И тази мина
2010 година беше спокойна за банкерите, предпазливостта им остава и през 2011
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"


Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
"Разбира се, отчетените резултати съвсем не следва да се приемат като доказателство, че най-лошите дни за сектора вече са отминали" - кратко, точно и ясно!
Банките си знаят дереджето, със сигурност знаят и че отлагането на проблема само го задълбочава, а не го решава. Да му мислят тези, дето се надяват на скок нагоре при цените на имотите :) Скок ще има, но в леко по-друга посока. Честито на продаващите!
"Ръстът на провизиите срещу евентуални загуби от необслужвани кредити пък е с 49.1% на годишна база, като обемът им достига 3.1 млрд. лв." - само?! Или "засега това само признаваме" ?
Банките са единствените търг. субекти, които при спад на продажбите, просто вдигат надценката/лихвите/ и продължават смело да си раздават смело хиляди левове бонуси. Тези с кредитите само да са живи и здрави......... .т. е. намалението на доходите на заетите в банковия сектор е нищожно.
не знам как се връзва с данните мита за алчните български банки, които дерат по 100 кожи от клиентите си, за да трупат баснословни печалби.
данни за рентабилност не са дадени банка по банка, но за цялата система активите са 73 млрд. лева, а годишната печалба - 617 млн. лева, или няма и 1% годишна възвръщаемост на активите.
по света банките правят и по 2-3% (без годините 2008-2009, когато имаше много обезценки).
вярно, че лихвите по кредити са високи спрямо развития свят, и от това ги боли хората, които плащат ипотека или потребителски заем, но пък хич не ги боли тези със свободни пари, които получават годишно 7-8% по депозитите си. техните аналози в германия, франция, и САЩ в момента си мечтаят за нещо над 1%.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.