Втори опит за стресиране
Европейските финансови регулатори подготвят нови проверки за устойчивостта на банките и застрахователите
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Когато през есента на миналата година европейските лидери постигнаха съгласие за това как трябва да изглежда новият, по-добър финансов надзор на континента, комисарят за вътрешния пазар и услугите Мишел Барние заяви, че това ще даде на Европа "контролната кула и радарните екрани, необходими за идентифицирането на рисковете" в системата. Няколко месеца по-късно новите европейски надзорни органи вече са факт, а съвсем скоро предстои да станем свидетели и на първите показания на радарите.
Това ще стане факт с провеждането на нови стрес-тестове на банките и застрахователите в Европа, които се подготвят в момента. Проверките ще бъдат извършени през първата половина на годината, като до средата на 2011 г. се очаква да бъдат публикувани и резултатите от тях. Целта е да се изпита устойчивостта на финансовите институции при евентуални сътресения на пазарите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
У нас "стрес тест" е необходим ПЪРВО НА БНБ! След него нашите банки сами ще се разтресат! Тогава ще ги питам какво и къде ще скатават!
"Европейските финансови регулатори подготвят нови проверки за устойчивостта на банките и застрахователите"
Само по-кротко с тези проверки и контроли, понеже всеки успешен бизнес върви по ръба на правилата:).
Какъв е смисъла от стрестес товете ? Нито Базел1 нито Базел 2 показаха ,че са ефективни , банковия сектор не се нуждае от задушаващи регулации , нуждае се от ефективен контрол. Самият факт от последните стрестестове - те показаха добро състояние на банките в еврозоната , нокакво от това пазара реагира обратно , защо да няма механизъм и пазара да оценя банките , няма по-реална преценка за дадена компания от отношението на инвеститорите , и пазарните сили към нея . Регулаторите трябва да се грижат за нивото на поемания риск , не постоянно да налагат нови и нови регулациии.. няма смисъл !
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.