"Булгаргаз" продава с 40% по-скъп газ от борсата TTF
Количества от "Чирен" не се използват, а въпреки обещаното понижение от 1 април тарифата на дружеството ще остане значително по-висока от пазарните стойности


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Странни неща се случват на българския газов пазар - вместо да плащат по-малко, както обещаваше служебният кабинет на Румен Радев, вече трети месец потребителите тук получават значително по-високи цени спрямо европейските борси. Уж се вземат пълните количества азерски газ на ниската тарифа, уж бяха проведени търгове с "големи отстъпки" спрямо нидерландския индекс TTF, отчетите показват нулеви обеми от скъпия газ в "Чирен", а реално държавният доставчик "Булгаргаз" продава с 40% по-скъпо от това, което е налично на борсата.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
15 коментара
Абсолютно безумие! Обещаха и компенсации за крайните клиенти, а помпят цените нагоре
Айде стига манипулации, съмнявам се да не знаете как се формира цената на газа за крайните потребители:
1. Крайната цена за март се движи на база средномесечните стойности на борсовия газ за февруари. Гледат се едномесечните фючърси.
2. В ценовия микс влиза и азерския газ, който е 1/3 от потреблението на страната. Неговата стойност се образува САМО от цената на петрола (Брент), която в момента е двойно по-висока от тази на TTF.
Точно затова ВИНАГИ има разминаване между спотовите цени на нидерландската борса (която се води европейска) и крайните пазарни в България.
Посредници?...
До коментар [#2] от "kuranakyumura":
Абсолютно правилно.
Освен това газа от "Чирен" влиза в микса. Това че няма реално изразходване на газ от газохранилището не означава, че газ от това хранилище не влиза виртуално в микса. Много непрофесионална статия, автора може да направи блестяща кариера в ПИК, БЛИЦ или друго булевардно издание. В ценообразуването може и да има проблем, но от подобни аматьорски статии няма как да разберем. Капитал стегнете се иначе наистина ще станете като посочените издания.
До коментар [#2] от "kuranakyumura":
Понеже явно следите темата.
Ето ова е средната цена на ттф за отделните дни от февруари.
TTF February 2023
1 - 60,45
2 - 58,30
3 - 59
6 - 59
7 - 56
8 - 54,7
9 - 53,7
10 - 54
13 - 51,7
14 - 52,38
15 - 54,71
16 - 52,01
17 - 49,04
20 - 49.87
21 - 48.54
22- 50.55
23 - 50.78
24 - 51.03
27 - 47.41
Средноаритметично цената е около 53 евро.
Къде казвате отиват отстъпшките от ттф?
Азерския газ е на цена от около 30 евро, просто защото газът е отпаден продукт на нефта.
А за Чирен пишете пълни глупости. ПЪЛНИ!
До коментар [#5] от "BAte Venci":
Всъщност трябва да се поправя - при цена за барел от 74 долара на Брента от февруари след конвертирането (от барели в MMBtu и после в MW/h) азерския газ става на цена от 44.5 евро за MW/h. Мдам, слевдащият път ще съм по-вещ с калкулатора. Но пак сметките излизат горе-долу колкото тези на Булгаргаз. За "Чирен" не съм запознат точно какви са процедурите за отпускане на пазара и попълване, затова и там се въздържам от коментар как точно влиза в ценовия микс.
До коментар [#6] от "kuranakyumura":
Аха и като събереш 70% на цена 53 евро и 30% на цена от 45 евро, като не си теглил от скъпия Чирен тоест там имаш 0%. Прави средна цена от 54 евро за месец март.
До коментар [#3] от "volarok":
Шарлатани.
До коментар [#7] от "BAte Venci":
Колега, математиката не ти е сила малко, как можеш да вземеш проценти от две стойности и да получиш срерна по-висока и от двете първоначални? Реалната стойност е 50.6, което реално е по-ниска цена от предлаганата..
Яко пропаганда и неграмотни списвания... Някаква моментна картина, някакви сравнения тип ябълки/круши, някаква конспирация "странни неща се случват". Защо не видите цените за крайни клиенти, защото нали тука било много скъпо?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.