Вместо малки модулни реактори - умалени версии на старите АЕЦ
Обявените проекти, включително този в Румъния, използват бранда SMR, но реално предлагат същата технология като на големите стари централи


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
- Малките модулни реактори са един от ключовете към зелена ядрена енергия.
- Подготвят се различни разработки, които могат да променят изцяло възприятията за сектора.
- Румъния в партньорство със САЩ ще прави централа с модулни реактори, които обаче работят по старата технология.
Американската компания "Уестингхаус", която твърде вероятно ще строи 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", представи преди седмица модела си на малък модулен реактор (SMR) AP-300. Тази новина би трябвало да звучи бомбастично и да разгръща нова страница в ядрената енергетика. Малки модулни реактори, енергиен преход, децентрализация на енергийната система, зелена ядрена енергия. Всички тези понятия са обвързани помежду си и носят сходно послание, а технологията за SMR реактори изглежда да е един от ключовете към успешния зелен преход. Именно затова те са и обект на такъв публичен интерес.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Небрежно пропускате новите руски реактори, работещи с отработвно ядрено гориво. Има такъв, който съвсем успешно работи в момента и се тества...
В България първо трабва да се ремонтира ПАВЕЦ "Чаира", да се изгради още един ПАВЕЦ с подобни възможности, и да се изградят два реактора с мощност около 600 МВт. След 15 години трябва да започне строежа на заместваща мощност на АЕЦ Козлодуй. В Маришкия басейн трябва да се запазят поне половината генериращи мощности, за да има някаква резерва.
През втората половина на осемдесетте години на миналия век, в Направление "Оборудване за АЕЦ" в столичен институт, съвместно с ВНИАМ-Москва, започва разработката на оборудване за малък реактор АСТ 100 (Атомна топлоснабдителна инсталация). Смелият проект предвижда, на специални площадки, да бъдат построени шест такива необслужвани реактори, с което да се реши тежкия топлофикационен проблем на София. Реакторите са базирани на, добре овладяната, технология на водо-водните реактори. За съжаление, демократичните промени в Европа ликвидираха такава възможност, а едва сега (след 2018г) се заговори за американските разработки!
До коментар [#1] от "ozd05563707":
Безаналогов? Като Армата, Антей, Кинджал, Сармат и Су-86?
Моля авторът да посочи един-единствен пример за работещ малък модулен реактор на Уестинг.
Защото ние вече платихме няколко млрд. за US самолети на картинка, които никой не знае кога и дали изобщо ще придобием.
Та това с US ММР досущ прилича на онова с Ф-16 Блок 70...
Аборигени се лъжат с гребенчета и най-вече с огледалца.
P.S. А, и моля уважавания енергиен експерт ЕА да припомни кога Уестинг за последно построиха работещ ядрен реактор. Онези двата АЕЦ-а в Щатите, дето ги строят от 30 г, наистина ли още не са построени?
До коментар [#5] от "D.r D":
Здравейте,
ако сте прочели щателно материала, той именно натъртва, че представяните малки модулни реактори от страна на Уестингхаус са просто малки, но не и модулни. Факт е, че САЩ ще инвестира милиони в Румъния за централа с подобни технологии - друг е въпросът дали става въпрос за малки модулни реактори или просто за умалени AP-1000 ( отговорът също е в текста) .
До коментар [#6] от "Evgeni Ahmadzai":
Уважаеми г-н Ахмадзай,
Бягате от отговора на съвсем конкретните ми въпроси, които искат просто "да" или "не".
1. Има ли работещ такъв?
2. Кога последно построиха работещ ядрен реактор?
А иначе благодаря за вниманието и за лекцията, от която не научих нищо.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.