КООП "Слънце": или как сами да си произвеждаме ток
Енергийните кооперативи вече са масово явление в Европа, докато в България липсват напълно. А това може да е част от решението на проблема с енергийната бедност

Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- Сдруженията на обикновени хора са шанс за децентрализация на енергийния сектор.
- Административните спънки са сред основните причини за липсата такива обединения в България.
- Енергийната ефективност и печалбата са сред основните плюсове на кооперативите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
22 коментара
Ами да си произвеждат, но и да се отвържат напълно от енергийната система. Не съм длъжен да им плащам за поддържане на резервни мощности, с които да си греят гъзовете цела зима като нема слънце. Нито пък да им изкупувам излишната безполезна енергия. Да си я произвеждат, съхраняват и осигуряват сами резервни мощности. И да си я ползват.
До коментар [#1] от "hdz24646672":
Доста късогледо и егоистично изказване.
Такива като теб направо се откачайте от всички взаимоспомагателни и взаимосвързани системи и услуги (лекарска, полиция, пожарна, ток/интернет) и излизайте на свободния пазар. Цената на борсата по тарифи "ден напред" - успех!
В това е бъдещето - т.нар "micro grids"
Доста разработки и инвестиции текат, които развиват тази тематика - например как едно село (или квартал) който разполага с такива разпределени мощности, комбинирани с батерии, да се управляват автоматично и централизирано,
До коментар [#2] от "Vasil Angelov":
Напротив, неадекватна ти е логиката. Ти ще се отвържеш и ще излезеш на свободния пазар, защото искаш да плащаш само като ти потребва и то на народни цени, а баламите да поддържат системата в готовност и да балансират изкривяването в следствие на твоите капризи. Кой дава така?
примера с Бургас май не е най-подходящия, за изграждането на фотоволтаична система 30 kw цената е макс 50 000 лв. А проекта е за 2,28 млн.лв . Тва си е направо за разследване. Баси и грабежа.
До коментар [#3] от "vmware18":
Да си вземат батерии - да си правят системи..
Аз какво да направя?
Батерии за ВЕИ, между другото, произвеждат и нашите братя Бобокови в "Монбат"..
https://www.monbat.com/monbat/bg/pages/agm-deep.html
https://www.monbat.com/monbat/bg/pages/high-cycling.html
https://www.monbat.com/monbat/bg/pages/telecomunications.html
Ако си правя ток и съм опънал по един кабел до всеки съсед никой на никой не пречи обаче някои фирми ще загубят приходи от това. То е ясно, че няма как 100% от тока да го правим така понеже слънце и вятър не винаги има и ще са нужни балансиращи мощности обаче все е нещо. Със сигурност обаче трябва да преценим как да реформираме енергийната система, защото на всеки е ясно, че няма как да зареждаме 3 млн коли с ток веднъж седмично и в същото време индустрията да работи без да увеличим електроцентралите и далекопроводите. Нали сме наясно, че ако покрай Зелената сделка затворим заводите ни то подобни производства просто ще се отворят там където въпросните правила не важат или се заобикалят?
До коментар [#7] от "Batezuzi":
Що ще зареждаме "веднъж седмично" зареждане всеки ден и намаляване на деградацията на батерията.
Особено при студ и жега.
При минус 20 , например ,задължително сме свързани с мрежата - работи подгрев на батерията.
Също и при жеги.
Пък и повечето батерии имат саморазрад.. Като я оставим да седи заредена до горе и след време отидем да я ползваме - и тя си стои , а?
До коментар [#5] от "sanvito":
Първоначално и аз така реагирах. Но пише в статията, че фотоволтаиците са част от друг по-голям проект. Вероятно сумата е за целия проект. Препрочетох го няколко пъти и не е ясно написано в статията. Надявам се милионите да са целия проект, иначе си е "Баси и грабежа".
Транспонирането на Директива 2018/2001 на ЕС в нашия ЗВЕИ, все още дори 3 год.по късно не е започнало.
Особено обезпокоителна все още е действащата (ЗВЕИ) забрана за бизнеса да изгражда ВЕИ за собствено потребление в режим на съвместно действащи потребители (две дружества в една сграда), което в ЕС се стимулира.
В Бг може само за ф.лица.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.