Потъващи милиони
"Холдинг Варна" планира второ голямо увеличение на капитала в рамките на година. Инвеститорите още се чудят какво стана с парите от първото
Илюстрация |
Инфографика |
Повод за опасенията
са размерът и цената, при които се извършват увеличенията. Общо двете увеличения са на стойност, която превишава 2.5 пъти активите на "Холдинг Варна" отпреди това. Така акционерите, които по една или друга причина решат да не участват, губят част от дела си в компанията. За това те са компенсирани с приходите от продажбата на правата им. Проблем има, ако новите акции се издават по цена под балансовата им стойност (частта от собствения капитал на дружеството, който се пада на една акция) - така новите акционери купуват по-евтино части от капитала на компанията, докато старите изведнъж се оказват с по-малка стойност на инвестицията си от досегашната.
Сега обаче мениджмънтът планира да продава новите акции по 22 лв., докато на база собствения капитал към 30 юни 2008 г. те струват по 31.11 лв. При последния подобен случай с девненското предприятие "Полимери" в Комисията за финансов надзор (КФН) постъпиха жалби от инвеститори и тя не одобри увеличението на капитала. Тогава регулаторът се позова на текст от Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК), където се казва, че комисията "отказва издаване на потвърждение на проспект... ако емисионната стойност на акциите е по-ниска от балансовата стойност на една акция преди увеличението на капитала, изчислена към момента на вземане на решение за увеличаване на капитала, и по този начин се накърняват интересите на акционерите". "Мнението ни е, че цената е много по-висока, но пазарът определя цената. Не виждаме размиване на капитала, след като акциите са свободно търгуеми. В момента всички сме свидетели световни компании на какви цени се търгуват и на какви цени си правят увеличенията. Най-важното за холдинга и за неговите акционери е да е успешна емисията", казаха от ръководството на "Холдинг Варна".
Според Пламен Дерменджиев, професионален инвеститор и преподавател в УНСС, сега случаят е аналогичен на "Полимери" и той каза за "Капитал", че като акционер в холдинга смята да пусне жалба до КФН. "Значителният спад на балансовата стойност и на печалбата на една акция на "Холдинг Варна" в резултат на така предлаганото увеличение на капитала застрашава и накърнява интересите на акционерите", коментира той и добави, че всяко увеличение на цена под ликвидационната стойност би била разводняване, тъй като акциите не се търгуват активно и котировките не са достатъчно представителни.
Още по темата
Второ предприятие на Николай Банев влиза в процедура по несъстоятелност през последните четири месеца
18 дек 2012Изчезващата химия между акционерите
Николай Банев прави промени в "Полимери" при пълно информационно затъмнение
16 сеп 2011Групата "Химимпорт" преобразува три бивши приватизационни фонда в секторни холдинги
13 фев 2009Николай Банев иска да разводни капитала на "Полимери". На ход е Комисията за финансов надзор
11 апр 2008
Финансовите институции преоформят операциите си в САЩ след промени в регулациите на Федералния резерв
5 дек 2019, 878 прочитания

Италианската банка ще поиска регулаторно одобрение за обратно изкупуване на акции за 2 млрд. евро
3 дек 2019, 2631 прочитания
5 дек 2019, 2433 прочитания
6 дек 2019, 2411 прочитания
6 дек 2019, 2331 прочитания
5 дек 2019, 2143 прочитания
5 дек 2019, 1679 прочитания
Във време на световна криза финансови групи от Пекин до Шанхай станаха най-печелившите в света