Година първа от новата енергетика
През 2022 г. секторът в България ще започне мащабна трансформация, която обаче няма да е продиктувана от политиците, а от бизнеса


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
За трансформацията, която енергийният сектор трябва да претърпи, за да отговори на новите цели за климата и намаляването на въглеродните емисии, се говори отдавна. През годините тази тема неизменно е присъствала в българските политическите дискусии, била е повод за горещи дебати, скандали, протести и какво ли още не. Но всъщност, ако се огледате, нищо кой знае колко ново и различно не се е случило. Въглищата продължават да генерират около 40% от енергийния микс на страната, нови мощности почти изцяло липсват, а мрежата е все така "на ръчно" управление и много далече от съвременните технологични решения.
Защо се получава така? Вероятно могат да се намерят редица отговори, но два са основните. На първо място, българските власти, каквото и да са говорили, никога досега не работили реално за промяната в сектора. По-скоро политиките им винаги са били насочени към запазване на сегашното положение, поради което регулациите и правната рамка не стимулират инвестициите в алтернативни технологии.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Зелената сделка.
"Според проекта за национална енергийна стратегия на Министерството на енергетиката, очаква се до 2025 г. капацитетът за производство на електроенергия от биомаса да се увеличи със 150 до 170 мегавата, а произведеното електричество да нарасне с 400%. Измерено в пари, при сегашната структура на цените, това означава нов енергиен подсектор с приходи от половин милиард лева, от които 360 млн. лв. субсидии..."
Това ще е бъдещето - зелено..
http://www.eso.bg - 90% от тока в момента се прави от добрите стари АЕЦ ТЕЦ. Факт.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.