Кьовеши срещу Ковачки: Димът да го няма
Разследването на европейската прокуратура показа, че българските контролни органи работят избирателно


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- Европейската прокуратура обяви първото сериозно разследване у нас и показа, че недосегаеми може и да няма.
- Проверяват се тецове от групата на Христо Ковачки за манипулации в CO2 емисиите.
- Ефектът е, че ясно се вижда бездействието на българските институции през последните години.
Христо Ковачки вероятно контролира най-големия частен енергиен бизнес в България. Свързваните с него 20-ина дружества за производство и търговия с ток, мини и газови доставчици са с продажби над 3 млрд. лв. за 2021 г. В тази сума има доста дублиращи се продажби, но пък числото вероятно е скочило силно заради поскъпналата енергия през 2022. На хартия Ковачки няма нищо общо с тези фирми, защото търговците, централите "Брикел" и "Бобов дол", топлофикациите и други се притежават от лица без бизнес биография тук или в чужбина.
- Европейската прокуратура обяви първото сериозно разследване у нас и показа, че недосегаеми може и да няма.
- Проверяват се тецове от групата на Христо Ковачки за манипулации в CO2 емисиите.
- Ефектът е, че ясно се вижда бездействието на българските институции през последните години.
Христо Ковачки вероятно контролира най-големия частен енергиен бизнес в България. Свързваните с него 20-ина дружества за производство и търговия с ток, мини и газови доставчици са с продажби над 3 млрд. лв. за 2021 г. В тази сума има доста дублиращи се продажби, но пък числото вероятно е скочило силно заради поскъпналата енергия през 2022. На хартия Ковачки няма нищо общо с тези фирми, защото търговците, централите "Брикел" и "Бобов дол", топлофикациите и други се притежават от лица без бизнес биография тук или в чужбина.
Моделът на работа е известен от години - групата компании търгуват помежду си и често си вършат услуги една на друга. Затова, когато преди две години европейско журналистическо разследване откри, че през свързана нова фирма тецовете от групата на Ковачки докладват по-малко замърсяване и оттам пестят милиони от емисии, за местната публика новината звучеше позната. А властта и българската прокуратура просто пасуваха по съмненията, вероятно със спокойствието, че казусът е местен.
Сега Европейската прокуратура обяви, че провежда сериозно разследване - с над 40 обиска и десетки разпити за това има ли фалшиви замервания на CO2 емисии от свързани фирми. Самият Ковачки може да остане невидим поне официално. Но бизнесът му може да пострада. В идеалния случай развръзката ще е, че енергийният сектор ще работи по правилата, а българите ще дишат по-чист въздух.
Последното е много важно. Анализ на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (Center for Research on Energy and Clean Air, CREA), направено по поръчка на "Грийнпийс" - България, показа, че въглищните централи са причинили 11.8 млрд. евро здравни разходи за 5 години. А всяка година между 8 и 12 хил. души умират заради праховите частици, излъчени от тях.
Новината в случая обаче не са замърсяванията. Хората от няколко български градове и села от години говорят много за мазния черен прах, който дишат. Новото е, че Христо Ковачки се смяташе за недосегаем. Фрапантните нарушения на всякакви екологични норми от дружествата, свързвани с него, са възможни само при железен гръб от страна на политиците на власт и лоялната им прокуратура. Това, което променя баланса сега, е, че на терена има нов играч - Европейската прокуратура просто не е част от местния пейзаж и изглежда, не може да бъде пленена по същия начин като българските институции. Новината от това е дори по-голяма от конкретния случай и Христо Ковачки. Тя дава надежда, че някаква справедливост може да стигне и до други от смятаните за недосегаеми. Техните схеми са сравнително лесни за разкриване, защото повечето злоупотреби през последните години са правени с пълната увереност за безнаказаност. Трябва само честна прокуратура. Разследването на свързваните с Христо Ковачки тецове е добро доказателство за това.

Историята с квотите
От години въглищни централи са длъжни да купуват европейски квоти заради замърсяването с CO2, като разходите на тецовете са за десетки милиони годишно. При сегашните цени на емисиите от около 100 евро сумата набъбва на стотици милиони.
Колко точно квоти трябва да се купят зависи от специални доклади, изготвени от т.нар. верификатори - фирми, които са акредитирани от държавата да проверят колко и какво гориво е използвала дадена централа и според това да изчислят изхвърлените в атмосферата въглеродни емисии. За целта се използва т.нар. емисионен фактор, който е различен за всеки вид гориво (въглища, природен газ, RDF и т.н.).

