Резервирана подкрепа
Бен Бърнанке може да не успее да запази правомощията на Федералния резерв и да остане да го ръководи


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
"Сбогом! Преизбирането на Бърнанке е повече, отколкото мога да понеса."
С тези думи Никълъс Насим Талеб, автор на книгата "Черният лебед", донесла му славата на един от малкото предрекли кризата, обяви пред Huffington Post, че се оттегля от публичния живот в "платоничното спокойствие" на своята библиотека, за да потърси утеха във философията и науката и да работи върху следващата си книга.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
Покрай тая световна криза все си мисля даи има процедура българска медия да влезе трезора на БНБ и снима златото дето би требвало да е там.
Доколкото си спомням навревето Тато изнесе всичкото в Москва.
Сетне се посъбра малко, ама като доде Царот и правиха некви врътки кат се обясняваха,че струвало много пари да го пазят та Миленчо Велчевия и той май нещо товари на самолетите.
Оня ден Бойко като ходи при Искров даи е провери дали алтните са там ии са му показали само бележки.
Важно е щото като гледам нещата накъде отиват май идва времето да се броим кой кво е скътал под дюшека.
Фед? Тhe Hill? Що за глупави термини и чуждици? Явно е желанието на автора да се изживява като журналист на the Hill, но употребата на такива глупости е много дразнеща.
В Америка Федералният резерв е наричан разговорно the Fed, т.е.членувано, нещо като прякор. Използването на директната транслитерация на български нечленувано е абсолютна глупост.
Да не говорим, че вероятно на по-голямата част от потенциалната аудитория на Капитал the Hill нищо не говори. Не виждам и причина, поради която да се налага използването на думата на английски, освен комплексите и провинциализма на автора. На български следва да се преведе като "на хълма", но самото използване на фразата е абсолютно неуместно пред аудитория, която не е запозната с този термин за Капитолийския хълм във Вашинтон.
много малоумна статия. превод от различни мейнстрийм медии в америка и е станал някъв миш-маш.
Много слаба статия. Как сте я пуснали?
И как точно Талеб ще предложи работеща алтернатива??! Той даже не е икономист, а ливански математик работил като трейдър. Не знам защо хората толкова се прехласват по него... цялата му теория на кратко - "от време на време нещата се пре*** и никой не може да го предвиди"
В статията има съществена аналитична грешка. Според конституцията на САЩ , върховните парични права принадлежат на американския Конгрес. Това са върховните права, които определят всички аспекти на паричната емисия и политика. За да получи такива извънрeдни права в паричната политика, американското правителство трябва да промени Конституцията в този пункт. Конституцията не е променена и няма внесена поправка по този член (да не говорим за приета и влязла в сила). Федералният резерв е квазиправителствена инситуция. Конгресът може във всеки момент да си възвърне целия обем на парични права, ако това е необходимо, както и да контролира реализиацията на правата на американския народ - суверен от агента му по парична политика - ФЕД. Следователно опасенията, които са изложени в статията са невалидни. Н.С., подценявате механизмите на американската демокрация.
А защо никъде не се казва че Федералният Резерв е частна институция и че е 'федерален' само до колкото такова му е името.
@2 Споделям чувствата ви към използването на Фед на български, но за съжаление вече все повече навлиза... Вярвам ще се съгласите, че членуваното Федът звучи още по-нелепо, а пък постоянното повтаряне на Федералния резерв е малко тромаво. Ако имате по-добра идея, ще се радвам да я чуя. Що се отнася до The Hill - в случая става дума за името на вестника (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Hill_%28newspaper %29), което както и всички други имена на западни медии сме приели като практика да пишем на латиница. Иначе авторът няма желание да се изживява като журналист на който и да е хълм, уверявам ви.
@6 В случая не става въпрос толкова за правителство или Конгрес, колкото за подмяна на (предполагаемо) експертния Федерален резерв с по-скоро политически контрол над валутата.
@7 В статията изрично е посочено: "Друго предложение на сенатора е ръководството на дванадесетте федерални банки да се назначава централно (а не от частните банки, собственици на Фед). Което в крайна сметка пак води до намаляване на независимостта на централната банка."
Поздрави,
Николай Стоянов
Обикновено съм доста критичен към преводни материали - просто така се случва, не съм злобен - но в случая мисля, че Николай Стоянов се е справил прилично добре за българските стандарти.
За хора, които не следят ситуацията в Америка статията така или иначе няма да е проблем, докато тези, които я следят вероятно чудесно знаят какво е ФЕД. Напълно съм съгласен с автора, че е няма нищо лошо в транслитериланото използване за да се избегне тафталогия.
Имам някои дребни забележки по стила, но, повтарям, за българските стандарти намирам материала за съвсем сносен.
Много едностранчниво представяне на нещата. ако се поразровим малко в историята на ФЕД и създаването му през 1913 ще видим как той никога не е изпълнявал функциите си (стабилност на инфлацията, ниска безработица и др.) Единствения смисъл на Федералния Резерв (който е толкова федерален колкото и Federal Express) е да създава пари от нищото чрез fractional reserves и отпускане на заеми на правителството по време на война срещу лихва. Как иначе се финансират войните в Ирак и Афганистан? ture=related
ФЕД е най големият враг на Американците и свободата им. Колониите се отделиха от Великобритания именно за да противостоят на Централна й банка и данъците от Лондон. Сега Фед е централна банка, контролирана от крупните частни банкери, която изземва всичко стойностно от гражданите -постепенно, но сигурно, а и чрез стимулирани кризи като сегашната. От 1913 до сега долърът е изгубил 96% от стойнсотта си! света е натъпкан с виртуални зелени пари и системата се стимулира когато се цикличните и зачестяващи кризи на монетарната политика дойдат.
http://www.youtube.com/watch?v=AHYP_912cpQ&fea
Следете аргументите на Рон Пол и Фед за отмяната на секретните си процедури и да бъде одитиран. Мантрата за независимата централна банка трябва да приключи най после и да се върнат свободите на гражданите заедно с истинската стойност на труда и изобретателнсотта им!
ако Фед действа според законите и Конституцията, защо се страхува от одит на паричната политика който дори няма препоръки за промяната й? защо Бернанке е толкова Жалък!?
http://criticae.wordpress.com
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход