Wintershall може да съди Русия заради загубата на бизнеса в страната
Германската енергийна компания отчете загуба от 4.8 млрд. евро миналата година


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Германската енергийна компания Wintershall Dea обяви, че проучва възможностите да заведе дело срещу Русия. Поделението на BASF, което инвестира сериозно в пропадналия газововпровод "Северен поток 2", напусна страната през януари, като тогава заяви, че това се случва, защото е загубила контрол върху съвместните си предприятия с "Газпром". Достъпът до споделените банкови сметки също е бил замразен, като компанията иска да получи вложените в тях 2 млрд. евро.
Германската енергийна компания Wintershall Dea обяви, че проучва възможностите да заведе дело срещу Русия. Поделението на BASF, което инвестира сериозно в пропадналия газововпровод "Северен поток 2", напусна страната през януари, като тогава заяви, че това се случва, защото е загубила контрол върху съвместните си предприятия с "Газпром". Достъпът до споделените банкови сметки също е бил замразен, като компанията иска да получи вложените в тях 2 млрд. евро.
- Войната в Украйна | Германска връзка в доставките на горива за руската армия
- Европейските производители на химикали и торове в търсене на изход от кризата
Wintershall е единствената голяма енергийна компания, която отчете нетна загуба през изминалата година - 4.8 млрд. евро. Това се дължи до голяма степен именно на проблемите с Москва, като компанията изчислява, че общата стойност на развивания в Русия бизнес е 7 млрд. евро. Въпреки недоброволния характер на прекъсването на дейности, германското дружество беше един от последните играчи в бранша, които продължаваха да присъстват в Русия.
Компанията майка BASF също беше сериозно засегната от развитията, като заяви, че нейното дъщерно дружество е претърпяло "загуба на действително влияние" върху своите газови находища в Русия и че групата ще отпише активи на стойност 7.3 млрд. евро заради решението на Wintershall да се оттегли, което тласка компанията до 1.4 млрд. евро нетна загуба през 2022 г.
Главният изпълнителен директор Марио Мерен заяви, че Wintershall сега обмисля "правни претенции, които може да имаме срещу руската държава или други". Той добави, че компанията "ще опита всичко, което е възможно"... и ще го изпълни, без да прави големи обявявания". "В този момент не разкриваме подробности за нашите планове за това как точно ще реализираме излизането си от Русия", каза той. Мерен също така заяви, че Wintershall се надява да компенсира част от загубите си в Русия чрез федералната инвестиционна гаранция на германското правителство, която според някои анализатори може да бъде на стойност до 2.5 млрд. евро. Изпълнителният директор съобщи още, че компанията планира разширяване на бизнеса в Норвегия, Мексико и Северна Африка.
Главният финансов директор Пол Смит заяви пред Financial Times, че Wintershall "се е надявалa, в края на войната и след като ограниченията бъдат премахнати", парите, направени от продължаващите операции в Русия, ще бъдат "връщани обратно" на акционерите, но това "не е случаят". Според него това е и една от главните причини за проучване на възможностите за отвеждане на въпроса до съда.
Мартин Фужерик, анализатор в Moody's, каза, че относителната експозиция на Wintershall към Русия е била "много по-голяма" от тази на много други компании, позовавайки се на данни от декември. Те показват, че "50% от производството на Wintershall Dea е в Русия".
Арне Раутенберг, който ръководи участието на Union Investment в BASF на стойност 600 млн. евро, заяви, че "изглежда срамно", че компанията е останала в Русия толкова дълго, но добави: "Какви бяха опциите?" "Не съм сигурен, че е честно да обвинявам Wintershall, че производството все още продължава - можете да се обадите на момчетата в Сибир и да кажете да спрат да произвеждат, но никой в Русия нямаше да чуе какво казват момчетата в Касел", добави той, имайки предвид централата на Wintershall в Германия.
2 коментара
Путин ще си го премести от единия крачол в другия !
Колкото ще осъдят тия дето гръмнаха тръбите ...
Иновативно е. Браво,Тодор!
Никъде не бях срещал обяснението "пропаднал газопровод СП-2"! И колко да е пропаднал? Да не би да е взривен?
Не че чакам отговор точно от Тодор...
Тъжно е в газета, претендираща да е икономическа,да се четат подобни наръфвания и изплювания на темата, без да се влезе в дълбокото и да се отговори на въпроса: защо са случва всичко това?
Да не би защото васалите на САЩ отпреди година без законово основание да "замразиха" активи на руската държава, руски компании и руски физачески лица само заради това, че са руски?
На същото основание, вероятно, и руската държава е направила същото с активите на западните компании, преустановиле дейността си на руска територия - каквото повикало, това отговорило.
По-сериозният въпрос, който никой тук няма капацитет да анализира, е: разпада ли се системата за международна сигурност.
Всъщност въпросната Wintershall Dea пред кой съд ще заведе иск?
А ответната страна ще признае ли юрисдикцията на този съд?
Едва ли.
Това не значи ли, че системата на международна сигурност се е разпаднала? Точно това означава, когато едната страна е свободна да не признае решенията на съд и да няма сила, която да я накара.
Защото предозирането със западните санкции постигна точно това: не само не убиха обекта на санкции, но му дадоха ясно да разбера, че нищо не могат да му сторят. А когато на страна, която искаш да накажеш, й демонсрираш, че си безсилен и няма механизъм, който да наложи твоето разбиране за правдата, означава, че съществуващият международен ред не работи и трябва да се създаде нов международен ред.
И при положение, че досегашният е създаден и доминиран от САЩ, близо до ума е, че новият международен ред няма да се съобразява с интересите на САЩ, а на останалите 3/4 от страните в света.
Дано като змията, когато умира, САЩ не хапят като за последно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.