Потенциалът на фотоволтаиците – споделен опит от Словакия
Как работи моделът на собствените соларни централи за домакинствата и струва ли си инвестицията


Андрей Атанасов, Братислава

Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
С промяната на закона за ВЕИ и възможността за по-лесно производство на електроенергия за собствени нужди ще се увеличи интересът към инсталации с малка мощност, комбиниращи фотоволтаични панели с батерии за складиране на енергия. Този подход решава донякъде проблема с разминаването между производство и консумация в рамките на денонощието - но не и сезонните разминавания (лято/зима). Словашкото енергоразпределително дружество ZSE предлага решение на проблема чрез "виртуална батерия".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
"холистично"? Съмнявам се, че повечето депутати знаят смисъла на тази дума.
Истината е, че няма достатъчно законотворци които да разбират предимствата на описаното в статията и да направят нужните законодателни промени. Тъжно.
Така е другарю Атанасов, обаче, у Булгаристан няма почва за рационалност и НЕК е създадена за да унищожи всяка инициатива в тази насока! У Булгаристан политиците са на хранилка при Газпром и преяждат като за последно, ден година храни при тях.
Не знам защо автора се е спрял на инсталация 3,5 kW може би за да може изобщо да има някакво сравнение между варианта с виртуална и локална батерия. Всъщност повечето еднофамилни сгради имат партиди за 15 kW и на покривите им спокойно могат да бъдат инсталирани панели между 10 и 15 kW и в такъв случай варианта виртуална батерия е безапелационно печеливш, освен това при днешни цени на ел. енергията около 0,4 лв./kW изкупена и 0,20лв/kW продадена на населението се вижда че възвращаемост от 5 години е съвсем реална
Напълно осъществима възможност. Но в България за да може да се случи първо трябва да се отървем от евразийската корупция и корумпирани в политическия и административния живот. Иначи казано съществуващи корумпирани слуга няма да позволят подобен завой. На повечето хора в България това му е ясно. Но да мечтаеш е хубаво.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.