Мярката за ВЕИ и батерии за бизнеса - много въпроси, малко подадени проекти
Пикът на заявления се очаква дни преди крайния срок за кандидатстване - 15 май. Бюджетът от 200 млн.лв. може да бъде увеличен значително


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- Над 100 индивидуални запитвания за разяснения по процедурата отчитат от Министерството на иновациите и растежа.
- Липсата на подадени проекти не е изненада, тъй като кандидатстване изисква специфична подготовка.
- Бюджетът от 200 млн. лв. по мярката може да бъде увеличен значително, но това ще стане най-рано през лятото.
Повече от месец след старта на схемата за изграждане на собствени ВЕИ с батерии за съхранение на енергия по Плана за възстановяване, по нея все още няма бум на подадените проекти. Мярката е насочена изцяло към бизнеса, като очакванията са, че ще бъде повече от атрактивна, а заявленията значително ще надхвърлят бюджета от 200 млн. лева.
- Над 100 индивидуални запитвания за разяснения по процедурата отчитат от Министерството на иновациите и растежа.
- Липсата на подадени проекти не е изненада, тъй като кандидатстване изисква специфична подготовка.
- Бюджетът от 200 млн. лв. по мярката може да бъде увеличен значително, но това ще стане най-рано през лятото.
Повече от месец след старта на схемата за изграждане на собствени ВЕИ с батерии за съхранение на енергия по Плана за възстановяване, по нея все още няма бум на подадените проекти. Мярката е насочена изцяло към бизнеса, като очакванията са, че ще бъде повече от атрактивна, а заявленията значително ще надхвърлят бюджета от 200 млн. лева.
Засега това се потвърждава единствено от получените над 100 индивидуални запитвания за разяснения по процедурата, става ясно от справка, изготвена за "Капитал" от Министерството на иновациите и растежа (МИР). Оттам не отговарят на въпроса колко са подадените проекти, което предполага, че или има много малко такива или дори засега няма подадени.
Това обаче съвсем не е изненада и не означава, че интересът по схемата ще бъде слаб. Подаването на проектите изисква специфична подготовка като освен стандартния формуляр, по процедурата за ВЕИ е необходимо да бъде предоставен идеен или технически проект, разработен съвместно с лицензиран проектант. Тази документация изисква повече време за прецизно изработване и е основната причина мярката да има по-дълъг от минималния възможен срок за кандидатстване от два месеца, а именно тримесечен.
Съфинансирането по мярката е до 50% - минималният размер за предприятие е 75 000 лв., а максималният - 1 млн. лв., като със средствата ще могат да се финансират мощности до 1 MW и съоръжения за съхранение на електроенергията. По експертни оценки инвестиция за 2 млн.лв. (1 млн.лв. собствени средства и още толкова по схемата) би се изградила висококачествна инсталация с батерия. Подобна мощност обаче би била от полза за доста голямо предприятие, което има голям разход на енергия. Освен това проектът би изисквал и площ.
Ще подпомогнем 1000 проекта. Засега
Предварителните разчети на МИР показват, че по мярката ще бъдат подпомогнати около 1000 предприятия. Те могат да са микро, малки, средни предприятия и част от големите предприятия (с персонал до 3000 души), като възможност да кандидатстват имат предприятия от почти всички сектори на икономиката. Срокът за подаване на документи е 15 май 2023 г., а практиката на МИР до момента показва, че проектите масово се изпращат в последните около 20 дни преди изтичането на срока.
Например - за "Капитал" експертите изтъкват, че по сходни процедури (но по програма "Конкурентоспособност" 2014-2020), свързани с енергийната ефективност в предприятията и с инициативи за ефективно използване на ресурсите, по които също се изискваше разработването на енергиен одит и одит за ресурсна ефективност, първите заявления са били получени 20 дни преди крайния срок за кандидатстване при 4-месечен период за подготовка на предложенията и 26 дни преди крайния срок при 5-месечен период за кандидатстване. Съответно, и по двете процедури заявената подкрепа значително е надхвърляла наличния бюджет по двете мерки. Има и друго - според експертите бизнесът предпочита да използва максимално наличното време за подготовка на документите си, за да минимизира допускането на грешки и да повиши качеството на проектите си.
