Европейски антикризисен радар
ЕС затяга надзора над финансовия сектор в опит за предотвратяване на бъдещи проблеми
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Мнение
"Новата рамка е необходима с оглед на продължаващата икономическа несигурност в Европа. Макар и да стабилизирахме ситуацията през пролетта, все още не сме вън от опасност."Оли Рен, европейски комисар по икономическите и валутните въпроси
Историята на Европейския съюз е историята на битката за надмощие между привържениците на междуправителствения подход и поддръжниците на наднационалната идея. Или казано по-просто – на спора дали съюзът трябва да действа като класическа международна организация, в която крайната дума е на страните членки, или да бъде в ролята на върховна власт по подобие на институциите във федералните страни. Този месец привържениците на втория подход удържаха две важни победи в преговорите за това какви мерки трябва да се предприемат за по-ефективно противодействие срещу бъдещи финансови и икономически кризи.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Има един закон в икономиката - простите решения винаги са най-ефективни. Това не ми изглежда на просто решение. Индикации за кризата имаше, просто никой не им обърна внимание така, че и още 20 контролни органа да се измислят, ефектът пак ще е отрицателен, защото индикациите за бъдещи кризи просто ще се изгубят по веригата.
Загубата на суверенитет на правителствата от държавите в ЕС ще ги направи още по-тромави при реакции, защото всяка стъпка ще се дискутира и обсъжда с месеци.
Може да се направи повече по отношение на истинността на данните предоставяни на Евростат и да се анализират от експерти с практически опит, а не от чиновници въоръжени само огромен набор теория.
Предговора на българското издание на "Пътят към робството" на Хайек, както и самата книга, отлично биха паснали, като тълкование и коментар към статията.
http://www.youtube.com/watch?v=ToKbMlyMyrA
Ето и книгата на Фридрих фон Мизес.
http://mises.org/etexts/mises/og.asp
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.