През 2021 г. разследване на италианките Елеонора Вио и Даниела Сала за международната журналистическа организация за разследвания срещу корупцията и организираната престъпност (OCCRP) показа, че ТЕЦ "Бобов дол" и "Брикел" използват една и съща фирма за верифициране на отчетите за вредните емисии. Става дума за "Джи Ем Ай верифай", която пак има косвени връзки с фирмите на Ковачки - общ адрес, адвокат и свързан мениджър. Част от тези следи обаче са заличени през юли 2022 г. чрез смяна на адреса и махане на адвоката.
В анализирания период обаче (между 2016 и 2020 г.) в ТЕЦ "Бобов дол" се изгаря микс от лигнитни и кафяви въглища, които според Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) имат емисионен фактор 96.1, и чисти лигнитни въглища, чийто фактор е 104.2. Но в докладите на "Джи Ем Ай верифай" пише, че електроцентралата е отчела фактор под 80 за 2018 и 2019 г., както и под 70 за 2020 г. В "Брикел", където се гори само лигнит, е отчетен емисионен фактор 90.5 за 2018 г. и под 80 в следващите две години.
От OCCRP приемат за CO2 квотите средна годишна цена 21 евро за тон през 2019 г. и 27 евро през 2020 и 2021 г., на базата на което изчисляват, че двете електроцентрали заедно са избегнали плащания към ЕС в размер между 26.7 и 32.2 млн. евро. В статията изпълнителният директор на "Брикел" Янилин Павлов е цитиран, че електроцентралата е докладвала по-ниски емисии, защото е започнала да използва по-обогатени въглища. Той каза още, че емисиите са "калкулирани на базата на данни от независими акредитирани лаборатории и потвърдени от компетентните институции".
Директорът на "Бобов дол" Любомир Спасов пък е отрекъл централата да е подавала неверни данни за емисиите си, като допълва, че отговорността за това е на компанията, която верифицира данните. "Този фактор е одобрен и е преминал през всички проверки", казва директорът. Пред "Капитал" тогава Спасов заяви, че през последните години са направени промени в начина на изгаряне на горивото и освен това е добавена биомаса, която значително понижава средния емисионен фактор на производството.
Кой мери емисиите
"Джи Ем Ай верифай" е регистрирана през септември 2018 г. Оттогава собственик е Габриела Илиева, за която няма публична информация да притежава някакъв опит или експертиза в областта на верификацията на данни за емисии. Въпреки това през 2019 г. "Брикел" и ТЕЦ "Бобов дол" я избират за ключовата роля на верификатор на емисиите.Любопитна подробност е, че към онзи момент офисът на "Джи Ем Ай верифай" се намира в една и съща сграда с този на "ОЗК застраховане" - застрахователна компания, контролирана пряко от Ковачки чрез неговата фирма "Ел Ем импекс".
Освен това адвокатът, който прави вписванията в регистъра и има пълномощно да представлява "Джи Ем Ай верифай", е Елена Христова Добрева. До 22 януари 2014 г. тя е била в ръководството на "Брикел", а до 1 юни 2017 г. и в ръководството на димитровградската ТЕЦ "Марица 3" (акционер в нея е "Ел Ем импекс"). През 2015 г. Елена Добрева е била кандидат за общински съветник в Стара Загора от партията на Ковачки - БДЦ. Поне до средата на 2020 г. Добрева е била и адвокат на "Брикел", което става ясно от дела във Върховния административен съд.
София Ненова пък, която е подписала докладите на "Джи Ем Ай верифай" за емисиите на централите, е собственик на дружеството "Карбон консулт", но през 2014 г. е работила за Изпълнителната агенция "Околна среда" и дори е била временно изпълняващ длъжността директор на отдел "Разрешителни за емисии на парникови газове и регистър за търговия с емисии".
А междувременно друг анализ, огласен във вторник (28 февруари), показва, че пет централи от групата на Ковачки ("Топлофикация - Перник", "Топлофикация - Сливен", ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Брикел" и ТЕЦ "Марица 3") са спестили 75 млн. евро за пет години, като са редуцирали значително в докладите си данните за изхвърляните в атмосферата парникови газове. Докладът "Скритата картина на замърсяването с въглероден диоксид: как несъответствия в данните облагодетелстват топлоелектроцентралите от кръга "Ковачки" е направен по поръчка от Екологично сдружение "За Земята" и обхваща периода 2017 - 2021 г.
