Новият брой:
Какво се случва в държавата

Огромният шанс на България за енергийна трансформация

Правилният подход може да осигури възможност за конкурентни предимства и бърз икономически растеж

Димитър Енчев е управляващ партньор в PostScriptum и съосновател на CWP Global.

Той е предприемач и инвестиционен мениджър с 15 години опит в пространството на енергийния преход. Отговаря за развитието на няколко мащабни проекта и компании в областта на вятъра, слънчевата енергия, съхранението на батерии, зелен водород и др., както и редица инвестиции за рисков капитал в енергийното и технологичното пространство. Партньор в PostScriptum, инвестиционен фонд, фокусиран върху устойчивостта. Съосновател на CWP Global, който има реализирани над 1.5 GW възобновяема енергия и набрани 4 млрд. долара финансиране и е един от водещите световни разработчици на свръхмащабни водородни проекти.

Тази седмица Енчев представи алтернативният сценарий "Визия 2030: За по-евтина електроенергия и по-конкурентна икономика".

България, 2030 година. В полето покрай магистралата виждам автономни земеделски роботи, а на хоризонта зад тях се въртят перките на вятърните турбини. В далечината ги няма пушещите високи комини на въглищните централи и небето е ясносиньо. А и колата ми е електрическа, Made in Bulgaria.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    ss avatar :-P
    SS
    • + 3

    Направо да се кандидатира за министър ...

    Нередност?
  • 2
    ajsayder avatar :-|
    sim4o
    • + 2

    "България, 2030 година. В полето покрай магистралата виждам автономни земеделски роботи, а на хоризонта зад тях се въртят перките на вятърните турбини. В далечината ги няма пушеците високи комини на въглищните централи и небето е ясно синьо. .."
    ----------------
    Яко..!
    Иначе ей kaрта на ЕНЕРГИЙНИЯТ ПОТЕНЦИАЛ, за вятърна енергия в Европа:

    https://ars.els-cdn.com/content/image/1-s2.0-S0301421519304343-gr3.jpg

    https://green-x.at/RS-potdb/4-2.jpg

    https://territorial-review.espon.eu/img/export/map-5-1-b.jpg

    А въглищата- вярно Грета ще ги спира ..





    Вижте - доста места са на границата, чучнати ветрогенератори, въобще да не могат да възвърнат енергията, отишла за тяхното производство и монтаж ..

    Нередност?
  • 3
    ivj40646658 avatar :-|
    ivj40646658
    • - 1
    • + 5

    Стига облъчвахте читателите си с мокрите сънища на ВЕИ-мафията! България нема никаква необходимост от слънчеви и вятърни мощности, защото когато грее слънце ще има такъв ток в изобилие на единния европейски енергиен пазар. АЕЦ Белене, нови блокове в Козлодуй и още ПАВЕЦ-ове. Никакви батерии и пр. щуротии.

    Нередност?
  • 4
    ftx17700757 avatar :-|
    ftx17700757
    • - 4
    • + 1

    До коментар [#3] от "ivj40646658":

    А имаш ли представа АЕЦ-а колко по-скъпа технология е вече спрямо соларната например? Някъде към 7-8 пъти!! И това е без да се смята цената на горивото. Да се оставят хората и фирмите да си сложат соларни покриви без ограничения, пък да видим дали ще има нужда от още централи.

    Нередност?
  • 5
    ivj40646658 avatar :-|
    ivj40646658
    • - 1
    • + 2

    До коментар [#4] от "ftx17700757":

    А имаш ли представа колко години кара инфраструктурата на една АЕЦ, барабар с реакторите, и колко е животът на слънчевите панели с прилежащото им оборудване? Това включваш ли го в сметките?
    А изкривяването на енергийния баланс в следствие непостоянното слънцегреене по часове, дни и сезони и необходимостта от допълващи мощности, които обаче генерират разходи целогодишно?
    А батериите, за да стане слънчевата енергия използваема, бидейки налична когато потреблението е ниско и никаква, когато е най-високо?

    Хубаво, нека Сульо и Пульо си сложат панели по покривите, но енергията да им се изкупува на пазарни цени, отчитайки и всички косвени разходи до последната стотинка. Или да си осигурят сами и батерии, за да подават ток според търсенето, а не други да им берат гайлето. Е тогава ти гарантирам, че и 30 години нема да ти стигнат да си избиеш инвестицията за панелите.

    Още повече, в съседните страни изграждат соларни паркове като полудели, а Гърция опъва и подводен кабел до Египет. Което значи по-слънчеви от нас страни да залеят единния пазар с евтин ток през слънчевата част на деня и годината. И ще се изкупува и твоят на безценица. Значи само да подхранваме чужди икономики за оборудване, което ще се избива с десетилетия и нема да разкрива почти никакви работни места на местна почва.
    Съответно, за да ти излезе сметката некой друг требва да плати. Данъкоплатците и потребителите може би, както е било винаги? Целият зор с ВЕИ-тата е да се одерат едни кожи.

    Нередност?
Нов коментар