Ремонти и пак ремонти на енергийните мощности - какво означава това за пазара
През 2023 г. АЕЦ "Козлодуй" ще работи с намалена мощност 70 дни, ТЕЦ "Марица-изток 2" - значително по-дълго, а агрегатите на ПАВЕЦ "Чаира" ще са извън строя цяла година


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Общо 70 дни - толкова време АЕЦ "Козлодуй" ще ремонтира производствените си мощности през 2023 година. Първо ще се ремонтира пети блок на атомната ни централа, като стартът е насрочен за 22 април, а впоследствие това е предвидено и за шести блок, чийто ремонт започва на 23 септември. Всяка от двете поправки ще отнеме по 35 дни. Това става ясно от план-графика на "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО), който производителите са длъжни да уведомяват за ремонтните си планове. Те са изключително важни и публикуването на графика за догодина не е нещо необичайно. Особеното в случая обаче е деликатната ситуация в енергетиката след началото на войната в Украйна и спирането дори за малко на някои производства може да доведе до недостиг, а оттам и на по-високи цени на свободния пазар.
В началото на декември например се стигна до ситуация, в която България от износител се превърна във вносител на електроенергия именно заради излизането в авариен ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй". Тогава страната ни започна да внася ток от Гърция, Турция и дори от Северна Македония.
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеОбщо 70 дни - толкова време АЕЦ "Козлодуй" ще ремонтира производствените си мощности през 2023 година. Първо ще се ремонтира пети блок на атомната ни централа, като стартът е насрочен за 22 април, а впоследствие това е предвидено и за шести блок, чийто ремонт започва на 23 септември. Всяка от двете поправки ще отнеме по 35 дни. Това става ясно от план-графика на "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО), който производителите са длъжни да уведомяват за ремонтните си планове. Те са изключително важни и публикуването на графика за догодина не е нещо необичайно. Особеното в случая обаче е деликатната ситуация в енергетиката след началото на войната в Украйна и спирането дори за малко на някои производства може да доведе до недостиг, а оттам и на по-високи цени на свободния пазар.
В началото на декември например се стигна до ситуация, в която България от износител се превърна във вносител на електроенергия именно заради излизането в авариен ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй". Тогава страната ни започна да внася ток от Гърция, Турция и дори от Северна Македония.
- Аварийното спиране на шести блок на АЕЦ "Козлодуй" ще струва стотици милиони
- България внася ток от Гърция след спирането на 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй"
По това време подобни дейности имаше и в един от блоковете на държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", която е предвидила ремонти и през цялата 2023 година - нещо, което макар и неотложно, пак може да доведе до подобен сценарий. Блоковете 5, 6, 7 и 8 ще се ремонтират за общо 245 дни, като работата започва още от май, а дейностите по генераторите 1, 2, 3 и 4 ще отнемат малко повече време - 251 дни, показва още графикът на ЕСО. Все пак не е изключено при възникване на недостиг на електроенергия за кратко ремонтите да бъдат отложени, но не и напълно отменени.
В графика на ЕСО фигурира и ПАВЕЦ "Чаира", чийто хидроагрегати (1, 2, 3 и 4) влизат в "удължена рехабилитация след авария", която ще отнеме цяла година. В края на март тежка авария блокира централата за месеци - една от турбините буквално бе унищожена след силен воден удар при тестване на съоръжението. Месеци по-късно - през ноември, служебният енергиен министър Росен Христов обяви, че ако се стигне до пълна рехабилитация на цялата ПАВЕЦ "Чаира", то ремонтът би струвал около два милиарда лева.
Ремонти също ще има и в ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3", ТЕЦ "Марица 3", ТЕЦ "Русе", ТЕЦ "Бобов дол" и др. Дейности ще се извършват и в заводските централи, както и в топлофикациите. ТЕЦ "София" например ще се ремонтира 10 дни през август, а за ТЕЦ "София-изток" е предвидено значително по-дълго време - от 30 до над 240 дни за различните турбини.
2 коментара
Въпрос: Каква информация носи подобна статия?
Отговор: Никаква! Че и заблуждаваща.
Написана от непрофесионалист, който елементарна проверка не е направил, защо спират блокове 5 и 6 в АЕЦ например. Но да прави препратки с има опастност от износители ставаме вносители може - дрън, дрън.
Истината е, че всяка година тези блокове спират по това време, ами трябва някой да им "сложи" гориво ;).
И тогава именно се правят всички нужни други ремонти, за да може да работят после цяла година без да спират. Толкова ниско Ви пада нивото, че скоро и Вас спирам да чета.
До коментар [#1] от "azi51318459":
Съгласен съм с коментара.
инж. Р.Р. - специалност ТЯЕ и практикуващ около 40 г.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.