От него става ясно още, че през 2021 г. ТЕЦ "Бобов дол" вече не се верифицира от "Джи Ем Ай верифай", а от "Грийн eнд феър" (Green and Fair), която е вършила това преди 2017 г. Докладите в ИАОС показват, че емисионните фактори остават ниски.
Сега европрокуратурата може дълбоко да провери количествата биомаса - първо, доставени ли са по веригата и второ, има ли капацитет за такива количества в централите.

Проверките на европрокурорите
Според съобщението на Европейската прокуратура от 2017 г. досега дружеството ("Джи Ем Ай верифай" - бел. авт.) съзнателно е подавало фалшиви данни и документация за годишните доклади за емисиите на парникови газове, произведени от топлоелектрически централи и топлофикациите, с цел да занижи количеството на произведените от тях емисии в рамките на европейската схема за търговия с CO2.
Въз основа на събраните доказателства се изчислява, че подадените пред националните органи данни за занижени емисии са довели до загуби за бюджета на ЕС и националните бюджети в размер на милиони евро под формата на неплатени суми за действително потребени емисии на парникови газове.
Извършени са над 40 претърсвания и са разпитани повече от 70 свидетели. Разследващите са иззели мобилни телефони, лаптопи и обемна документация, свързана с разследването.
Всички енергийни дружества, които са били обект на проверки през изминалата седмица, заявиха публично, че оказват пълно съдействие на разследващите органи и по надлежния ред им предоставят цялата изисквана документация и информация. Нито една от компаниите обаче не предостави по-подробна информация относно проверките публично, но редица представители на ръководствата им заявиха открито, че няма какво да крият и не се притесняват от резултатите от извършваните проверки.
"Вярваме в компетентността на българските и европейските институции! Вярваме във върховенството на закона и занапред ще продължим да оказваме пълно съдействие в хода на проверката!", заявиха от "Топлофикация - Перник".
"Няма от какво да се притесняваме, всичко в работата ни е изрядно!", каза Юлиян Семерджиев от ТЕЦ "Марица 3".
"Спокойни сме и нямаме никакви притеснения за провеждащите се действия", заявиха от ТЕЦ "Русе" в позиция до медиите.
"Не крием и не фалшифицираме отчети за вредни парникови емисии и това ще бъде доказано при проверката на ГДБОП и ДАНС, каза и изпълнителният директор на ТЕЦ "Бобов дол" Любомир Спасов.
На 2 март (четвъртък) от "Джи Ем Ай верифай" изпратиха съобщение до медиите, в което апелират до приключването и да не бъдат правени публично негативни внушения по адрес на дружеството и верификационния орган към него. "Сега не е времето да се спекулира! Нека оставим компетентните лица да си свършат работата! След края на проверките, резултатите от тях ще бъдат надлежно оповестени", пише още в съобщението.
Освен това от компанията посочват, че са обект на постоянен контрол от страна на компетентните органи и манипулации от мащаба на тези, за които се говори, са напълно недопустими.
Къде е контролът
Един от важните въпроси в тази история е какво правят българските институции и защо за разлика от европейските прокурори не са видели нищо нередно досега.
През лятото на 2021 г. темата влезе в комисията по ревизията в парламента, ръководена по онова време от Мая Манолова, като беше предадена и на българската прокуратура. Но от това не последва нищо, като дори няма данни да са правени проверки. По време на правителството на Кирил Петков министърът на околната среда и водите Борислав Сандов, както и депутатът от "Демократична България" Владислав Панев няколко пъти сигнализираха и правеха проверки за замърсяване от "Брикел" и ТЕЦ "Бобов дол", но от това също нямаше последици. А през август 2022 г. бившият служебен премиер и лидер на партия "Български възход" Стефан Янев буквално откри предизборната си кампания от "Брикел", където беше на среща с работниците.
Конкретно за това дали емисиите на централите са правилно отчетени би трябвало да следи именно ИАОС. Засега няма публичен коментар от тези институции, но през 2021 г. тогавашният изпълнителен директор на агенцията Росица Карамфилова-Благоева е казала пред италианските журналисти, че институцията не проверява директно точността на данните за емисиите, а ги приема, ако "изчисленията са направени от акредитирана лаборатория и докладът е надлежно верифициран". От там са препратили журналистите към Българската служба за акредитация, която дава лицензи на верифициращите компании. Директорът на БСА Ирена Бориславова първоначално се е опитала да обвини ИАОС, но след това е обещала, че ще проучи въпроса. Няма информация какво точно се е случило след "проучването".
