Рекорд за България: 30% слънчев ток в обедните часове на 13 март
Над 1300 мВт, или колкото един блок на АЕЦ "Козлодуй", стигна производството от фотоволтаичните централи
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Ситуацията на електроенергийния пазар видимо се променя. В определени моменти от денонощието дори България започва да разчита все по-сериозно на соларната енергия, която в обедните часове на 13 март достига дял от 25% от общото производство и 30% от вътрешното потребление. Това е исторически рекорд за българския пазар. Разбира се, за целия ден делът на слънчевата енергия е много по-нисък - 9%
Ситуацията на електроенергийния пазар видимо се променя. В определени моменти от денонощието дори България започва да разчита все по-сериозно на соларната енергия, която в обедните часове на 13 март достига дял от 25% от общото производство и 30% от вътрешното потребление. Това е исторически рекорд за българския пазар. Разбира се, за целия ден делът на слънчевата енергия е много по-нисък - 9%
За сравнение, в същото обедно време на 13 март въглищните централи генерираха 25% от електроенергията в страната, или колкото соларните. А общото производство от всички ВЕИ - соларни, вятърни ВЕЦ и биомаса, надхвърляше 30%.
На 14 март данните в регистъра на ENSTO-E са дори още по-красноречиви, тъй като соларното производство на ток надвишава, макар и само за два часа, това от въглищните централи. Тогава делът на достига 31.2% от потреблението в страната, с което подобрява рекорда от предния ден.
Резултатът от новата реалност е, че в една част от денонощието делът на въглищните централи пада сериозно и се изравнява с този на соларната енергия. В следващите месеци по всяка вероятност той ще бъде и надминаван, тъй когато се очакват и още соларни централи да влязат в употреба. Засега ръстът в производството на слънчев ток от началото на годината в мрежата на ЕСО, където са големите централи, е над 60%.
Логичното е в този случай въглищните централи, на които страната ни разчиташе сериозно в последните месеци и работеха на пълни обороти, да започнат да намаляват участието си в енергийния микс в периодите от деня, когато соларните мощности работят най-много. Показателно е, че ТЕЦ "Марица-изток 2" и сега работи с едва 25% натоварване през деня, а последните търгове за енергията ѝ се провалиха поради високата цена.

През 2022 г. в България бяха пуснати в експлоатация близо 400 мегавата нови соларни мощности, поради които общото производство на соларна енергия се е повишило с 30% през миналата година. За тази година се очакват още 700 - 800 мВт нови мощности. Съвсем логично е това да се пренесе в още по-силна степен и през тази година, с навлизането в летните месеци и по-силното слънце.
Ново начало
Показателно за разликата в икономическата ефективност на соларните и въглищните мощности е, че когато соларите работят през деня, въглищните централи са неконкурентоспособни заради по-високата себестойност на производството им. Обикновено най-ниски са цените на енергийната борса през нощта, когато потреблението е много малко и по обед, когато работят фотоволтаиците.
При средна цена на енергията за деня от 163 лв. на мВтч цената през нощта е 3 лв. на мВтч, а по обед по 30 лв. на мВтч. В същото време въглищата могат да продават на минимум 300 лв. на мВтч.

Така поради скъпите въглеродни квоти, които в последните седмици са над 90 евро/тон и като цяло много по-скъпата технология, въглищните централи не са рентабилни в тези промеждутъци от денонощието и тяхното използване тогава само вдига цената.
Гледай на юг
Огромният износ на електроенергия през миналата година може да се окаже мираж през тази и да покаже какво предстои за българската енергетика. България като цяло се движи по-бавно от съседите си в инсталирането на нови ВЕИ и започва да става вносител на евтин ток от Гърция. Страната, която традиционно и все още е нетен вносител на електроенергия от България, в последните седмици всеки обед изнася ток за нашия пазар. Причината е именно в големия набор от соларни мощности на юг, страната присъедини над 1 гигават мощности само през миналата година. През лятото със сигурност ще има дни, в които Гърция ще бъде нетен износител на енергия към България.

