Според Брюксел КЕВР е ограничила конкуренцията на пазара на ток
Решението от 1 януари 2022 г. срещу координаторите на балансиращи групи води до по-висока цена на електроенергията и вреди на ВЕИ, смята още ЕК


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Решението на Комисията за енергийно и водно регулиране от 1 януари 2022 г., с което беше забранено търговците на ток, клиентите им и производителите на енергия да се обединяват в Координатори на балансиращи групи, за да намалят разходите си за балансиране - излишъкът на един да покрива недостига на друг, е в противоречие в правилата на ЕС. Това става ясно от писмен отговор на еврокомисаря по енергетиката Кадри Симсон до българският евродепутат от ЕНП/ДБ Радан Кънев. Той отправи питането си през декември, когато новите правила за балансираща енергия все още се обсъждаха.
Още тогава имаше твърдения, че намеренията на КЕВР нарушават европейското законодателство и могат да повишат цените на тока в България, тъй като изискват всички дисбаланси да се покриват от държавния "Електроенергиен системен оператор". Това обаче става след заплащане на съответните цени - стойността на електроенергията при недостиг е най-високата възможна на пазара, тъй като ЕСО я осигурява от активиране на резервни мощности, каквито са ТЕЦ "Варна" на Ахмед Доган и свързаните с Христо Ковачки централи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
КЕВР би трябвало да развива пазара, а не да го ограничава. Много тревожно, вероятно и другите регулаторни комисии имат същите проблеми.
Капитал, статията е неграмотно написана.
Европейската комисия не е казала, че КЕВР е ограничила конкуренцията. Не става ясно и какъв е въпросът на Р.Кънев.
КЕВР не е забранила обединението в балансиращи групи с координатори, а създаването на супер-групи от много балансиращи групи. При това без някакъв общ договор или законово основание.
Не е лошо, координаторите на балансиращи групи да си вършат работата или ако не могат, да се откажат да бъдат такива и да бъдат само търговци.
"... се оценя" – вие сериозно ли?
Какво ограничение?
Търговията с електрическа енергия не е търговия със слънчоглед.
Запознайте се с детайлите и тогава коментирайте!
По този начин се поправи едно изкривяване в полза на един търговец.
Години наред се беше наложила практиката голяма част от балансиращия пазар да е в ЧЕЗ Трейд, защото всеки нов лицензиран търговец започваше като техен комисионер уж партньор и след като натрупа малко обем се отделя с клиентите си, но остава на балансиране пак в чез, така чез ги таксуваше за балансиране в една мега група и това беше тяхното предимство и копче за влияние. В същото време винаги е имало други две, три групи, които винаги са били отделно.
След като всичко е в ЕСО ЕАД вече всеки лицензиран търговец и координатор на балансираща група сам си мисли за излишъците и недостиците и сам си понася финансовото им изражение.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.