Слаб шест
Лошите банкови кредити продължават да растат и задържат печалбите ниски, лихвите - високи, а икономиката - в рецесия
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
За да станеш топ банкер, вероятно е нужно да имаш не само умение да убеждаваш, а и диплома, пълна с шестици. Тези дни обаче има една шестица, която със сигурност не е повод за приповдигнато настроение в сектора и не говори за отлични резултати. Става въпрос за обема на проблемните кредити в портфейлите на банките, които вече надхвърлиха 6 млрд. лв. и по всичко личи, че увеличаването им съвсем не е свършило.
Доколко тази тенденция се дължи на форсмажорно стоварилата се криза и доколко на слаб риск мениджмънт е трудно да се каже. Ясно е обаче, че тя се отразява не само на самите банки, които свиват печалбите си и дори се подготвят за загуби. Ефектът не се ограничава и само до клиентите, които не си плащат. Той се пренася и върху всички останали домакинства и бизнеси, защото в опит да компенсират загубите от лошите заеми банките задържат лихвите по останалите кредити високи и увеличават всевъзможни такси и комисиони. А това на свой ред задържа икономиката и създава опасност от ново завъртане на цикъла безработица - лоши кредити.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
21 коментара
И каква е поуката от статията? -
-------------------------------------------
Правителството на барабойко е опасно ва вашите финанси, здраве (медицинско обслужване) и пенсии днес,
Ще стане опасно за вас изобще .... утре..... нали знаете място злачно място покойно......
Попадал съм на наистина ужасяващи случаи на безразсъдно отпускани кредити. Дано банките да са си извели поуката, но вътрешно те не са се променили особено.
До vdzhuvinov:
Със сигурност мога да потвърдя и си абсолютно прав, че безразсъдно са отпускани кредити. И въпреки "невероятната" аура, която обвива думата банка, в тези банки в България работят българи, които по никакъв начин не се различават по манталитет от нашите родни предприемачи, за които има прекрасна статия как "градят"/:) и разграждат/ имиджа на страната в чужбина.
Не знам как се става банкер, но онази креатура Харпарцумян е наистина дразнеща. Непрекъснатото му перчене, афиширане на благосъстояние и нагло отношение към малките клиенти е ужасяваща амалгама за топ банкер. Синдромът "Берлускони" (или "Наполеон" ако предпочитате) никак не му отива. Как, след като банкерите на България са такива мега недоразумения, очаквате да има работеща и логично функционираща банкова система? В кризата, когато повечето хора се гърчат за всеки лев, лихвите по кредитите скачат за да бъдат обезпечени "лошите" заеми, давани предимно на близки и приятели на управата на банката. Зорлен ни превръщат в неплащащи и после мрънкат, че затъват. Ако има едно по-човешко отношение към малките клиенти от страна на банките, то тогава и "лошите" кредити ще са по-малко. В момента банките са като някакви алчни дракони, които смучат, и смучат, и смуууучат..., и не осъзнават, че след последната капка кръв повече няма да има.
"Въпреки това възраждането на кредитирането в ипотечния сегмент е добра новина, тъй като това означава, че банките ще дадат шанс на населението да купува имоти....."
ама простете, те цените на жилищата ще падат. при жилища за 1.19 млд лева в готовност да бъдат продадени на пазара, познайте какаво ще се случи с цените. а баките ще си получат обратно 50% от дадените пари в най-добрия случай, другите ще им ги дължат разни напълно разорени хора. ипотечната криза в сащ доведе до проблемите в световен мащаб, това е на път да обърне и колата на българската икономика.
банките пак ще инвестират парите ни в глупости като бетониране на черноморието и напълно неконкурентни услуги.....
Чудя се, дали някога ще успеем да осъдим банка за липса на професионализъм при отпускане на кредити? В момента аз плащам за некадърността на кредитните инспектори, раздавали пари на куцо, кьораво и сакато.
След края на септември когато бъдат освободени временно заетите в туризъм и селско стопанство истината за лошите кредити ще блесне с реалната си сила. Миналата зима хората с кредити дори останали без работа все още имаха някакви спестявания а през лятото се хванаха на каквато и да е работа само и само да не изгубят новозакупеното си жилище. Много от тях ще изпаднат в безизходица. Това касае както работещи така и всякакви собственици на някакъв бизнес. Българските фирми от средно ниво като юридически лица също са затънали в дългове, най-вече банкови и междуфирмени. Които можаха предоговориха. Едва ли има и 10% от тях на които предоговарянето да е свършило работа. Или банките ще трябва да преглътнат ново предоговаряне или ще трябва да станат горди собственици на фалирани бизнеси. На тях да им е честито, но като затънат обикновените граждани банковата система няма да прокопса.
Има подробности, която рядко се споменават когато се говори за лоши и преструктурирани кредити.
1. В България за разлика от Европа и САЩ няма закон за фалит на частни лица!
Тоест ако си без работа и не си плащал на банката от половин година, тя по наредба 9 го провизира изцяло, което не означава че банката ще махне с ръка и няма да си търси парите. А и в общият случай длъжниците у нас подновяват плащанията при първа възможност.
2. „Чл. 11. (1) (Изм. – ДВ, бр. 21 от 2009 г.) Рискови експозиции, класифицирани като загуба, са рисковите експозиции, при които поради влошаване финансовото състояние на длъжника се очаква задълженията му да станат несъбираеми, независимо че имат частична възстановителна стойност, която може да се реализира в бъдеще.” ;)
С горното не твърдя, че едва ли не положението супер, или че на практика няма лоши кредити, а просто че голяма част от тези пари ще се появят като извънредна печалба при подем на икономиката, той вече започна плахо, за несведущите :):)
Порочната практика на прехвърляне на непазарни рискове, поети от банката върху клиента, се закрепва с вече влезлия в сила Закон за Потребителския Кредит от 12.05.2010. Въпреки последвалите две поправки в рамките на два месеца (последната приета на 15.05 и влизаща в сила на 30.08.2010, т.е. утре), се запазва възможността банките да включват в своите методики на изчисляване на лихвата, всякакви фактори, включително рискове изцяло зависещи от мениджърските решения и пазарните позиции на банката: качество на кредитния портфейл на банката, операционен риск, баланс между срочната структура на активите и пасивите, и др. Тази неравнопоставеност между страните, води след себе много лоши ефекти. Един от тях е описаното в статията - спираловидно увеличаване на лихви=>необслужвани кредити=>увеличаване на лихви; влачейки след себи си целия негативен ефект върху икономиката. Друг лош ефект е спада в доверието към банковата система като цяло, с всичките последващи рискове от това.
Можете да подкрепите петицията за един по добър закон тук -> http://bgpetition.com/zpk_krediti_lihvi/index.html
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.