Нов рекорд - 2319 MWh соларен ток в мрежата по обед
Производството на фотоволтаиците достига върхови нива през септември заради пуснатите нови мощности


Научавайте най-важното от сектор енергетика през изминалата седмица
Между 11 и 12 часа на 9 септември соларните паркове в България са поставили нов своеобразен рекорд за страната, като са произвели 2319 мегаватчаса електроенергия. В същия момент АЕЦ "Козлодуй" генерира под 2000 мВтч, а всички въглищните ТЕЦ - общо около 1100 мВтч. Или казано по друг начин, фотоволтаиците са осигурили 40% от енергията в този час. Това показват верифицираните данни на европейския алианс на преносните оператори ENTSO-S.
Въпросният рекорд обаче може да е бил подобрен днес (12 септември), тъй като оперативните данни на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) сочеха активни над 2200 мВт фотоволтаици към 13 часа, а пикът е бил преди обед. Обобщена информация за това ще има на следващия ден.
Това е така най-вече заради многото нови соларни мощности, които бяха пуснати в последните месеци, и тези, които предстои да бъдат пуснати съвсем скоро.
Но сред причините за голямото производство е слънчевото време над страната и високите, но не твърде високи температури. За разлика от юли и август обаче доминацията на соларите се задържа съвсем за кратко заради по-малкия ден.

От началото на годината до 10 септември произведената фотоволтаична електроенергия в България е с 56% повече от миналогодишните стойности за същия период. Причината е в интегрирането на стотици мегавати повече панели през периода. Този ръст вероятно ще се задържи и през 2024 г., след което може да има известно забавяне поради липсата на нови големи проекти в развитие сега. Ситуацията обаче може да се промени, ако бъдат пуснати процедурите по плана за възстановяване, които предвиждат 1700 мВт нови соларни мощности.
Като цяло производство на електроенергия в страната от началото на годината спада с рекордните 21%, което е провокирано от по-ниското производство на въглищните централи и намаленото търсене при износа (-69%), което беше на рекордни нива през миналото лято. Конкретно базовите централи (ТЕЦ и АЕЦ) са намалили производството си с близо 30% до този момент през годината. При ВЕЦ пък понижението около 16%.
Интересно е и, че потреблението на ток в страната намалява значителено - с цели 5%. Едно от обясненията за това е, че все повече предприятия разчитат на собствено производство, вместо да купуват от мрежата.
3 коментара
Няма нищо, което да ни пречи да увеличим този дял.
Боже ,Боже що не го консервирате този ток в буркани за зимата.
Сравнява се делът на соларите и АЕЦ само в промеждутъка на един час в денонощието. Това е спекулативно. Енергията не може да се консервира, тя е обвързана директно с потреблението. А то е върхово в часовете от 8:00 до 11:00 и от 18:00 до 21:00 . Какво ми дреме сравнение в 13 ч., какво показва то? Всъщност тук не се прави разлика между базови и останалите електропроизводители. Във върховите часове всички останали надграждат производството на базовите. А какво става като залезе слънцето или вятърът е слаб или прекалено силен (тогава вятърните са спрени). Тия показатели са дрън-дрън. Прав е предишният коментар: токът да го консервираме в буркани ли? Всъщнос вятърните и соларните енергопроизводители са с ниско кпд, защото когато има най-голямо потребление на ток от консуматорите, тях ги няма в енергосистемата. И зависят изцяло от природните капризи в останалото време.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.