Вятър работа
Съмнителна оценка на патент може да превърне неизвестната "Енергони" в най-голямата компания на българската борса
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
През 1993 г. никому неизвестната канадска миннодобивна компания Bre-X обявява, че е открила голямо находище на злато в джунглите на Борнео, Индонезия. Прогнозите за залежите достигат невижданите 200 млн. тройунции. Акциите на групата за нула време се превръщат в абсолютен хит сред инвеститорите на борсата в Торонто и пазарната капитализация достига 4.4 млрд. долара. Но всичко се сгромолясва с гръм и трясък, след като става ясно, че залежите от злато са почти никакви. Акциите се сриват и завличат редица пенсионни фондове в Канада със стотици милиони долари.
Историята на световните фондови борси изобилстват с подобни балони, които се напомпват или от необоснована инвеститорска мания или от измамно раздути активи. На Българската фондова борса в момента трудно може да се говори за инвеститорска еуфория, но странно оценени активи не липсват. Най-пресният и фрапантен случай е наскоро качилата се на борсата "Енергони", която планира на общото си събрание в края на ноември да увеличи капитала си
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
27 коментара
Еко моят УПФ купи и една акция от тея, лично ще му удуша шефа със собствените ръчички. Отначало може и да полежа 2-3 години, но скоро не само ще ме амнистират, но и народът ще ми вдигне паметник
Не е луд който яде зелника, а ............ Всичко около ветрогенераторите е далавера. В България няма вятър за производството на ток тези перки.
Патента струвал не знам си колко милиона.. Айде стига бе! Тия имат ли работеща инсталация или само идейки и платени такси за патент. Вероятно поредния патентен трол
Айде сега пък излишни въпроси дали струва толкоз тоя патент.
Да не би някой досега да е питал дали си струват парите перките и соларите? Няма никакво значение - нали ще ги плащат бъдещите поколения. Можем да ги пишем колкото си искаме, важното е далаверата да върви...
Мен ако питате всичко в енергетиката е далаверка и атома и въглищата и т.н.
До коментар [#4] от "К.":
Сега ясно ли ви е къде ви заминават бързо-бързо паричките, ммм?
При ей-такива паразити.
Само дето в България паразитите застрашително надскочиха 10-на %, та организмът се задъхва от туморите :(
До Капитал /и евентуално други информирани/:
- Бихте ли направили една статия, като преглед или оценка по хода и развитието на идеята за ветрогенераторни инсталации в зоната около Троян. Става дума за Капман Кепитъл - г-н Николай Алъмов мисля, както и развитието на дейността на дружеството Троян Енерджи. Май имаше статия в К.
В момента има няколко (3 мисля) монтирани вятърни генератори под връх Васильов. Видими са дори от урбанизираната зона на Беклемето. Доколкото си спомням монтажа беше преди 3 год. Досега трябва да има някакъв резултат, преценка... Имах известно участие по монтажа им.
Предварително благодаря,
"Балонче хвърковато..."
Тези оценители, до колкото си спомням подлежат на някакъв контрол?!
Ако е така ми се струва, че Любомир Цветков, е редно да стане съсет на Вальо Топлото ;-)
кпд при вятърните централи е около 25%, в Шотландия само при много силен и постоянен вятър стига до 40%. При ТЕЦ-овете е над 90% обикновено (спирания за подръжка и други). Годината има 8762 часа, но няма как перките да работят всичките часове на пълна мощност.
Вятърната енергия въпреки това е много перспективна, вече някъде се изплаща и без дотации, престанете с тези захласвания по великия ни АЕЦ.
Цялата работа е измама. 547млн лв.....
Но кой на първо място е за затвора?
Вещото лице.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.