Shell преговаря за продажбата на норвежкия си бизнес
Петролните компании се оттеглят от проекти в Северно море


Павел Бонкин

Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Shell е преговаряла с базираната в Единбург Harbour Energy за продажба на норвежките си нефтени и газови находища, но не е успяла да постигне сделка поради нестабилността на цените на газа и несигурността по отношение на дългосрочните перспективи, съобщиха трима източници от компанията пред Reuters.
- Проблемното бъдеще на руската петролна и газова индустрия
- Цените на петрола и горивата донесоха рекордни печалби на компаниите в сектора
Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните плановеShell е преговаряла с базираната в Единбург Harbour Energy за продажба на норвежките си нефтени и газови находища, но не е успяла да постигне сделка поради нестабилността на цените на газа и несигурността по отношение на дългосрочните перспективи, съобщиха трима източници от компанията пред Reuters.
- Проблемното бъдеще на руската петролна и газова индустрия
- Цените на петрола и горивата донесоха рекордни печалби на компаниите в сектора
Разговорите с Harbour Energy са достигнали напреднал етап към края на 2022 г., твърдят източниците, точно когато Норвегия затвърди позицията си на най-голям доставчик на природен газ в Европа. Преговорите с Harbour Energy са включвали активите на Shell в Норвегия, малките ѝ операции в Италия и няколко актива в британската част на Северно море, твърдят източниците. Новият изпълнителен директор на Shell Ваел Саван, който наследи Бен ван Беурден на 1 януари след деветгодишния му мандат, в момента не разглежда тези активи като важни, заявиха двама от източниците.
Shell заяви, че ще съсредоточи дейността си по добив на нефт и газ в девет региона в света, тъй като се стреми постепенно да намали производството на тези суровини и да развие възобновяемите енергийни източници и нисковъглеродните дейности, за да понижи емисиите си на парникови газове. Продажбата на портфолиото на Shell в Норвегия, където тя работи повече от 110 години, ще отбележи продължаващото оттегляне от Северно море на най-големите енергийни компании в света, които насочват инвестициите си към по-нови и по-печеливши басейни.
Shell и американската ConocoPhillips са последните две големи петролни компании, които оперират офшорни находища в Норвегия, докато TotalEnergies държи дялове само в неексплоатирани находища, а BP притежава миноритарен дял в независимата фирма за добив на нефт и газ Aker BP
Активна дейност в Норвегия
Освен в нефт и газ Shell участва в няколко големи проекта за възобновяеми енергийни източници и нисковъглеродни технологии в Норвегия, включително в офшорни вятърни паркове, завод за биогорива, както и проекта за съхранение и използване на въглеродни емисии Northern Lights.
Годишният доклад на Shell показва, че към края на 2021 г. компанията притежава акции в 21 норвежки проекта за добив на нефт и газ, включително 17.8% в Ormen Lange, второто по големина находище в Норвегия, 45% в находището Knarr и 8.1% от находището Troll. Shell държи и 30% в находището Linnorm, но през юни миналата година компанията заяви, че няма да го разработи. През 2021 г. в Норвегия се добиват около 13 400 барела нефт на ден и 490 млн. стандартни кубични фута газ дневно, което представлява около 7% от общия добив на газ на компанията.
Shell и Harbour Energy са отказали да дадат коментар пред агенцията.
1 коментар
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.