Токът става 4 пъти по-скъп, когато слънцето залезе
От средно 200 лв./мВтч във вечерните часове борсовата цена на електроенергията доближава 800 лева
Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
През последните дни, най-вече заради горещата вълна, борсовата цена на електроенергията започна да се повишава и бързо върна спомените от миналото лято. Все още екстремни стойности няма, поне ако се гледат средните цени - от миналата седмица те се движат около 300 лв./мВтч, но средно за август все още са под границата от 200 лв./мВтч.
Не така обаче стоят нещата с почасовите цени на електроенергията. Данните на Българската независима енергийна борса показват, че вечер - към 20.00 и 21.00 ч., токът се търгува на критично високи нива от над 700 лв. Конкретно за този часови диапазон на 29 август стойностите са над 750 лв./мВтч.
- Най-големите соларни паркове в България.
До голяма степен това е свързано най-вече с нуждите от охлаждане, които екстремните горещини в региона причиняват. За сравнение, в Западна Европа енергията е поне с 30% по-евтина. Но същинската причина е в това, че вече голяма част от соларното производство се замества от ТЕЦ.
Когато соларите на работят
През тази година България преживява истински бум при соларните мощности, като само за няколко месеца те буквално се удвоиха. Вече работещите фотоволтаични централи са с капацитет над 2400 мВтч и почти всеки ден в определени обедни часове надвишават по производство дори АЕЦ "Козлодуй". Въглищните централи от месеци отстъпват значително пред соларните в светлата част на деня.
Ефектът от това соларно избухване върху цените на енергията е повече от показателен. Докато преди най-високите цени бяха именно през деня - когато търсенето е най-голямо заради работещия бизнес, сега е обратното. От графиките на енергийната борса се вижда, че токът е най-евтин именно когато има най-голямо соларно производство. Дори в определени дни се стига до нулева цена на електроенергията.
Когато слънцето залезе обаче, соларните мощности се заместват от ВЕЦ и ТЕЦ. А в края на август денят е по-къс и това заместване се случва по-рано - започва още към 19.00 часа. Това води до ясно изразен скок на цената на борсовия ток, при това в пъти. Ако в 17.00 часа на 29 август стойността е 215 лв./мВтч, в 19 ч. вече е 576 лв./мВтч, а в 20 часа надвишава 756 лв.
Причината за това е начинът, по който функционира енергийната борса - цената за всеки час се определя от най-скъпата мощност, за чиято енергия има сключена сделка. Така във вечерните часове това са въглищните ТЕЦ, тъй като ВЕЦ-овете не могат да покрият напълно отпадналата соларна мощност, а вятърният потенциал на България все още не е оползотворен.
Какво може да стане
Още в следващите дни, с отминаването на горещата вълна, тези дисбаланси със сигурност ще намалеят, а дори през септември е много вероятно отново да станем свидетели на близки до нулата цени в определени часове. Но ситуацията е показателна за по-голямата картина в енергетиката.Например какво би станало, ако сега трябваше да разчитаме основно на въглищните централи и нямаше толкова много соларни мощности? Без съмнение тези екстремни цени от вечерните часове щяха да са валидни за целия ден. Именно това видяхме през 2022 г., когато заради спирането на руския газ към Европа, потреблението беше подсигуряване именно от ТЕЦ на въглища. Това доведе до криза с цените на тока и рекордна инфлация в цяла Европа.
11 коментара
малки газови бързо развъртащи турбини, в первектният вариянт на на биогаз за пиковете. вецовете нямат шанс в средата и края на лятото. цирка ще е догодина когато не презаредим аец-а и опрем яко до въглищата.
Това означава , че проблемът ще е през зимните месеци, когато слънцето рано залязва, а навън е студено.
ЕС ни води към такава енергийна трансформация, че цените ще бъдат двойни и тройни от сегашните 25 стотинки на KW/h
До коментар [#2] от "coffee.bean":
Май ще трябва да сме щастливи, ако са само тройни цените...
Балансирането на ВЕИ зависи от природния газ. Обаче в ЕС открито отказват да сключват дългосрочни договори поради Зеленият пакт, руският газ за ЕС вероятно окончателно ще спре следващата година. Най-голямото европейски газово находище в Грьонинген го изваждат от експлоатация до два месеца. Газопровод от Нигерия до ЕС няма да има поради преврата в Нигер. И на всичкото отгоре някакви слабоумни корупционери в НС предлагат 60% от тока за бита да бъдел от ВЕИ.
Ами зимата? Влакче на ужасите ще е енергетиката с тия ВЕИ. Който иска да си планира разходите или приходите - ами няма да може.
В пъти по-добре е откакто сме на газ! Токът може да ти спре насред зима, а ако се отопляваш на ток, не е много приятно това. Докато с природния газ направо се "родихме". Топличко през цялото време, винаги си имаме топла вода, готвим си на него...
Пак са намерили схема за някои наши хора. Защото излиза, че ако аз кажа, че искам 10 kw за 10 лева в часовия диапазон от 20:00 до 21:00 всички други ще платят по 1000 лева на мегават, а в същност трябва или да мога да сключа предварително договори по фиксирана цена напред във времето или всеки потребител да получава пропорционално и да купим 5% от потреблението на 100 лева 10% на на 200 лева и т.н. Третия вариант е всеки производител да си качва негова цена и от 17:00 до 17:59 всеки потребител да си избира кое количество за 18:00 до 19:00 да купи и неизползваното да го плаща по максималната цена плюс глоба.
ВЕИ сами трябва да си балансират производството. Не може все друг да ги спасява. Те само да реализират печалби.
До коментар [#6] от "Batezuzi":
оказа се, че в Германия има фирми продавачи на ток, които продават на текущите цени на борсата и при това имат у-ва, които потребителите си купуват и инсталират, за да се измерва в реално време и свързано с интернет потреблението им. Така по интернет потребителите получават сигнал, който да активира умните им уреди, че токът е евтин и могат да започнат с потреблението - "заредена пералня", "бойлер чакащ да бъде пуснат", "заредена миялна" и т.н. По този начин потребителите могат да се възползват от най-ниските цени за големи потребители.
Ако това стане масово би било едно добро подобрение, защото денем, когато има слънце и токът от него е евтин може да върви по-голям товар отколкото да се пуска вечер.
До коментар [#8] от "ekp351157130":
Ще ставаме роби на хвърчащата цена на тока? Ще внимаваме кога перем, готвим, кога се отопляваме ? Това ли е техническият прогрес? Ще зареждаме пералнята и тя ще чака евтина енергия? Ами ако пералнята тръгне и хоп цената на ел. енергията хвръкне до небесата? Или ще се топлим когато има слънце, а вечерта ще раздават грейки?
До коментар [#9] от "mickmick":
сещаш ли се, че въртим часовници два пъти в годината, въпреки техническия прогрес
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.