България може да се захранва с евтин зелен ток от Африка
Трансморските електрически кабели звучат сюрреалистично, но тези проекти зачестяват, а често са подкрепени от мащабни инвеститори


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- Страни в Африка и Азия има огромен капацитет за производство и износ на ВЕИ ток, но големите загуби при преноса на огромни разстояния са проблем.
- Трансморските електрически кабели обаче вече могат да свързват ефективно и с малки загуби мрежи, отдалечени на хиляди километри.
- Няколко такива проекти вече се задвижват, като един от тях минава и през Черно море.
Може би сте чували, че ако само 1.2% от територията на Сахара се покрият с фотоволтаици, те ще произвеждат достатъчно електроенергия, за да задоволят сегашните нужди на целия свят. Звучи невероятно, но е факт. Защо тогава все още никой не е направил такъв проект?
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
Ефтин!? От Африка ?! А приказката за доматите с колците - докога ?
"1800 мегавата електроенергия"
Ами не позна. С ватове се измерва мощност, не - енергия. Научи се преди да пишеш статии.
Къде е Сахара, къде е БГ.
И колко процента от тока ще са като загуби по трасето.
АМИ - към то 90% :)
Далеч по-смислено бе да напишете за слънчеви електроцентрали в околоземна орбита.
Усещате ли на къде ни бутат . От износител на ел. енергия , ше ни превърнат във вносител. Към 90 та , България , беше (що годе ) независима , защото можеше да со осигури основните ресурси ( храна , облекло , лекарства , вода , енергия , отбрана ) . Като ти спрат тока - няма как да си независим .
Най-доброто решение е, да се използва слънчева енергия, а в Африка не е да няма.
HVDC кабелите/системите имат значително по-малко загуби на дълги разстояния, каквато е и идеята тук. Форумните тролчики обаче рядко стигат по-далеч от заглавието 🤣
Ми тогава защо грантаджиите ежедневно ни продънват ушите как задължително требвало да си осерем природата и земеделските площи с перки, панели и мини ВЕЦ-ове, след като можем просто да си внесем евтин ВЕИ-ток на корем от Африка?
Остава само да стегнем ПАВЕЦ-овете и да продължим да развиваме ядрената енергетика като базова мощност, а другото ще се намери.
До коментар [#3] от "dobadoba":
Твърдението не е вярно. Кабелите (HVDC) се използват от края на 19в., в момента ги има на много места, в това число в Индия, м/у Испания-Франция, през канала, в Канада, Италия и др. Има специализирани фирми за тази технологияа. Загубите са много по-ниски при тях (прочети за пасивно и активно съпротивление). Основният проблем е завоалиран в статията - натрупването и отдаването на енергия от фото-волтаици, и от ветрови. Няма съответствие м/у потребление и производство. НЯМА системи за съхранение на енергия в голямо количество, даже и при използването водни ЕЦ, трябва и вода.
Всички видове батерии и др. методи са в момента са силно ограничени, и не са пригодни за големи мощности. Ак. системи при перките са просто играчки.
Прилагателните "евтин" и "зелен" за тока не могат да съжителстват в едно изречение.
Пък и някой да отвори очите на местните "експерти", че основният проблем не е произдовдсното на ел.енергия, а
P.S.
Sorry, грешен клавиш - а С Ъ Х Р А Н Е Н И Е Т О ѝ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.