Новият план за енергетиката: много батерии и ВЕИ, но без газ
Преработеният план за възстановяване не предвижда срок за закриване на въглищните ТЕЦ, но дейността им ще се ограничи. Газови централи може да има само като частна инициатива


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Най-големите промени в Плана за възстановяване, които правителството на Кирил Петков е направило, са в сектор eнергетика. Накратко: отпада единият милиард лева финансиране за парогазови мощности в Маришкия басейн, ангажимент за затваряне на въглищните централи няма да има, а основната част от средствата са насочени към батерии, ще има също и повече геотермални мощности.
Това стана ясно по време на общественото обсъждане на новите проекти в плана, което вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев провежда днес.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Да се инвестира в дискретни буферни мощности (батерии на локално ниво) е много добра идея. Би свалило цената на тока и би увеличило значително гъвкавостта на разпределението. Много добра идея!
Тези зелени фантазьори ще ни вкарат в енергийна криза от която не виждам как ще излезем с болните си фантазии да заменят Белене и Павец "Чеира" с още ВЕИ-та. И как решиха че батериите в чието производство нямаме никакъв опит ще балансират ВЕИ-тата? А този енергиен министър е тотал щета с прогнозите си за това как дневният ток щял да стане с отрицателна стойност и щели сме да се чудим на кого да го продаваме.
Много шум за нищо ...
Виждаме идеи за батерии много хубаво. Но не чуваме нищо за улесняване безумната административна тежест на граждани (физически лица или юридически лица ) да се улеснява изграждането на веи примерно до 30квч или до 100квч защо пък не и до 1мвч. В белите европейски държави е само информативно. Не те карат да имаш данъчен склад на покрива или не те карат да чакаш на главният архитект да му дойде кефа цели шест месеца. За тези неща не чуваме нищо. А и много добре им са известни нещата.
Ами нали ВЕИ-мафията и УС-посолството си ги инсталираха тия, какво друго да защитават?
Абсурдни глупости. Защо държавата, т.е. данъкоплатецът и потребителят да мислят как да балансират яловата им т.нар. "зелена" енергия? Ами производителите на ВЕИ да си я балансират и подават към мрежата когато е необходима. Купи си батерия пък подавай ток когато ми е нужен, а не когато вятърът е решил да духа. На мен не ми пука кога духа и кога грее слънце.
Държавата да строи АЕЦ Белене, нови блокове в Козлодуй, да увеличи капацитета на настоящите ПАВЕЦ и да изгради нови където е възможно. Останалото са прокопиевщини и да си го финансират частните инвеститори!
Франция ще гради атомни централи,а ние ще гоним вятъра , браво
Аз пък имам следния въпрос, защо не изгорелите газове от ТЕЦ-а (СО2 и други газове) да не се вкарват отново в употреба? Оказва се че СО2 се използва една купчина производства. Защо вместо да го изхвърляме в атмосферата, СО2 да не се складира и използва отново?
Дали ще се складира под формата на газ или може би по добре да се преобразува в твърдото му агрегатно състояние - сух лед (последното мисля, че ще е по лесно). Останалите газове който излизат заедно с СО2 ще трябва да се отделят от него, преработени също в твърдо агрегатно състояние и ако се намер приложение и за тях ще бъде идеалният случай.
Мислите ли че може да се иизпълни?
Да не забравяме, че се очаква в един момент да започне и по масовото навлизане на електрическите коли у нас, а това означава и по голямо потребление на електрическа енергия, ще трябва да се осигурят съответните мощности.
До коментар [#3] от "Julian Mall":
И как решиха че батериите в чието производство нямаме никакъв опит ще балансират ВЕИ-тата?
---------------------
До коментар [#5] от "hold_kjeft": Виждаме идеи за батерии много хубаво...
-----------------
Не само идеи , не само опит - малка България ПРОИЗВЕЖДА батерии за ВЕИ !
------------------
".. MONBAT AGM DEEP CYCLE включва съвременна AGM технология с абсорбиран в сепаратора електролит. Специално разработен за съхранение на електрическа енергия добивана от ВЕИ..."
https://www.monbat.com/monbat/bg/pages/agm-deep.html
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.