Полша обмисля да превърне ТЕЦ-овете си в големи батерии
Чрез използването на солни разтвори за съхранение на енергия въглищните централи могат да станат част от зеления преход
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Не са малко държавите, които към днешна дата разчитат изключително много на въглищни електроцентрали, особено при високо потребление в много студените зимни месеци.
На 22 януари 66% от полската енергия, 35% от германската, 36% от чешката и 48% от българската енергия идват имено от въглищни ТЕЦ. Това говори не просто за зависимост от въглищата, а че цялата енергийна система е построена около този енергиен източник и топлоелектрическите централи. Но това е проблем, с който европейските държави ще трябва да се справят в следващите 10 години предвид плановете на Европейския съюз за зелен преход и нисковъглеродна икономика.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
И къде и с какво ще ги зареждат тези батерии?! С европроекти?
До коментар [#1] от "telqk":
"Структурата на електроцентралите със системи от солни разтвори позволява те да бъдат превърнати в една голяма система за съхранение на електроенергия чрез използването на възобновяеми енергийни източници като основа. В случая ВЕИ ще бъдат свързани директно към солното хранилище за енергия, а не към самата електропреносна мрежа. Например зеленият ток (от ВЕЦ, вятърни или соларни паркове) ще бъде използван за повишаване на температурата на разтопената сол чрез електрическия нагревател."
цитат от статията. не е лошо, да се чете и съдържанието, не само заглавието.
До коментар [#2] от "vmware18":
И какви точно ВЕИта ще заместят огромните мощности на ТЕЦ-овете в Полша?.. Зеленакави фантазии. Докато не се увесят по дърветата няма да мирясат.
Заглавието на статията е некоректно поради това че за съхранението на топлина във формата на течни вещества би следвало да се нарича топлинен резервоар,освен ако не са соли които са част от електрическа батерия .
В тази връзка очаквах че става дума за йонен заряд които е концентрирал енергия, каквато се среща в земната кора.
инж.Пейчев
До коментар [#1] от "telqk":
Обяснено е, но кой да чете.
Аз пък имам следния въпрос, защо не изгорелите газове от ТЕЦ-а (СО2 и други газове) да не се вкарват отново в употреба? Оказва се че СО2 се използва една купчина производства. Защо вместо да го изхвърляме в атмосферата, СО2 да не се складира и използва отново?
Дали ще се складира под формата на газ или може би по добре да се преобразува в твърдото му агрегатно състояние - сух лед (последното мисля, че ще е по лесно). Останалите газове който излизат заедно с СО2 ще трябва да се отделят от него, преработени също в твърдо агрегатно състояние и ако се намер приложение и за тях ще бъде идеалният случай.
Мислите ли че може да се иизпълни?
До коментар [#6] от "Vladimir Mladenov":
Само МарицаИзток-2 произвежда над 9млн тона CO2 на година. Доста безалкохолни са това. В смисъл че няма за какво да се използват такива колосални количества CO2.
До коментар [#7] от "ftx17700757":
До коментар [#7] от "ftx17700757":
Само за безалкохолни ли се използва СО2? Вижте в Гугъл за какво още се използва, приложенията не са едно и две, а има заявки за още!
Едно такова преустройство ще отнеме време да се разработи и със сигурност ще струва не знам колко пари, но сума,
но
едно такова преустройство ще позволи преустроения ТЕЦ да работи спокойно, тези глоби който в момента се плащат, защото се изхвърля СО2 в атмосферата, биха могли да отпаднат и това е много важно, защото говорим за много пари!
А един така преустроен ТЕЦ ще помогне за енергийната сигурност на страната.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.