Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Банковата статистика рядко е четиво, с което можете да прекарате една приятна есенна вечер. Дори репортерите, отразяващи сектора, обикновено не питаят чак такива топли чувства към купчината цифри, наречена парична статистика (как въобще са се справяли хората преди Excel?) и биха предпочели криминален роман и чаша вино.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Според Наредба № 8 на БНБ," Гл. Втора чл.5 ал. (5) (Изм. – ДВ, бр. 21 от 2009 г.) Възстановяването на експозиция към физическо лице в класификационната група „редовни експозиции“ е допустимо само ако са погасени всички просрочени суми (главница и/или лихви )." В повечето случай обаче банките / или поне за 3 от големите, за които аз знам/ възстановяват експозицията на " Редовна" след редовно погасяване на 6 месечни погасителни вноски. И са прави защото при реструктурирането на кредита към редовната главница и лихва се капитализират и просрочените вноски / просрочена главница, просрочена и наказателна лихва/. Ако спазват горе-цитирания член от Наредба №8 на БНБ те би трябвало веднага да станат редовни, но в крайна сметка клиента не е погасил тези плащания, за това има един срок от 6 месеца, през който ако си плаща погасителната вноска редовно експозицията преминава в статус "Редовна"
Хубава статия, но сте изпуснали най-вероятната причина:
Отписвания на кредити срещу провизии
Има банки, които правят това на тримесечие. Лесно се забелязва, че има подобна тенденция и през юни и декември (март по-скоро е изключение). Освен това може да забележите и намаление на провизиите с подобна сума. Разбира се, намалението на провизиите може да се дължи на възстановяване на експозицията като редовна, както доничка правилно е отбелязала. Но също така може да забележите и необичайно намаление на балансите по потребителски кредити, което говори по-скоро за отписване.
Съжалявам ама нещо не разбрах от тази статия.
Лошите потребителски кредити ли са намалели с 17.4 м. или потребителските кредити!!!
За лощите естествено е да намаляват след као повечето лоши кредити са раздадени през 2006/7/8 година от безотговорните банки, и сега всеки месец тези лоши кредити изтичат, а новите дадени 2009/10 с по отговорно раздаване имат по малък шанс да станат лоши.
Тази тенденция ще почне да се засилва лошите кредити като абсолютно число да намаляват, но не и като процентно ...
Един потребителски кредит се дава за 5 години максимум, така че лошите и безотговорно раздадени кредити бе трябвало да се изчистят до 2013 г. естествено чрез провизии. Но идва и нов проблем, банките станаха много консервативни, а гражданите (благодарение на некоректността на банките през този период на проблеми) дваж по негативно настроени и предпазливи, и тогава възниква нов проблем, какво ще правят банките със свободните пари...
Закона за потребителския кредит явно казва че банките може съвсем законно да мамят гражданите, като променят референтния лихвен процент когато преценят че им е изгодно, но на гражданите това хич не им харесва и за това като гуеща страна от тази сделка ще я избягват (освен ако не са на зор). И тогава какво ще правят банките с камари от кеш!!! А една банка не може да живее само от такси!!! Така банките които платиха на Икономическата комисия да им напише закона за потребителския кредит да реши един краткосрочен проблем (да им се озакони измамата с едностранната промяна на лихвените проценти от страна на банкие) много скоро ще изпаднат в другата крайност този закон да им стане репни камъче за бъдещ бизнес... И обзалагам се че отново ще платят на Мартин Димитров да промени закона и широко ще рекламират че повече няма да правят така да променят лихвите по заемите едностранно, надявайки се на късата памет на гражданите... Но дали ще е толкова къса колкото банките си мислят... Само времето ще покаже.
ами не знам
днес по телевизията съобщиха, че всъщност били нарастнали
Лоши или не в тази криза банките са най-добре,ако затънат БНБ и държавата ще им помогне,смучат кръвта на народа с нереално високи лихви, ако пък имат проблеми с обслужването на кредитите ги препродават на съмнителни фирмички,че сега и най-вероятно лъжат с отчетите си.
Нищо не е намаляло -напротив растат лавинообразно необслужваните .
До N:1 нали знаеш че все пак живеем в булгаристан и на статистика и наредби от БНБ никой не обръща нбикакво внимание .
Най вероятно е Статистическа грешка целево направена с цел Представяне пред инвеститора на добри данни .
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.