От 200 млн. лв. нагоре
Добрата новина за бизнеса е, че бюджетът по програмата вероятно ще бъде увеличен и това ще даде шанс на повече фирми да получат средства за енергийна независимост. Засега обаче от МИР не казват за каква сума ще настояват, но очакванията са, че България ще успее да получи значително повече средства. Основание за това е фактът, че първоначалният размер на бюджета по схемата бе едва 20 млн.лв., но впоследствие той беше увеличен на 200 млн. лева.
От министерството припомнят, че през май м.г. ЕК представи плана REPowerEU за преодоляване на сътресенията на световния енергиен пазар, причинени от войната в Украйна и насочен към подкрепа за прехода към чиста енергия. В своите съществуващи планове за възстановяване и устойчивост държавите-членки, включително България, имат възможност да предложат специални глави във връзка с REPowerEU. Актуализираните планове за възстановяване и устойчивост, включително главите във връзка с REPowerEU, ще бъдат оценени от комисията след процес, подобен на процеса по одобрение на самите планове.
Успешни проекти - повече пари
Държавите трябва да посочат успешни енергийни проекти, за които ресурсът не е стигнал и има още множество кандидати, които могат да бъдат подкрепени. С други думи - допълващото финансиране ще може да се осигури след извършено успешно изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост. Прогнозата е то да е за значителна част от предприятията, които отговарят на изискванията, но за които не са достигнали средства от първоначалния бюджет по настоящото кандидатствате до 15 май 2023 г.
Логично, конкретни разговори за осигуряване на този допълнителен ресурс могат да се водят след края на кандидатстването по мярката за ВЕИ и батерии, когато ще има повече яснота за необходимия ресурс и броя кандидати, чиито проекти отговарят на условията, пишат от МИР. Последно - на конференцията Energy and Power, организирана от "Капитал" ресорният министър Александър Пулев коментира, че е поел ангажимент за регулярна обратна връзка към вицепремиера Атанас Пеканов за проявения интерес по процедурата. "Ако има наличен такъв, а аз съм убеден, че ще има силен интерес към такъв ресурс, поемам ангажимент да направим всичко възможно когато се отвори процесът по кандидатстване за допълнителен ресурс от 1 млрд. лв. по "REPowerEU" да увеличим този лимит, така че средствата да стигнат до всички компании, които са отговорили на критериите и изискванията", каза той на конференцията на "Капитал".
2 коментара
А каква е логиката компаниите от хранително-вкусовата индустрия да бъдат императивно изключени от обхвата на проекта?
Уважаема гожо Гочева, Не е учудващо, че няма проекти кандидатстващи за финансиране. Гледайки на макро показателите, човек много лесно ще пропусне къде е заровено кучето. Нека да Ви дам реален пример. Мой клиент ме покани на разговор с желанието да получи оферта за осъществяване на такъв проект. Започнахме да смятаме. Инсталирана мощност на обекта - 400 киловата. Покривна площ на сградата позволяваща инсталация на 47 киловата. Съгласно изискванията на програната, батерията му трябва да е с капацитет 100% от мощността на фотоволтаичната инсталация за един час. При 400 киловата инсталирана мощност, фотоволтаикът почти никога няма да е в състояние да я покрие и да зарежда някакъв излишък в батерията. Съответно, батерията е безполезна за моя клиент. Приблизителна цена на фотоволтаичната част - 70 хил лева, приблизителна цена на батерията - 85 хиляди лева. Очакван процент на субсидията - 50%. Питам се каква е истинската цел на така формулираната ОТ БЪЛГАРСКИТЕ ПОЛИТИЦИ мярка? Стимул за енергина ефективност или стимул за нечий бизнес с батерии? В същото време румънците направиха нещо много по-просто и по-ефективно, свалиха ДДС на битовите фотоволтаични инсталации на 5% субсидирайки по този начин всеки с 15% без допълнителни разходи за административни процедури за одобряване на проекти. Въпросът е, искаме ли наистина или ще си играем на "дяволът чете евангелието"?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.