Как войната в Украйна променя приоритетите на Зелената сделка
Новата геополитическа реалност е шанс за ускорено развитие на зелени, локални енергийни източници в ЕС, но може и да забави част от мерките за ударна декарбонизация
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
"Капитал" представи изводите от последния доклад на Междуправителствения панел за климатични промени към ООН (IPCC) за изменението на климата и ефекта върху природата и хората, а настоящият текст е посветен на ефектите от войната в Украйна върху екополитиките на ЕС.
Кризата в Украйна и новата геополитическа обстановка принуждават Европа спешно да преосмисли енергийното си и ресурсно потребление, веригите и сигурността на доставките и т.н. В същото време част от тези сектори попадат и в обхвата на свързаните с климатичната криза нови регулации - Европейската зелена сделка и пакета Fit for 55, чиято крайна цел е постигане на въглеродна неутралност до 2050 г.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Зелена сделка .. ала бала. Погледнах Израелците какво правят, залагат ли на възобновяеми источници, защото те са МНОГО практични, заобиколени от араби които искат да ги унищожат. Та те - ток от горива правят, с едно изключение, което МОЖЕМ ДА КОПИРАМЕ, ама никой не го казва.
от 2000 г. в Израел всеки нов блок / къща трябва да има воден бойлер на слънценагряване. Разбира се, в студени дни водата се достопля с ток, ама това им стига, да си намалят с 5% ЦЯЛОТО потребеление на горива. Какво ни пречи ние в Европа да изкопираме това? Слънце ще има и ще грее, такава инсталация със сигурност се изплаща за 1-2-3 години максимално ...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.