Опит за диалог. Неуспешен.
Първите идеи на новата Комисия за финансов надзор за развитие на борсата срещнаха незаслужено много критики
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
В съвременния български език апорт е почти мръсна дума. А увеличение на капитала под условие - още повече. Отворете архивите на който и да било вестник и ще видите, че те неизменно вървят в комплект с още една дума - измама.
В хаоса на прехода тези две иначе нормални финансови практики (и комбинацията от тях) бяха използвани от много приватизатори да увеличат дела си в придобитите от тях предприятия за сметка на останалите акционери. Сред онеправданите централно място заемаше държавата, която нито като акционер, нито като законодател, нито като регулатор успяваше да се справи с порочните практики. И за да се пресече тази практика, при публичните дружества бяха забранени увеличенията на капитала чрез непарични вноски (апорт) и такива, предназначени само за конкретен инвеститор (под условие).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Абе и вие/Дневник/не помогнахте твърде много, с онази поръчкова статия от преди няколко дни, за този диалог.
Явно пенсионните усетиха жегата и веднага решиха да действат с поръчкови статии.
Горната статия е друго нещо!Харесва ми!
Дори за в бъдеще,Николай Стоянов може да започне серия от интервюта с най-големите фактори, за да може да се проличи още по-добре къде са разминаванията и да се търсят варинати за възможно най-добрите ппромени.
А че такива са необходими е повече от ясно! И то час по-скоро!
Капитал да не се бори вече с Монитор за титлата казионен вестник?
До коментар [#2] от "ok":
Че какво лошо им в тази статия.Аз я намирам за много добра.
Трябва да има респект към КФН.Голям респект.И тези пробеми са жизнено необходими.Колкото по-рано, толкова по-добре.дори и някой от тях да не са най-добрите, по-добре да ги има, че иначе пазара съвсем ще загине!
А на пазара малко му трябва за да живне.Ще бъде добре и за мажоритари, и за всякакви КИС и за всички по веригата.Да се пуснат няколко държавни пакета през борсата.
Ако се види, че се работи по още толкова и току виж, сме в полезрението на големите инвеститори.Ще се вдигне и ликвидноста, ще започнат различни компани да обмислят и ИПО-та. Тоест, какво е лошото на всичко това?
Най-малкото,ако имат силата да ги направят тези промени, доста хора ще възвърнат част от загубеното си доверие в капиталовите пазари.
Индексите ще започнат да катерят, компаниите ще бъдат стимулирани да бъдат по-добри в работата си, и това може би пак ще задвижи мотора на икономиката.
Няма начин борса да се раздвижи чрез административни хватки. Лятото на 2007 регулаторната рамка беше същата, но собствениците на компаниите се надпреварваха да ги листват на борсата, а оборотът беше 10 пъти по-висок.
Защо? Защото имахме emerging markets bubble. Първичните публични предлагания (IPOs) минаваха на P/Е 30, a фондовете постигаха трицифрена доходност на годишна база. И така беше по целия свят, е само в България.
След десетина години можем да видим отново подобно нещо. Дотогава каквото и да прави администрацията, ефектът ще е нулев.
http://forexforum.bg/
До коментар [#4] от "minfin":
Никой не е казал, че борсата ще се раздвижи САМО от админ. хватки.Но без тях няма как да се раздвижи, защото това което е било през 2007 си е било затогава.Времената се менят, правилата също би трябвало да следват тази промяна.И в САЩ вече иа нови правила, ще има и още и още.Системата вече е много сложна и е необходимо непрекъснато да се приемат нови и нови правила.А в сткрана като България, за да има устойчив ръст на БФБ ,КФН трябва да е една от най-уважаваните институции в страната.Трябва да беси и да коли.
Оборотът в момнта е 10 пъти по нисък, поради една много проста причина, повечето дружества са на 1/10 от цените си от преди 3 години!
След 10 години, ти и още мнозина с твоят начин на мислене, ще решите да влизате някъде около върха на Софикс.
Познай кой ще ти продаде тогава!
За тези които имат депозити в УниКредит Булбанк,
препоръчвам да се свържат с банковия им служител и да изискват справка за сметките си на хартия, за да се уверят лично, че парите им са там където с ги оставили.
Аз имах депозит в УниКредит Булбанк, който "служебно" без мое знание и разрешение бе инвестиран във фонд "Пионер", като по този начин парите ми бяха изключени от фонда за гарантиране на депозитите, и аз щях да остана с пръст в устата в случай на фалит на УниКредит Булбанк.
Банката рискува моите пари в името на единствената цел... Да спечели 5% комисионна а служителя да вземе комисионна.
Фонда в който бяха инвестирани парите е на сума от 250 милиона ЕВРА, което означава че голяма група от клиенти на банката имат ари в банката но не знаят че не са застраховани, и в момент на проблем ще пият една студена вода.
Това пък откъде го реши? Те ако искат и на Луната да го инвестират, влогът си е влог и се закриля, независимо от операциите, които извършват банките.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.