Делът по обед на ВЕИ мощностите в Гърция е почти 50% и вероятно през летните месеци страната ни ще внася евтин гръцки соларен ток през все по-големи части на денонощието.
11 коментара
Ей не се научихте как се пишат мерните единици... Малко м означава мили - 10^-3, голямо М означава мега - 10^6. 9 orders of magnitude разлика... А в картинките даже е написано правилно...
Ами който го произвежда да бъде така добър да си го складира и да го пуска в продажба тогава, когато потребителите се нуждаят от него, включително и по сезони. Иначе е безполезен. Но така ще лъсне и реалната му цена. Или с други думи казано, безполезен боклук ...
Сега требе и да се научат да го бутилират га мръкне ...
И??
През това време ТЕЦ и АЕЦ са въртяли на празен ход ..
Вървели са им заплати за персонал, поддръжка, загрявала се е вода в парогенераторите и се е изразходвало гориво, бойлерите за топла вода в съблекалните на персонала са работели, автобусите са си карали смените и са им вървели разходи и на тях .. ..
Единствено, дето са били изключени от енерго-системата ..
Дошла е вечерта и са ги включили ..
През цялото време са бачкали на празен ход!
До коментар [#2] от "tct19646882":
Супер Ентелигентно съждение! Супер!
До коментар [#5] от "Теодор":
Нема са плашиш Теодоре - сега ППДБ като вземат властта и Василев пак пробута идеята за завод за батерии ще се сбъдне и таз мечта. За твоя и моя сметка.
А инак един sim4o по-горе е малко прав, малко - понеже не са били изключени от електро мрежата, ами произведената енергия е изнасяна за други, по-зелени икономики. Нещо като Немция дето се отказала от атомните централи, ама внася ток от Франция.
Гответе се за смяна в тарифите дневна и нощна ако нямаме завод за батерии - затова гласувайте за правилните партии.
До коментар [#4] от "sim4o":
Говориш абсолютни глупости.
Една електроцентрала няма как да върви "на празен ход" - или прави пара и върти, т.е. произвежда ток, или не. Ако само загрява вода, но няма товар на турбината, водата логично ще се изпари. При натоварване парата кондензира обратно до вода и цикълът се завърта.
Но за разлика от тебе хората в централите не падат от небето, знае се доста добре (най-малко от предния ден) в колко часа колко ток ще бъде нужен и на база на това се планира захранването в рамките на деня. Тук предимството нс ТЕЦ е, че може да се регулира доста динамично според актуалните нужди.
При АЕЦ регулирането е доста по-бавно и в по-малки граници - може да се намали от 100% на 60% примерно, но не и на 10%. Но там няма и нужда да се намалява, защото токът от АЕЦ като себестойност е сред най-евтините, сравним със соларния и вятърния, тъй като не плаща за въглеродни емисии. Няма нищо общо с въглищния ток. Съответно няма никаква логика да се намалява производството на евтин ток от АЕЦ.
За която и партия да гласувате факт е, че въглищния ток ще става все по-скъп и нерентабилен. Това ще се случи на световните пазари, без значение какво й се иска на една или друга партия. Тия приказки за запазването на ТЕЦ-овете са за лов на гласове на гърба на (за съжаление) преобладаващо ниско образованите работници в тази индустрия, които сами не разбират какво им се пече, въпреки че гледат нещата от вътре.
Oтваряме, какво са написали германците за въглищните централи и как се спират и пущат:
-- --
.. "Kohlekraftwerks wird zwischen Heißstart, Warmstart und Kaltstart unterschieden.
Heißstart bezeichnet ein Anfahren nach einem Stillstand von weniger als 8 Stunden, ein Warmstart den Zeitraum von 8 bis 48 Stunden und ein Kaltstart ein Wiederanfahren nach einem Stillstand von mehr als 48 Stunden.
Steinkohlekraftwerke benötigen für einen Heißstart 2 bis 4 Stunden; ein Kaltstart dauert 6–8 Stunden.
Braunkohlekraftwerke benötigen für einen Kaltstart 9 bis 15 Stunden und sind deutlich schlechter regelbar..."
Да поясним:
Теа различават ТОПЪЛ СТАРТ, ГОРЕЩ СТАРТ И СТУДЕН СТАРТ .. както и лигнитни и ТЕЦ на каменни въглища ..
За кафяви въглища - старт ОТ 9 ДО 15 ЧАСА.. за лигнитни - още по зле ..
Да си представим:
- в 11 часа соларките почват да бълват яко енергия
- в 12 са заели целият капацитет на ТЕЦ
- в 16 ч. слънцето заема неефективна позиция и теа почват да намаляват производство..
- в 17:30 трябва да минем 80% на ТЕЦ
- в 18:15 трябва да сме 100% на ТЕЦ ..
И как СПИРАМЕ И ПУСКАМЕ ТЕЦ ???????
За КАМЕННИ ВЪГЛИЩА, каквито, уви у нас нямаме, имаме 9 часа подготовка ТЕЦ да тръгне ..
За лигнит, студен старт - може да имаме и над 15часа ..
Как точно ТЕЦ е спрял напълно , като са се задействали соларките - и после пак е тръгнал ??
А заплати и разходи в ТЕЦ е ясно - въобще няма как да се спестят ..
До коментар [#7] от "Mike":
"въглищния ток ще става все по-скъп и нерентабилен..."
-- --
Абсолютно вярно..
Все по-скъп!
Защо - обяснихме .. щото ТЕЦ не са направени да се пускат и спират ..
А нерентабилен е ПРИ ТЕЗИ ЦЕНИ..
Кат се вдигнат цените - си е рентабилен!
За това - средната цена, на цялото електричество ще върви НАГОРЕ и това е!
Щото, ако спре вятърът и е мъгливо кво става?
Животът спира?
Производството спира?
Заводите с пещи, дето са на 24 часа режим - металургични, керамични, фаянс , стъкло, порцелан - излизат в планов ремонт, или що?
Ми не .. вземат, каквато енергия има ..
Иначе ако им застине стопилка в пещите ще имат милиарди загуба ..
За това - цените на ТЕЦ ще са все по-нагоре и средните цени на енергията - и те ще са нагоре!
До коментар [#4] от "sim4o":
Колхозник, в момента, при тези цени, държавните ТЕЦ ще работят на здрава загуба, ако произвеждат.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.