Бизнесът може да получи облекчен режим за соларни панели за собствени нужди
Предложенията на "Продължаваме промяната" обаче срещат доста критики и вероятно ще се преработят и забавят


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Най-ефективният начин бизнесът да се спаси от високите борсови цени на тока е, като започне сам да си произвежда нужната енергия - със соларни панели върху покривите на цеховете, складовете, офисите и магазините си или дори върху паркингите и други терени в близост. Броят на фирмите, които са тръгнали по този път, нарасна от няколко хиляди през 2020 г. до десетки хиляди през 2021 г. и още повече през последните месеци, след началото на войната на Русия в Украйна.
Проблемът пред такива инвестиции в България обаче е времето - често реализацията на един такъв проект, който няма за цел да продава ток, а само да захранва съответното предприятие, отнема между 12 и 18 месеца. Самото изграждане трае не повече от месец, докато всичко останало са бюрократични процедури. Това е и причината група депутати от управляващата коалиция начело с Владимир Табутов и Радослав Рибарски от "Продължаваме промяната" да предложат промени в Закона за енергията от ВЕИ, които да облекчат процеса.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
И какво става ако всички фирми и битови абонати започнем да си произвеждаме ток от слънцето за собствени нужди, пък зимата като не грее със седмици вкупом да се наредим за ток от централите? Как се балансира такава система и кой ще плати сметката? То не е само да плескаш панели по покривите.
До коментар [#1] от "nkk12646756":
Образовайте се по темата малко и ще ви стане ясно.
Лятото ще пращаме миньорите и работниците от тецовете няколко месеца на слънчака с парите за балансиране на системата :)
на сайта на парламента няма публикувани становищата на министерството на енергетиката и на Грийнпийс - може ли повече инфо за това ?
В Сплит системите за охлаждане на големи сгради включват отопляване на басейни с вода за туристи и др. Ако басейна е заменен от топло адсорбер ( пр . Бетон), през зимата може да се обърне посоката на топлинния пренос. Какъв е баланса?...
До коментар [#2] от "nfy59662417":
Eй по темата - с повече ВЕИ в системата , цените - нагоре!
https://www.youtube.com/watch?v=XVstr5PAKVM
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.