяма ESG възможност от тази, криеща се в "Big Oil", и по-специално в Royal Dutch Shell." Отношението към Shell като към екологична, социална и управленска (ESG) инвестиция е хиперзеленото обяснение, предложено от Дан Льоб за неговия ход срещу една от най-големите компании в индустрията за изкопаеми горива. Third Point, активистки хедж фонд, управляван от Льоб, разкри на 27 октомври, че е придобил дял (предполага се, че е на стойност 750 млн. долара) в английско-нидерландската петролна група. Неговата цел, заяви Льоб, е да освободи заключената акционерна стойност, като предизвика разпадането на части на енергийната суперкомпания.
Ускоряващата се надпревара за декарбонизиране на световната икономика постави световните петролни компании в затруднение. Те са заклеймявани като неморални, защото бълват въглерод заради търговията си с петрол. На 28 октомври ръководителите на няколко големи петролни компании бяха подложени на разпит от Конгреса на САЩ, като някои политици обещаха повторение на "лечението", предписано на Big Tobacco. През май нидерландски съд разпореди на Shell да намали емисиите си на парникови газове (ПГ) с 45% под нивата от 2019 г. до края на това десетилетие - решение, което сега компанията оспорва пред по-висшия съд.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.