Игра на въглища
Заради по-високия риск застрахователите постепенно се отдръпват от сектора и го оставят в патова ситуация
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- Застраховките на свързани с въглища дейности стават по-рискови.
- Застрахователите постепенно се отдръпват от сектора и го оставят в патова ситуация.
- Ефектът за българския пазар все още е неясен, но сигналите са негативни.
Освен отровни газове и микрочастици във въздуха около въглищните ТЕЦ-ове и мините витаят още куп заплахи. Наред с климатичната политика на ЕС секторът е изправен пред на пръв поглед невидим проблем - застрахователите. Те търпят все по-сериозни загуби в резултат на промените в климата и по различни начини биват принуждавани да избягват причинителите им - мините и централите. А без да могат да се застраховат, последните реално ще бъдат принудени да затворят.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
"Честито на Ковачки, пардон, на британския дядо, собственик на Брикел."
https://www.facebook.com/birdreporting/posts/10160466808896189
Всички свързвани с Ковачки ТЕЦове са със собственици подставени лица. Подигравка със закона? Да, но няма кой да го накаже!
По-рано тази година разследване на OCCRP разкри, че лаборатория свързвана с Ковачки систематично фалшифицира замерванията за парникови емисии на консултираните от него централи. Нито ДАНС, нито Прокуратурата си мръднаха пръста.
Топлофикация – Франция: Как шефка на “топлото” в Перник даде 6.5 милиона заем на тъста на Ковачки за вила на Лазурния бряг
https://bird.bg/toplofikacia-france/
Въглища - лошо, газ - добре? Така ли друзя от Капитал? Но китайците в Глазгоу тази година много ясно обясниха, че в Азия се строят и ще продължават да се строят ТЕЦове, работещи на супер свръх критични параметри, от които емисиите са несравнимо по-малки дори само от метановите утечки на руската газовата инфраструктура, която захранва Европа. Добитият и прекаран по руските газопроводи газ се изгаря от европейците и тепърва освобождава CO2 и така излиза, че всъщност сметката не е каквато ни се иска да бъде.
До коментар [#3] от "jagerzur":
Ами сей дръвчета и сметката ще излезе. Всеки брои тоновете емисии, но те могат да бъдат усвоени от растителността.
До коментар [#3] от "jagerzur":
"емисиите са несравнимо по-малки дори само от метановите утечки на руската газовата инфраструктура.."
-----------------
A eмисиите метан от руските язовири?
Или "водохранилища", както те им викат ..
Второто в света , третото , шестото и седмото в света по обем- са в Русия .. а по залята площ Русия е сред "най-развитите"..
И нали знаеш, че ВЕЦ са вредни? Унищожават екосистемата по поречието на реките, предизвикват преовлажняване , а от гниенето на по дъното им , се отделят милиони тонове метан..
Като прибавим изхабеното СО2, та да се произведе стоманобетона за изграждането им - и стигаме до "де е Киро - на кирия.."
А Путин помниш ли го, на енергетическия форум, как се хвалеше, колко много енергия имала била Русия от ВЕЦ и АЕЦ и с нея, не била отделяла парникови газове..
А метанът от ВЕЦ - какво е?
До коментар [#4] от "dobadoba":
Тоновете емисии се редуцират лесно с новите технологии, има решения за всичко. Въпросът е, че не е толкова просто да кажеш "газовите централи са по-зелени от въглищните", има технологични параметри при които дори една въглищна централа може да свали емисиите си в съответствие с изиксванията на европейската таксономия. Но за сложните проблеми няма прости решения тип "садете дръвчета"
До коментар [#5] от "sim4o":
Да, всяка инфраструктура има ефект върху околната среда, вкл. и фотоволтаичната. И да, язовирите имат метанов профил, който се следи от една международна агенция. Най-големият оператор на ВЕЦ у нас отрича тези неща. И да, съгласен съм, руснаците са мърлячи и традиционно не взимат пред вид вредата върху околната среда.
До коментар [#6] от "jagerzur":
Тоновете емисии се редуцират лесно с новите технологии, има решения за всичко. Въпросът е, че не е толкова просто да кажеш "газовите централи са по-зелени от въглищните", има технологични параметри при които дори една въглищна централа може да свали емисиите си в съответствие с изиксванията на европейската таксономия..
------------------------
Емисиите при ТЕЦ, или в циментовото производство се редуцират ПО ЕДИН, ЕДИНСТВЕН НАЧИН - като се заместват фосилните горива с алтернативни ..
KAКВИ технологични решения има въглища, или газ да имат ПО-МАЛКИ ЕМИСИИ СО2 , на единица отделена топлина????
Всички ГОРИВА имат физични свойства, които няма как да бъдат изменени, освен с някаква алхимия и философски камък:
Pounds of CO2 emitted per million British thermal units (Btu) of energy for various fuels
Coal (anthracite) 228.60
Coal (bituminous) 205.40
Coal (lignite) 216.24
Coal (subbituminous) 214.13
Diesel fuel and heating oil 163.45
Gasoline (without ethanol) 155.77
Propane 138.63
Natural gas 116.65
Как въглищата, при изгаряне ще почнат да отделят друго количество СО2 ??????
Дори само подмяната на стара подкритична ТЕЦ със нова суперкритична ТЕЦ води до средно 10% по-висока ефективност и намаляване на CO2 с повече от 20%. Оттам нататък има технически решения за безопасно отвеждане на CO2, които се прилагат в други държави от повече от 20 години. Не променяш горивото, променяш технологиоята за изгаряне. Виж ефективността на цикъла на Ранкин от какво зависи и ще си го обясниш.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.