Европа се отърси от газовото ембарго на Путин
Сега трябва да помисли как да се справи с Китай


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Оръжията се предлагат във всякакви форми и размери. Варират от Javelin, които взривяват руски танкове, до F-16, на които украинските асове скоро може да летят. Когато инвазията на руския президент Владимир Путин в Украйна затъна миналата година, той посегна към оръжие, което малцина си представяха, че ще се осмели да използва - ограничаване на доставките от огромните газови находища на Русия до основните клиенти в Европа. Особено за Германия и други страни, които бяха осигурили газ за домовете и предприятията, предвижданията бяха за тежки последици - двуцифрен спад на БВП, нарастваща безработица, да не говорим за студени домове.
И все пак оръжието на Путин за масово икономическо унищожение се оказа глупаво. Кризата почти отмина и тя нанесе много по-малко вреди от очакваното. След като приключат с въздишката на облекчение, политиците трябва да помислят какво означава това, докато обмислят следващото си геополитическо предизвикателство: как да "намалят риска" от търговията на континента с Китай. Ако супероръжието на Путин се провали, колко трябва да плати Европа, за да се освободи от зависимостта си от Китай за вноса на всичко - от редкоземни елементи до мобилни телефони?
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
как да "намалят риска" от търговията на континента с Китай.
Радикално - да не търгува! :)
Аз пък съм останал с впечатление, че не Русия спря да продава газ на Европа, а Европа се отказа да купува руски газ...В България това стапа на времето на Киро и Асен. Пък и не беше чак толкова отдавна, за да не се помни.
С Китай е по-сложно - единствената сила, която може да инвестира милиарди е.
Много е хубаво да виждаш как държавите "изплуват" от зависимостта. Такъв спад на цените надали щяхме да имаме, ако още бяхме зависими от руския газ. Някои страни строят терминали за втечнен газ, прокарват газопроводи, това сякаш разви още повече пазара на синьото гориво!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.