Проекти за внушителните 12 хил. мВт ВЕИ са подадени в ЕСО
Това е 6 пъти повече от наличните сега мощности, но липсата на яснота по отношение на свободния капацитет за присъединяване и орязването на премиите за вече работещи мощности показват хаотичната политика към сектора


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
През 2021 г. в Електроенергийния системен оператор са постъпили заявления от 115 инвеститора за присъединяване на нови ВЕИ централи с обща инсталирана мощност от 8465 мВт. За 2020 г. заявленията за присъединяване към електропреносната мрежа са били за общо 2857 мВт от 45 инвеститора. А само за първите 10 дни на 2022 г. в ЕСО са подадени 55 заявления за съгласуване на нови ВЕИ централи с мощност 47.88 мВт.
Това показва справка на Електроенергийния системен оператор, изготвена за "Капитал". И нагледно очертава случващата се без много шум енергийна трансформация и в България. Дори само половината от заявените общо над 11 370 хил. мВт нови мощности да бъдат изградени и въведени в експлоатация, това ще промени коренно енергийната система - за сравнение, сегашните соларни и вятърни централи в страната са с капацитет от около 2500 мегавата, а евентуална нова АЕЦ би имала 2000 мВт мощност.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
28 коментара
И Вълкът има някакви планове за безвъглеродно производство ..
Само дето 80000 МВата инсталирана мощност солари хич не толкова много колкото звучи. Щото соларите правят ток само през деня и предимно през лятото. И като теглиш чертата, солара трудно постига дори 20% ютилизация СРЕДНО годишно. А и специално при нашия климат, максимума от потребление на електричество е зимата като абсолютния максимум е точно вечер по студовете, точно когато соларите не правят никакъв ток. С което не отричам соларите, просто сметките са доста по-сложни от простото размахване на числа.
Интересът на инвеститорите към изграждането на нови ВЕИ мощности е факт. За да може това да се превърне в трайна тенденция обаче е нужна ясна държавна политика за сектора и спешно намаляване на административното брем.
Е как да има ясна държавна политика, като самия ЕК подава не само неясни сигнали, но и не дава отговор на въпроса като няма бятър и слънце какво правим?
Трябва да се мисли много сериозно за съхранение. И не става дума за батерии. ПАВЕЦ"Чаира" може да се разшири или да се добавят и други такива.
До коментар [#2] от "m17":
Ти за батерии чувал ли си? За ПАВЕЦ?
До коментар [#5] от "grigoo":
А вие да сте виждали някъде по света изградена инсталация за съхраняване на енергия в батерии в индустриален мащаб? И не визирам тесла-анимации а реална инсталация, която може да се купи и да съхранява примерно 10-12 ГВат/часа т.е добива от един АЕЦ блок за една нощ ?!? Не е напъвайте, знам отговора - няма, дори за 10МВ няма. Най-доброто налично днес е ПАВЕЦ с върхова мощност от 800 * 10 часа т.е малко по-малко от един блок АЕЦ. И това е най-голямата такава инсталация на Балканите и една от големите в Европа. И само за сравнение, върховата консумация в България е към 13ГВ т.е биха ни трябвали грубо 15'тина такива ПАВЕЦа за да съхраним достатъчно енергия за да изкараме една нощ само с ток от солари !!!
До коментар [#4] от "ftx17700757":
И къде ще се направят други такива и колко ще струва това. Вие нали е досещате че такива инсталации се правят високо в планината, където има денивилация, огромни са и зелените талибани ще е възпалят само от идеята да наводним някое дере. Ние с десетилетия един път не може да построим, какво остава за 2-3-4 огромни язовира с тръби помежду им.
До коментар [#5] от "grigoo":
Малка корекция - върховата мощност в последните години е само 6800МВ т.е ще ни трябва "само" 10-11 ПАВЕЦа.
Тази не познава цифрите,май не прави разлика между киловати и мегавати-около 200 заявления средно по 60 мегавата според малоумната писателка на статията.Знаете ли какво означава това-около 15 милиарда са инвестирани за 2 години във ВЕИ или ще се инвестират,лично аз познавам 5 човека,коитоса направили по 30 кв централи и сигурно тях не ги слагат в тази справка.
До коментар [#4] от "ftx17700757":
Мда само, че проектите за рехабилитация и разширение на ПАВЕЦ са саботирани от години от определени лобита. Иначе бъдещето е в децентрализираното производство на енергия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.