Но от анализа на "За Земята" става ясно, че на 15 март 2022 г. БСА е изменила заповедта за акредитация на "Джи Ем Ай верифай", като е разширила обхвата, без да отчете нарушения на докладването по РЕГЛАМЕНТ 2018/2066 и на процеса на верификация по РЕГЛАМЕНТ 2018/2067, въпреки че въпросът с намалените емисии на централите вече беше поставен пред обществеността.
Предвид всичко това ще е интересно да се види дали Европейската прокуратура ще открие и някакви нередности в работата на държавните институции. Защото по всичко личи, че тяхната работа е била да пускат димна завеса над всички нарушения от последните години. От едната страна е токсичният дим, от друга, пълният съпорт на различни нива в държавата. Надеждата сега е, че европрокуратурата ще помогне дима да го няма. За да се диша по-леко във всякакъв смисъл.
Христо Ковачки има малко преки участия, но е сочен като контролиращо лице на големи въглищни централи, търговци на ток, топлофикации, газови търговци, ремонтни и строителни фирми. Най-големите производствени активи са "Брикел", ТЕЦ "Бобов дол" и димитровградската "Марица 3", както и топлофикациите в Русе, Плевен, Сливен, Перник, Габрово и Бургас. Най-големият търговец на ток "Гранд енерджи дистрибюшън" допреди година и сегашният голям "Номад енерджи къмпани" също са причислявани към неговата енергийна група, като оборотите им през последните 2 години са от порядъка на милиарди.
Отделно под контрола му е и компанията, ремонтираща АЕЦ "Козлодуй" - "Атоменергоремонт". Двама бивши директори на ядрената централа - Александър Николов и Иван Генов, бяха санкционирани от САЩ по закона "Магнитски" този месец.
Наскоро консорциум с участието на "Атоменергоремонт" спечели част от търга за разширението на газохранилището "Чирен", но договор все още не е подписан.
Фирми от групата около Ковачки работят и по договори за ремонти на НКЖИ.
Бизнесменът е свързван и с две финансови групи - застрахователя ОЗК и пенсионното дружество "Топлина". Преди години, макар и чрез миноритарен дял, владееше и Общинска банка, но след дълга схватка Столичната община (с дейното участие на тогавашния председател на СОС Орлин Алексиев от ГЕРБ) си върна контрола. Ковачки има интереси и в зимния туризъм - в комплекса около Мальовица.
6 коментара
Интерсно е да се наблюдава как настройвате с подобни заглавия в медиите ви бухалки полезните идиоти срещу кокурентите ви в енергетиката и от скоро във ВЕИ сектора.
До коментар [#1] от "scuby":
Не ти ли писна бе дебил нещастен?
Но в крайна сметка ти благодаря, защото доказа на всички поне малко грамотни истинското лице на вас герберастите, уж евроатлантици, но в същината си комунистически отрепки и първи помагачи на кремълските сатрапи, такъв е банкянската мутра, но вече мина това време да заблуждавате балъците, много скоро възмездието ще ви застигне, и дори тези, които са в страни от всичките тези неща ще прогледнат и няма да вярват на опорките за вмешателство в суверинитет на държави. Няма кой да повярва глупако, че ковачки, шиши и Бойко са просто жертви на случващото в Европа. На всеки поне малко умен човек му стана ясно, че нашата организирана престъпност и недобрия живот в нашата страна основно се дължи от невъзможността да се откъснем повече от 80 години от сатрапите комунисти и че цялата организирана и неорганизирана престъпност идва от вас комунистическите отрепки. Идва ви времето.
През 2021 година разследващи журналисти писаха за схемата на Ковачки. И тъй като българските институции спят дълбок корупционен сън - днес, 2 години по-късно, се задейства европейската прокуратура.
Злоупотребите на Ковачки започнаха от безмитните складове които държеше и продължи с магазините ЕВропа които дефакто изпраха едни пари
Ковачки досега трябваше да е обесен барабар с Овчаров и сие, те си се знаят що за стока са. Възмездието е близо, чака ви...
Димящата империя на “консултанта” Ковачки!
Обновени данни към 1 март 2023:
https://www.facebook.com/birdreporting/posts/10161400672976189
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.