Време за експерти
Сега е моментът в Комисията за финансов надзор да влязат хора с професионален, а не с политически опит


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Всичко, което последния месец е назначено по тази бърза процедура, да знае отсега, че ще бъде преразгледано. И да не се опитват да говорят за чистки и за реваншизъм." Така преди година тогавашният кмет на София, а сега министър-председател, Бойко Борисов коментира пред в. "24 часа" ударните назначения и преназначения на тройната коалиция в различни комисии и ведомства в последните дни на мандата й. Едно от тези места беше Комисията за финансов надзор (КФН), която регулира застрахователи, пенсионни фондове и фондовата борса с активи за поне 10 млрд. лв. Преди изборите цялото ръководство на комисията беше с изтекъл мандат и затова и седемте членове бяха разпределени по партийна линия след няколко месеца боричкане.
Премиерът има основание за недоволство. Предишните управляващи използваха тези и други политически назначения, за да се окопаят в различни нива на властта за години напред - по закон членовете на важни регулатори като КФН са практически несменяеми в рамките на мандата си. Така водещо качество при светкавичния избор стана не професионализмът, а партийната и личната лоялност. От друга страна обаче, за имунитета на регулаторите си има причина - той е създаден именно да ги предпази от политическо влияние.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Как ще бъдат защитени интересите на акционерите?
Според мен никак - след като мажоритарите не им пука за цените на акциите им. Дали са по 5 лева или по 1 стотинка.. за тях няма голямо значение - фирмата е тяхна.
Нещо не ми е ясно. Уж Капитал са толкова информирани, а някак си пропускат факта, че г-жа Ранкова в грубо нарушение на Закона за КФН, стана член на УС на Банка за развитие шест месеца след като престана да е член на КФН, при положение че законът изрично и забранява да участва в управлението на поднадзорни лица 12 месеца след като е била член на комисията.
От това следват два извода:
1. Или Капитал са много неинформирани, което очевидно е доста невероятно;
2. Или Капитал си затварят очите за груби нарушения на закона, когато това изнася на собственика им - Иво Прокопиев. От което следва, че истината и спазването на закона ги интересува, само дотолкова, доколкото това отговаря на бизнес -интересите на Прокопиев.
Само едно не ми е ясно, защо Прокопиев се сърди, като го наричат търговец с медийно влияние.
Могат да се направят и няколко по-общи извода:
1. Закона важи само за хора, които не са членове на Партията (Герб) или за близки до Партията хора.
2. Герб назначава хора, които грубо нарушават закона, но после очаква от същите тези хора да прилагат закона. Не разбирам как един човек който е нарушил закона, после ще иска спазването му? Очевидно трябва да си гьонсурат (гербер) за да просперираш в държавата Б(Б).
3. Защо премахнахме чл. 1 на конституцията на НРБ?
4. Защо сменихме името НРБ? Толкова хубаво би се получило - Неговата Република на Бойко ;)
"Стани ти да седна аз", на барабойко "кадровата" политика.... явно имаме гладни наши момчета и момичета, които требе да нахраним.... е нахранете ги, що не, той финансовият надзор вякък може.... както се вижда ...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.